Προς το περιεχόμενο

Περίεργος θόρυβος σε ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα noizαδες!

 

Σήμερα ενώ έπαιζα παρατήρησα ένα περίεργο ήχο.

Στα καθαρά του ενισυτή μου (marshall dsl401) μόνο στην μι (στην συγκεκριμένη συχνότητα) παρατηρώ ενα σφύριγμα, κάτι σαν καμπανούλες στο φα πολύ λιγότερο (μηδαμινά).

 

τον ήχο τον κάνει και με ριβερμπ και χωρίς και με gain και χωρίς.

 

Μήπως είναι το ρεβερμπ..?

 

[Έχω παρατηρήσει πολλές φορές οτι μια συγκεκριμένη συχνότητα "συγχρονίζεται" με κάποιο άλλο αντικείμενο μεσα στο σπίτι (κουδούνι πχ η τζαμαρία απο επιπλο-βιτρίνα) και ηχούν όλα μαζί  ;D , κάτι τέτοιο είναι μάλλον αλλα ακούγεται μέσα απο τον ενισχυτή αυτη τη φορά.. ]

 

Τι μπορεί να είναι?

 

 

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ σε εμένα έκανε κάτι τέτοιο μια φορά ο ενισχυτής(όχι Marshall όμως) κ τελικά ήταν ένα γυάλινο αντικείμενο που ακουμπούσε σε ένα άλλο...

Μέχρι να το βρώ είχα κάνει ανακαίνιση όλο το σπίτι ;D

Αλλά εσύ λές ότι ακούγεται απο μέσα από τον ενισχυτή!

Το κάνει κ σε χαμηλή ένταση ο Μarshall?

Ίσως είναι απο την δυνατή ένταση...

Πείραξε λίγο κ τις ρυθμίσεις σου middle,treble,bass κτλ.Κ άκου άν σου κάνει τον ίδιο θόρυβο το ηχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κοίταξα όλα αυτα, ρυθμίσεις εννοώ στο eq..

 

Αυτό το παρατήρησα (όπως και όλους τους άλλους θορύβους) σε αρκετά μεγάλες εντάσεις (για σπίτι)

 

Φαντάζομαι ότι πρέπει να τον ανοίξω απο πίσω και να σφίξω λαμπες βίδες κτλ...

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[

 

Αυτό το παρατήρησα (όπως και όλους τους άλλους θορύβους) σε αρκετά μεγάλες εντάσεις (για σπίτι)

 

Φαντάζομαι ότι πρέπει να τον ανοίξω απο πίσω και να σφίξω λαμπες βίδες κτλ...

 

 

Σε χαμηλές εντάσεις το κάνει αυτό?(Ακουσέ το...)

 

Πρίν κάνεις οποιαδήποτε χειρουργική επέμβαση εάν δεν ξέρεις πάνε σε κάποιον ειδικό κ ρώτα ...

Γιατί εάν δεν τα καταφέρεις ίσως δημιουργίσεις μεγαλύτερο πρόβλημα. ;)

Αν κ πιστεύω ως το βράδυ θα σου έχουν πεί κ άλλοι που είναι πιο ψαγμένοι μερικές καλύτερες απαντήσεις ;)

Απο εμένα αυτά...

Ελπίζω να διελευκάνεις την υπόθεση!!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός για καινούργιες λυχνίες!  ;)

 

Το πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα στο κάνει κάποια προενίσχυτρια. Αν έχεις ακόμα τις μαμίσιες λυχνίες μην το σκέφτεσαι καθόλου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός για καινούργιες λυχνίες!  ;)

 

Το πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα στο κάνει κάποια προενίσχυτρια. Αν έχεις ακόμα τις μαμίσιες λυχνίες μην το σκέφτεσαι καθόλου....

 

+1

 

το ιδιο ακριβως προβλημα ειχε φιλος μου με τον ιδιο ενισχυτη. Μετα απο παρα πολυ καιρο αναζητησης και απο απειρα σεναρια για το τι θα μπορουσε να φταει αλλαξε μια προενισχυτρια και ολα κομπλε  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρός για καινούργιες λυχνίες!  ;)

 

Το πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα στο κάνει κάποια προενίσχυτρια. Αν έχεις ακόμα τις μαμίσιες λυχνίες μην το σκέφτεσαι καθόλου....

 

Έχω ακόμα τις εργοστασιακές που είχε απο την μάνα του...

Δεν το συζητώ ότι θα τις αλλάξω αλλά το θέμα είναι πως ο υπολογιστής είναι ένα μήνα αγορασμένος.

 

(Το φαινόμενο είναι μηδαμινό σε χαμηλές εντάσεις)

 

Τέλος πάντων η αλλαγή της πρώτης προενισχύτριας είναι οκ?

Τι ακριβώς κάνω...? Βγάζω την παλιά και βάζω την καινούρια..? Ξέρω οτι στις προενισχύτριες δεν χρειάζεται bias..

I got some, if you need it...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως ειναι λάμπα, ίσως και κάτι που συντονίζει (κάτι που θέλει σφίξιμο πχ) ή ακόμα και βάση λυχνίας... όπως συμβαίνει στον δικό μου ενισχυτή  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακόμα τις εργοστασιακές που είχε απο την μάνα του...

Δεν το συζητώ ότι θα τις αλλάξω αλλά το θέμα είναι πως ο υπολογιστής είναι ένα μήνα αγορασμένος.

 

(Το φαινόμενο είναι μηδαμινό σε χαμηλές εντάσεις)

 

Τέλος πάντων η αλλαγή της πρώτης προενισχύτριας είναι οκ?

Τι ακριβώς κάνω...? Βγάζω την παλιά και βάζω την καινούρια..? Ξέρω οτι στις προενισχύτριες δεν χρειάζεται bias..

 

Ο υπολογιστής;;;

 

Οι λάμπες αλλάζουν πολύ εύκολα. Απλά τις βάζεις και τις βγάζεις πατώντας/τραβώντας τες. Λίγο προσοχή μην στραβώσεις τα ποδαράκια. Δεν μπαίνουν ανάποδα οπότε μην ανησυχείς. Αν έχουν μεταλλικά καπάκια, βγάζεις πρώτα τα καπάκια περιστρέφοντας τα λίγο.

 

Πρίν αγοράσεις καινούριες μπορείς να πειραματιστείς λίγο αλλάζοντας θέση τις προενισχύτριες μεταξύ τους. Μπορεί η ελλατωματική σε κάποια άλλη θέση να μην επηρρεάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου