Προς το περιεχόμενο

Roland HPD15 & Midi Keyboard


kerkiras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε Όλους! :)

 

Έχω ένα ROLAND HPD-15 Handsonic Pad και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για το εξής:

 

Να συνδέσω το Roland μέσω MIDI με ένα Keyboard και να εκμεταλλευτώ ήχους από διαφορά προγράμματα του Roland σε όλες τις οκτάβες του πλήκτρου.

 

Για παράδειγμα, στο πρόγραμμα 01 του Roland ενδεχομένως να έχω Congas και στο πρόγραμμα 02 Ζήλιες και τουμπερλέκια. Μπορώ στην 1η Οκτάβα τα Congas και στη 2η τα τουμπερλέκια και τις ζήλιες;

 

Αν θεωρήσουμε οτι το Midi Keyboard μου έχει και Knobs πάνω, θα μπορέσω με κάποιο τρόπο να ελέγξω τις παραμέτρους των φίλτρων του Roland από εκεί; (Cutoff, Ressonance κλπ). Αναφέρω ότι το Roland διαθέτει Ribbon για τις λειτουργίες αυτές σε πραγματικό χρόνο.

 

Δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο section για την επίλυση του ζητήματος μου. Θα ήταν καλύτερα ίσως να άνοιγα αυτό το θέμα στο "Drums + Percussion";

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Να συνδέσω το Roland μέσω MIDI με ένα Keyboard και να εκμεταλλευτώ ήχους από διαφορά προγράμματα του Roland σε όλες τις οκτάβες του πλήκτρου.

Δεν το έχω κάνει. Όμως, έχω κάνει το παρακάτω.

 

Για παράδειγμα, στο πρόγραμμα 01 του Roland ενδεχομένως να έχω Congas και στο πρόγραμμα 02 Ζήλιες και τουμπερλέκια. Μπορώ στην 1η Οκτάβα τα Congas και στη 2η τα τουμπερλέκια και τις ζήλιες;

Όπως σου είπα πιό πάνω δεν το έχω κάνει ποτέ. Όμως έχω κάνει κάτι πολύ πιό απλό.

Το HPD-15 διαθέτει 5 part multitimbral. Δύο για percussion parts, δύο για melody parts και ένα για pad part. Αφού αναθέσεις κάθε part σε διαφορετικό midi κανάλι, έχεις τα δύο διαφορετικά percussion parts που θέλεις. Αρκεί το midi keyboard σου να μπορεί να στείλει σε δύο διαφορετικά midi κανάλια ταυτόχρονα. Εάν ναι, τότε κάνε ένα split στο midi keyboard με δύο διαφορετικά midi κανάλια και είσαι έτοιμος.

Αυτή η λύση είναι πολύ πιό ευέλικτη απ'αυτό που θέλεις να κάνεις αλλά και διπλάσια σε ποσότητα ήχων.

 

Αν θεωρήσουμε οτι το Midi Keyboard μου έχει και Knobs πάνω, θα μπορέσω με κάποιο τρόπο να ελέγξω τις παραμέτρους των φίλτρων του Roland από εκεί; (Cutoff, Ressonance κλπ). Αναφέρω ότι το Roland διαθέτει Ribbon για τις λειτουργίες αυτές σε πραγματικό χρόνο.

Ναι, γίνεται. Αναθέτεις στα knobs του midi keyboard τα ανάλογα CC (Control Changes) που θέλεις να πειράζεις.


1) Σημαντικό. Εάν έχεις δικά σου set στο μηχάνημα, κάνε ένα backup (Bulk Dump) σε περίπτωση που γίνει κάποιο λάθος.

2) Επίσης σημαντικό, ποτέ δεν κλείνουμε το μηχάνημα (power off) όσο η οθόνη γράφει [Please Wait] κατά την λειτουργία [Write].

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Γνωρίζεις ίσως κάποιο Midi Keyboard με 49 ή 61 πλήκτρα που να υποστηρίζει ταυτόχρονα δύο midi κανάλια;

Τα μόνα που γνωρίζω, έχω δουλέψει και μπορώ να σου εγγυηθώ είναι τα midi keyboards της Roland, σειρά A (A-30/33/37/50/70/90). Όμως αυτά είναι από 76 πλήκτρα (A-30/33/37/50/70) και πάνω (A-90) 88 πλήκτρα βαρυκεντρισμένο.

Από μικρά (61 πλήκτρα και κάτω) δεν έχω υπ'όψι κανένα.

Ίσως υπάρχει σε άλλη εταιρία midi keyboard με split σε δύο διαφορετικά κανάλια.

 

Υπάρχει όμως και μία άλλη φθηνή λύση (μπορεί να την έχεις). Τα αρμόνια (arrangers), εκπέμπουν σε πάνω από ένα midi κανάλια ταυτόχρονα. Για παράδειγμα UPPER και LOWER. Εάν έχεις τέτοιου είδους αρμόνιο, μπορείς να δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δυστυχώς δεν έχω τέτοιο όργανο και ψάχνω κάτι μέχρι 61 πλήκτρα maximum.

 

Θα το ψάξω και θα ενημερώσω το forum μήπως ενδιαφέρει και άλλους το συγεκριμένο ζήτημα.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα αν δεν κάνω λάθος και το Trinity και το Extreme που έχεις εκπέμπουν σε παραπάνω από ένα κανάλια αρκεί να το λειτουργείς σε Combi mode. Ανέθεσε σε κάθε Track και το αντίστοιχο κανάλι, κάνε split στις περιοχές που θέλεις και λογικά θα είσαι ok. Έχε στο νου σου οτι πρέπει να απενεργοποιήσεις το Gch (Global Channel) που το έχει default ενεργοποιημένο στα περισσότερα Combi κάτω από κάθε Track

 

Στην ουσία με αυτόν τον τρόπο φτιάχνεις το workstation synth σου σε ένα custom midi setup με τέτοιο τρόπο που πλησιάζει τα midi setups των arrangers (Upper 1,2,3, Lower, Manual Bass, Auto Acc 1,2,3,4,5...κτλ) όπως σου είπε και ο Μανώλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε, αλλά δε θέλω να ανακατέψω καθόλου τα synths μου σε αυτή την ιστορία.

 

Έχω το Roland σπίτι μου και ψάχνω το θέμα για χάρη ενός φίλου κρουστού και όχι για μένα επομένως ο άνθρωπος θα χρειαστεί ένα midi keyboard που να είναι απλά controller και όχι Workstation γι'αυτό ρωτάω αν ξέρει κανείς για midi keyboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου