Προς το περιεχόμενο

Κλιπς του Κoch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αυτή η "χαλαρότητα" που έχει ο ήχος πως μπορεί να σφίξει;;;

 

Έχω την αίσθηση ότι είναι δύσκολο να στρώσει πολύ. Ο ήχος δεν είναι καταπληκτικός (to start with). Κατά την ταπεινή μου γνώμη, τα μεταλλάδικα riff δεν είναι ακριβώς το ισχυρό σημείο του bloody_sunday (ενώ έχουμε ακούσει πολύ ωραία θέματα π.χ. με ακουστική κιθάρα και ένα άλλο με έναν ωραίο περίεργο ήχο + pan delays).

(Έλα bloody, παραδέξου το  :) )

Εν προκειμένω, θα βοηθούσε ιδιαίτερα αν το αρχικό clip ήταν γραμμένο με καταλληλότερους μαγνήτες και βέβαια με καταλληλότερη πενιά/muting για μεταλλοκατάσταση.

 

Για να εξηγούμεθα.... δεν έχω την αίσθηση ότι θα το έπαιζα πολύ καλύτερα... αλλά (π.χ.) εσύ janick μου.... δεν θα "έχωνες" καταλληλότερα?  :)

 

Δηλαδή... για να μην ξεχνιόμαστε.... δεν πιστεύω να υπάρχει κανείς εδώ που να πιστεύει ότι αν βάλεις κατάλληλα εφφέ/ενισχυτές στο σήμα του Gilmour ενώ αυτός παίζει αρπίσματα.........το αποτέλεσμα θα ακούγεται σαν Pantera?  ;D ;D ;D ;D ;D

Το μεταλλορίφ θέλει την είδική του "πενιά" από την αρχή.  :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι ρε παιδιά... θέλω να σας πω ότι δεν τα πάω άσχημα με το palm muting (αν και δεν έχει καθόλου το κλιπ), και αν είχα ασχοληθεί περισσότερο θα ήταν καλύτερα τα πράγματα ηχοληπτικά και παικτικά, όμως υπήρχε έλλειψη χρόνου και ήθελα να το βγάλω από πάνω μου.  ::)

 

Να σας πω την αλήθεια, όχι μόνο δεν είναι αυτό το ισχυρό μου σημείο αλλά δεν έχω κανένα ισχυρό σημείο στην ηλεκτρική κιθάρα. Πάντα η σχέση μου με αυτή ήταν "είδα φως και μπήκα".  ;D Είμαι κατά κάποιον τρόπο σαν τον roadie που ξέρει πού πάει τι, πότε, τι τύπο λυχνίας να βάλει, από πού να την πάρει, με τι κιθάρα κλπ κλπ (όπως και με τα συνθ που επίσης με ενδιαφέρουν σφόδρα), αλλά αν του πεις να πάρει την κιθάρα και να παίξει κάτι θα παρουσίαζε έλλειψη ο Ρέντης από ντομάτες.  :D

 

Το μόνο που θα μπορούσα να θίξω σαν "κλίση" σε αυτήν είναι ambient post rock σε στυλ Mogwai και διάφορα stoner. Tα πράγματα γίνονται λίγο καλύτερα σε δαχτυλοπαιχτούμενη κλασσική και μπαλαντοειδή ακουστική.

 

Πίσω στο θέμα μας: παίζοντας κι εγώ με διάφορα το έκανα εντελώς αγνώριστο... με βαρύ compression από PSP Vintage Warmer και από εκεί κατευθείαν σε διάφορα κουφά με το Οzone 3. Όχι, δεν το ξαναανεβάζω, enough is enough!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ανθρωπος ένα καλό πήγε να κάνει και ένα καλό δεν άκουσε μέχρι τώρα  ;D ;D ;D

 

Παίζει και αυτό που λες αλλά για να πω την αλήθεια μου σε μικρούς ενισχυτές που έχω ακούσει το αποτέλεσμα ήταν σχετικά loose ήχος σε σχέση με μεγαλύτερους.Μόνο ο engl ο screamer μπορώ να πω ότι τα κατάφερνε καλά αν και έξυνε λίγο και ένας rectoverb που έτυχε να ακούσω αν και ακόμα και αυτός δεν ήταν εκεί που τον ήθελα.

 

Για μένα πάντα ο ήχος αυτός ξεκινάει απο την πένα. ;) Και φυσικά μην ξεχνάμε ότι στα studio γράφουν πάντα πάνω απο μια κιθάρες.(Και εγώ αυτό κανω ;D )

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O ανθρωπος ένα καλό πήγε να κάνει και ένα καλό δεν άκουσε μέχρι τώρα  ;D ;D ;D

....

 

Έλα ντε.  :D

 

Πάντως εγώ δεν ήθελα να πω κακό για τον Μπλάντην. Αντίθετα, είναι άξιος συγχαρητηρίων για την πρωτοβουλία του να ανεβάσει clips του koch γκαζωμένου.  :) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δε βαζουμε και κανα καθαρο ρε παιδια να το ακουσουμε λιγο το μηχανημα;;;

Αλλωστε τι στα κομματια high gain να βγαλει ενας σκετος 20ρης ενισχυτης με το vol στο 1,5 και με τοσο «αρπακολατζιδικη» ηχογραφηση (χωρις παρεξηγηση στο φιλο που ανεβασε τα tracks εννοειτε αυτο ηθελε-μπορουσε να κανει κ αυτο εκανε!!)

 

Υ.Γ. Παντως το μονο αρνητικο που μπορω να καταλαβω απο τα δειγματα ειναι οτι για τα γουστα μου ψυνει λιγο κ οπως ειπαν κ καποιοι αλλοι fuzzιζει καπως.. αλλα αμα δε το ακουσεις με τα αυτακια σου παιζοντας, το συμπερασμα ειναι πολυ αμφιβολο..!!

ετσι δεν ειναι;;;;;;;; ;)

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά κλιπς έχουν ξαναπέσει αν θυμάμαι καλά από αυτόν, στα βαριά είναι που δεν έχει σχεδόν τίποτα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου