Προς το περιεχόμενο

Κλιπς του Κoch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην τελική ρε παιδιά δεν μπορεί ένας ενισχυτής να τα κάνει όλα τέλεια.Μην ξεχνάμε και με τι μαγνήτες γράφτηκε.Όσο να ναι ο καταραμένος hi-gain ήχος είναι πιστεύω απο τους πλέον δύσκολους στο να αποδωθεί σωστά λόγω της αρκετής παραμόρφωσης.Για αυτό άλλωστε όταν ηχογραφούνε κιθάρες αντι να γράφουν μια με τσίτα τα γκάζια ηχογραφούν πολλές με σχετικά λιγότερα gain ώστε να πετύχουν και όγκο αλλά και ευκρίνια.Ως γνωστόν όσο προσθέτεις gain  χάνεις σε καθαρότητα εκτός αν παίζεις στους Morbid Angel οπότε το θες αυτό ;D ;D

 

Οπότε όταν στην αλυσίδα σου έχεις μαγνήτες τις κακιάς ώρας(το κύριο και το βασικό πράμα δηλαδή)και σε Mesa Boogie να τη βάλεις το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.Κακοί μαγνήτες σημαίνει κακή ευκρίνια.Προσθέστε και την παραμόρφοση και έχουμε ένα άσχημο αποτέλεσμα :(

 

Το loose feel του ενισχυτή είναι θέμα γούστου καθαρά. ;)

 

Το fuzzy,sizzly τώρα έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του ενισχυτή.Όλοι ανεξαιρετως οι high gain ενισχυτές έχουν λίγο απο αυτό.Αν δεν ξύνει λίιιιγο ο ήχος τι μέταλ θα παίξεις;;Welcome to the world of high gain baby  :)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Oπωσδήποτε οι μαγνήτες που έπαιξαν είναι γτπ, οι γνώσεις μου περί σωστής ηχογράφησης μέτριες, το μικρόφωνο ολίγον τι ακατάλληλο, η ένταση πολύ χαμηλή, το παίξιμό μου προχειρότατο και ο προενισχυτής της καρτούλας ερασιτεχνικός (δεν κάνω πλάκα).

 

Όλα αυτά θα μπορούσαν να αλλάξουν αν ηχογραφούσα στο στούντιο/προβάδικο που πηγαίνουμε (όπως έγινε την Δευτέρα που μας πέρασε που ηχογραφήσαμε 7 όργανα με την μπάντα) αλλά πιστεύω ειλικρινά ότι περιττεύει αφού το κοινό ήδη... ψήφισε Μπλιάχρινγκερ και Μέταλ Ζώον.

 

Τώρα, κάτι που μπορώ να σημειώσω είναι ότι οι EL84 ποτέ δεν είχαν τη φήμη ότι ειδικεύονται σε high gain καταστάσεις (όπως πχ. οι KT88), ειδικά μάλιστα σε μικρό 1x12 κόμπο των 20W. Αν και δεν τις ακούτε πολύ γιατί το master vol. ήταν στο 1μισι (στo προβάδικο μπαίνει άνετα σε demolition mode). Πράγματι, φαζάρει-τσιτσιρίζει λίγο... είναι ένα από τα χαρακτηριστικά love/hate γνωρίσματα του ενισχυτή. Προσωπικά παίζω σε λάιβ με δυο (μάξιμουμ) πεταλάκια για drive, ένα λαμπάτο και ένα κανονικό.

 

Aς μου επιτρέψει ο φίλτατος flea να παραθέσω το εξής (έτσι, για να μην γίνομαι μόνο εγώ ρεζίλι!!  ;D :P ), με κιθάρα απλησίαστη και πολύ μεγαλύτερη άνεση στο παίξιμο από το δικό μου...

 

http://www.youtube.com/watch?v=Yez5f0bE-Ic

 

Ας πω πάλι το αυτονόητο για όσους δεν το καταλαβαίνουν... ΜΗΝ πάρετε τοις μετρητοίς τον ήχο του βίντεο (προφανώς γράφτηκε με ψηφιακή καμερούλα). Απλά προσπαθήστε να βάλετε με το μυαλό σας πώς ακούγεται από κοντά, αν δεν μπορείτε να το διαπιστώσετε οι ίδιοι. Aυτό ισχύει με όλα ανεξαιρετως τα κλιπς, και είναι τόσο ευκόλως εννοούμενο που σε έναν ιδανικό κόσμο θα είχε παραληφθεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε και αυτός φουζάρει.Καλά η σύγκριση είναι εντελώς άκυρη.Το παλικάρι καταρχήν έχει καμπίνα 4χ12.Τι θες αλήθεια να μας πεις με αυτό το video;;

 

Καλά είναι και η ένταση πάντα.Οταν "πιέζεις" τις τελικές πάντα στρώνει ο ήχος.Καμιά φορά αυτό το φουζάρισμα προέρχεται και απο "κρύο" biasing αλλά δεν νομίζω να έχεις τέτοιο πρόβλημα με τον Koch

 

 

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παλι δεσμευομαι οταν βρεθουμε αν μου φερεις τα wav απο ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο το κλιπακι που επαιξες να σου βγαλω με τη σωστη επεξεργασια (eq/comp/limiting) τον πιο ΓΑΜΑΤΟ high gain ηχο που εχεις ακουσει ,αλλοιως κερναω σουβλακια! :) :)

 

μαγκες οι high gain ηχοι που ακουτε στους δισκους και χαζευετε εχουν να κανουν το πολυ με 30% "συμμετοχη" απο τον ενισχυτη,τα υπολοιπα ειναι στουντιο επεξεργασια ;) και κυριως βαρυ και ασηκωτο compression...

 

χωρις αυτα και με diezel να εχεις παιξει δεν "περναει" στην ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ αυτος ο ηχος ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι μισουν η σνομπαρουν τον high gain ηχο αλλα παρα ταυτα πιστευω πως ενας καλος high gain ηχος ειναι μια πολυ δυσκολοτερη υποθεση απ οτι οι περισσοτεροι νομιζουν. Προηγουμενως οφειλω να προσπαθησω να περιγραψω τι θεωρω εγω καλο high gain hxo. Δεν μου αρεσει η mid scooped mania (ολος ο χαρακτηρας της κιθαρας ειναι στα μεσσαια), ενω πιστευω πως πρεπει απαραιτητα να εχει πολυ καλο definition σε ολο το συχνοτικο φασμα με tight μπασο, ζεστα χαμηλομεσσαια και τη σωστη δοση πριμων ωστε να μην τζιτζικιζει ουτε να ειναι υπερβολικα μουντος.

 

Με βαση αυτο θεωρω πως ο συγκεκριμενος ηχος δεν ειναι καλος και εαν ημουν σιγουρος πως αυτο ειναι το 100% του ενισχυτη στα high gain δε θα ηθελα να μου τον χαρισουν. Ξανατονιζω πως αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο και αναγνωριζω πως σε καποιον αλλον μπορει να αρεσει. Mπορουμε ομως να ορισουμε καποιες σταθερες και νομιζω ολοι θα συμφωνησουμε πως ειναι εντελως undefined, κλα....ρης, φαζαρει με χαρακτηριστικα ασχημο και flabby τροπο, ακουγεται σαν ενα πολυ κακο big muff. Απο την αλλη πρεπει να πω οτι νoμιζω πως ο τροπος με το οποιο το εγραψες αδικει καταφωρα τον ενισχυτη (κατι το οποιο το παραδεχεσαι και ο ιδιος) και ειμαι σιγουρος πως με λιγο περισσοτερο ψαξιμο και με αλλες συνθηκες ο συγκεκριμενος ενισχυτης μπορει να βγαλει παρα πολυ καλο high gain ηχο οπως οι περισσοτεροι συγχρονοι ενισχυτες οι οποιοι εχουν σχεδιαστει και με το high gain στα υποψιν τους χωρις μαλιστα την αναγκη να καταφυγει καποιος σε studio trickery.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όλα αυτά θα μπορούσαν να αλλάξουν αν ηχογραφούσα στο στούντιο/προβάδικο που πηγαίνουμε (όπως έγινε την Δευτέρα που μας πέρασε που ηχογραφήσαμε 7 όργανα με την μπάντα) αλλά πιστεύω ειλικρινά ότι περιττεύει αφού το κοινό ήδη... ψήφισε Μπλιάχρινγκερ και Μέταλ Ζώον.

 

 

 

 

 

καθε αλλο το κοινο ουτε metal zone ψηφισε ,ουτε behringer αλλα σιγουρα ουτε koch που δεν επεισε οσο και να σε στεναχωρει... υπαρχουν προφανως αλλοι πολυ καλυτεροι αλλα τι τα συζηταμε .επειδη εχω παιξει στο ΓΑΛΑΤΣΙ με koch studiotone μονο για τετοια δεν κανει αλλα τεσπα.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες οι high gain ηχοι που ακουτε στους δισκους και χαζευετε εχουν να κανουν το πολυ με 30% "συμμετοχη" απο τον ενισχυτη,τα υπολοιπα ειναι στουντιο επεξεργασια ;) και κυριως βαρυ και ασηκωτο compression...

 

Εδώ νομίζω πρέπει να σταθούμε ladies & gentlemen. Μεγάλωσα (και αγάπησα) αυτόν τον υπερκομπρεσαρισμένο ήχο και από τότε που ξεκίνησα να παίζω κιθάρα έψαχνα γι'αυτό το κάτι και δεν το έβρισκα πουθενά...γιατί δεν ήξερα σε τι οφείλεται μέχρι που μπήκα στο ΝΟΙΖ και διάβαζα σιγά σιγά τις απόψεις όλων, ειδικά του Νίκου. Σε άλλο θέμα σήμερα του έγραψα:

 

Και αλλεργία που έχεις πάντως (...στο metal) ξέρεις πάρα πολύ καλά τα κατατόπια στο να βγάλεις καλό metal ήχο και καλή ηχογράφηση.

 

Respect  8)

 

Δεν ήταν λόγια του αέρα. Όποιος ενδιαφέρεται ας κάτσει να βγάλει το απόσταγμα από τα 10k ποστ του και δεν θα βγει χαμένος.  ;)

 

bloody για άλλη μια φορά thanx  8)

 

υ.γ. Νίκο εκείνη την...ασήκωτη PPC212 της Orange που λέγαμε ακόμα να την πάρω αλλά που θα μου πάει  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά μιας και ξεφύγαμε και μιας και ο ήχος των abyss, είναι για μένα ο ορισμός του high gain, ξέρει κανείς κανά λινκ που να λέει πως περίπου βγαίνει αυτός ο ήχος; Τί έκανε ο Tagtgren στην Σουηδία ωρέ; Μάγια;;;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου