Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ηλ. κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες!!!

Θα ηθελα να σας πω ενα προβλημα που εχω εδω και καιρο με την κιθαρα μου την cort x6... Λοιπον οταν την ειχα προτοπαρει απο ιδιωτη της αλλαξα χορδες και της εβαλα 9αρες και το μπρατσο ειχε μια συγκεκριμενη κληση και η χορδες χτυπουσαν στα ταστα καθως επεζα(ακουγοταν ενα γκρρρ) εγω αυτο το νομιζα για προβλημα

( επισημανση: δεν χτυπουσαν παρα πολυ)... Αφου λοιπον την πηγα σε ενα ιδικο μου ειπε οτι κανονικα δεν επρεπε να χτυπανε οι χορδες επιασε λοιπον και δοκιμασε ολους τους τροπους μεχρι που εφτασε στο σημειο να λυμαρει τα ταστα... Τωρα ομως δεν μου βγαινουν καλα οι αρμονικες νοτες και δεν ξερω τι να κανω εχω πειραξει ξανα και ξανα την κληση του μπρατσου και το tremolo αλλα και παλι δεν μου βγαινουν πολυ καλα και ωραια... Βοηθηστε με δινοντας μου καμια συμβουλη.... Να παρω καινουργια ταστα και να τα αλλαξω ή τι??

 

Υ.Γ.

παιζω μεταλ με digitech grunge και laney cub10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αφου λοιπον την πηγα σε ενα ιδικο

Τωρα ομως δεν μου βγαινουν καλα οι αρμονικες νοτες και δεν ξερω τι να κανω

Θα την ξαναπάς στον ίδιο ιδικό...και θα του πείς "μάστορα" για λύσε το πρόβλημα που δεν είχα πρίν... 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ι(ν)δικό χοιρίδιο ήταν που σου φαγε τα τάστα.  :)

 

Η κιθάρα σου κατα πάσα πιθανότητα δεν είχε κανένα πρόβλημα και απλά χρειαζόταν λίγο relief μέσω του truss rod...

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να λιμάρει τάστα ??? ; Εάν ο προηγούμενος δε είχε λιώσει παίζοντας κιθάρα δεν χρειαζόταν ταστοδουλειά (η οποία γίνεται για να λύσει προβλήματα, όχι για να δημιουργήσει). Φαντάζομαι θα ήταν κάτι που λυνόταν με απλές γνώσεις setup αλλά και πάλι ο τύπος κάτι θα ήξερε... πάνε άλλη μια βόλτα να μάθουμε τελικά τι ήξερε :P

 

Πολύ καλή κιθάρα παρεμπιπτόντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να παρω καινουργια ταστα και να τα αλλαξω ή τι??

 

Υ.Γ.

παιζω μεταλ με digitech grunge και laney cub10

 

Όχι, να μην πάρεις νέα τάστα και τέτοια.  Πας πίσω στον "ειδικό" και του λες να σou την φτιάξει όπως ήταν πριν. Τι λ7 σου πήρε για να τρίψει τα τάστα?

 

Σχετικά με το λοιπό εξοπλισμό, μια χαρά είναι. Aπλά δοκίμασε κι άλλα πεταλάκια dist/OD.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, να μην πάρεις νέα τάστα και τέτοια.  Πας πίσω στον "ειδικό" και του λες να σou την φτιάξει όπως ήταν πριν. Τι λ7 σου πήρε για να τρίψει τα τάστα?

 

Σχετικά με το λοιπό εξοπλισμό, μια χαρά είναι. Aπλά δοκίμασε κι άλλα πεταλάκια dist/OD.

 

 

 

Νομιζω πρεπει να μου ειχε παρει 15€ επειδη λεει τον ειχε ζωρισει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μερικοι δε βαζουν μυαλο!!!

ναι ρε φιλε ειδες... αν και στην αρχη που του την πηγα μου ειχε συκοσει το tremolo τοσο πολυ που ηταν σαν.... πως να το εξηγησω.... δεν μπορουσε να συκοθει αλλο παραπανω... δηλ. δεν μπορουσα να το χρησιμοποιησω καν σαν tremolo και μετα που του την ξαναπηγα μου το κατεβσε και λυμαρε τα ταστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κι' εγώ κάτι προβληματάκια με τις κιθάρες μου, πες μου ποιός είναι αυτός ο ειδικός για να μου τ' αποκαταστήσει.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου