Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση λαμπάτου ενισχυτή (κεφαλή) 5-20 watt


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνομαι να αγοράσω μια κεφαλή (λάμπα) όπως λέει και ο τίτλος.

 

Θέλω κάτι που να προσφέρει attenuation για το σπίτι αλλά να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και live και απαραιτήτος να έχει headroom.

 

Έχετε να μου προτείνετε κάποια κεφαλή που να τικάρει τα παραπάνω και να έχει έμφαση στα χαμηλο-μεσαία?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Θες με ένα κανάλια ή δυο?
Θες attenuation για να παίζεις βρώμικα ή καθαρά στο σπίτι?
Ποσο καθαρός θέλεις να είναι ο ήχος σε υψηλές εντάσεις?

Εχεις περιορισμό στο μέγεθος?
Σε τι χρήματα?

Τον θες για πλατφόρμα πεταλιών?

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Δεν εχώ θέμα να έχει μόνο ενα κανάλι.

 

Attenuation μόνο για παιξήματα εντος σπιτιου οποτε ιδανικά να μπορώ και τα 2.

 

Το βασικό ειναι ο ήχος σε max volume να είναι καθαρός με έμφαση στα χαμηλο-μεσαία.

 

Το καλύτερο θα ήταν να μπορώ να χρησιμοποιήσω και cleans αλλα και edge of breakup ήχο για να μπορώ να πειραματιστώ με διάφορα πετάλια (αρα να είναι και pedal friendly).

 

Ξέρω οτι κάτι που να τα συνδιάζει ολα μπορεί να μην υπάρχει.. Αλλα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.

 

 

Το budget είναι μέχρι 1000.

 

Επεξεργασμένο από Maple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αντέχει κιθάρα με medium output humbuckers και να μη σπάει, ιδανικά πάντα..

 

Τώρα αν υπάρχει καποιος ενισχυτης που να σπάει λίγο υπο τις ίδιες συνθήκες αλλα:

 

1. Να παίρνει πετάλια λες και είναι καραμέλες

2. Να είναι χαμηλομεσαίος.

3. Να έχει attenuation... Τοτε χαλάλι του!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απόλυτο headroom το έχει ο jcm800. Στο low input ίσα που θα σπάσει, και η ένταση θα είναι πολύ ψηλή. Επίσης, η ένταση χαμηλώνει παρά πολύ από το master χωρίς να χάνεις ποιότητα. Δεν έχει χαμηλομεσαια αλλά παίρνει πετάλια τέλεια και έχει πολύ καλο eq. 

 

Rocker 15 έχει τα χαμηλομεσαια, αλλά δεν έχει τόσο μεγάλο headroom στο καθαρό κανάλι. Είναι αρκετό για drummer, βέβαια, αλλά γίνεται λίγο crunchy εάν το τσιτώσεις. Έχεις το βρώμικος κανάλι που τα σπάει. Πολύ ποιοτικός ήχος, παίρνει πετάλια πολύ καλά, δεν έχει eq section στο καθαρό κανάλι. Έχει τέλειο attenuation στο μισό watt. Δεν χάνει ποιότητα.


Laney supertop 12. Έχει τα χαμηλομεσαια, αλλά έχει μέτριο headroom, περίπου όπως τον rocker. Παίρνει άριστα τα πετάλια. Έχει εξαιρετική έξοδο στο 1 βατ, πολύ καλο eq, καλούτσικος ήχος.

 

Tubemeister 18 ή 20. Πολύ headroom, δεν έχει τα χαμηλομεσαια στο καθαρό κανάλι, παρα πολύ δυνατός ακόμα και στο 1 Βατ, και δεν είναι πολύ καλή πλατφόρμα στο καθαρό κανάλι. Έχει σούπερ βρώμικη βέβαια. 
 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τις προτάσεις

 

Αυτός μου φαίνεται ο πιο προσβάσιμος και υποσχόμενος για τον ήχο που θέλω. 

https://www.thomann.de/gr/orange_rocker_15_terror.htm?reload=1

 

Επίσης αυτός που μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον πολύ ειναι o EHX MIG 50 εάν ξεφύγουμε στα βατ.

 

Έχει attenuation?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου