Προς το περιεχόμενο

Stage piano για οικιακή χρήση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μπει σε τριπάκι να θυμηθώ το πιάνο που έπαιζα στα νιάτα μου, πριν μπλέξω με πλήκτρα κλπ και θα ήθελα τη βοήθεια σας για την έρευνα αγοράς ενός νέου οργάνου.

Έχω καταλήξει ότι θα πάω για stage piano γιατί θέλω κάτι που να είναι νορμάλ σε κόστος, πχ κόστος 1000 Ευρώ ή λίγο παραπάνω αν πραγματικά αξίζει τον κόπο, που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί χωρίς προβλήματα θορύβου και να μπορεί να μετακινηθεί εύκολα. Πραγματικό πιάνο δεν παίζει με αυτά τα δεδομένα και τα ηλεκτρικά πιάνα τύπου Clavinova γενικά δεν τα συμπάθησα ποτέ.

 

Το κύριο που με ενδιαφέρει είναι το καλό κλαβιέ με σωστά βαρυκεντρισμένα πλήκτρα, ωραία αίσθηση κλπ και να έχει ενσωματωμένα ηχεία. Το να έχει καλό ήχο κλασσικού πιάνου είναι προφανώς επιθυμητό αλλά δεν θα πεθάνω αν είναι απλά καλός και όχι τρομερός. Οι υπόλοιποι ήχοι και τα features μάλλον δεν με απασχολούν τόσο.

Έξτρα σημείο που με ενδιαφέρει αρκετά επειδή μάλλον θα πάει στο σαλόνι είναι να έχει και μια πιο όμορφη "πιανέ" βάση όπως για παράδειγμα αυτό: https://www.thomann.de/gr/roland_fp_10_stand_bundle.htm

 

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, TakisB είπε

Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ για τη βοήθεια.

 

Προφανώς πας γι' αυτό:

 

https://www.thomann.de/gr/roland_fp_30_bk_home_bundle.htm

 

Άντε καλοτάξιδο, που λένε.

Εγώ έχω ένα Kawai, χωρίς βάση δική του, αλλά σήμερα και εγώ το Roland θα αγόραζα.

  • Ευχαριστώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall-K Ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι σίγουρος ότι είναι εξαιρετικό όργανο αλλά νομίζω ότι μάλλον απέχει από αυτό που ψάχνω γιατί δεν βλέπω να έχει ενσωματωμένα ηχεία και η τιμή ξεφεύγει αρκετά.

 

2 minutes ago, trolley said:

 

Προφανώς πας γι' αυτό:

 

https://www.thomann.de/gr/roland_fp_30_bk_home_bundle.htm

 

Άντε καλοτάξιδο, που λένε.

Εγώ έχω ένα Kawai, χωρίς βάση δική του, αλλά σήμερα και εγώ το Roland θα αγόραζα.

Φαίνεται ωραίο, ευχαριστώ. Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που θα μπορούσα να πάω να το δοκιμάσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, TakisB είπε

Μήπως γνωρίζεις αν υπάρχει κάποιο κατάστημα στην Αθήνα που θα μπορούσα να πάω να το δοκιμάσω;

 

Όχι, δεν το γνωρίζω.

Ίσως ο κ. Χναράκης να μπορεί να μας πει κάτι παραπάνω.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, TakisB είπε

@Waterfall-K Ευχαριστώ για την απάντηση. Είμαι σίγουρος ότι είναι εξαιρετικό όργανο αλλά νομίζω ότι μάλλον απέχει από αυτό που ψάχνω γιατί δεν βλέπω να έχει ενσωματωμένα ηχεία και η τιμή ξεφεύγει αρκετά.

Για Stage piano ρώτησες, stage piano σου πρότεινα. Τώρα γιατί να αγοράσει κανείς ένα stage piano για να το έχει καθηλωμένο σπίτι του, είναι ένα ερώτημα (ανάλογο του γιατί να αγοράσεις laptop όταν δεν θα το κουνάς ούτε ένα μέτρο μακριά από το γραφείο σου). Βtw, tα πιάνα που υπάρχουν στην Stage Piano κατηγορία δεν είναι όλα και τόσο "stage", πιο πολύ digital home πιάνα είναι, τα οποία διαφέρουν αρκετά από τα stage όργανα.
Το Yamaha CK88 παρεμπιπτόντως έχει ενσωματωμένα ηχεία.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Waterfall-K said:

Το Yamaha CK88 παρεμπιπτόντως έχει ενσωματωμένα ηχεία.

Δικό μου λάθος που δεν διάβασα σωστά τα specs, sorry.

Το κόστος παραμένει πρόβλημα για το CK88 όμως, μπορώ να ξεπεράσω λίγο το χιλιάρικο αλλά όχι να πάω 50% πάνω μαζί με τη βάση κλπ.

 

Αν χρειαζόμουν τα πολλά features που έχει το συγκεκριμένο και έπαιζα τακτικά live, θα ήταν σίγουρα από τα πρώτα που θα κοιτούσα γιατί το σύστημα stage piano μαζί με synth engine και organ engine σε ένα stage-friendly interface είναι πολύ βολικό στο live, είχα χρησιμοποιήσει το Nord Stage ενός φίλου για ένα διάστημα και το εκτίμησα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TakisB είπε

Το κόστος παραμένει πρόβλημα για το CK88 όμως, μπορώ να ξεπεράσω λίγο το χιλιάρικο αλλά όχι να πάω 50% πάνω μαζί με τη βάση κλπ.

Ok, κανένα πρόβλημα. Ως το €1Κ υπάρχουν πολλά και καλά digital pianos. Τσέκαρε Kawai/Casio/Yamaha/Roland, υπάρχουν διαμαντάκια εκεί. Τώρα το που θα τα ακούσεις/παίξεις όλα αυτά δεν ξέρω, ο Νάκας φαντάζομαι έχει αρκετά από αυτά (Yamaha & Roland). Κάνε μια επίσκεψη ή επικοινώνησε μαζί τους και ρώτα για κάποια συγεκριμένα μοντέλα που σου αρέσουν.  

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To μεγάλο ζήτημα είναι το πόσο απαιτητικό θα είναι το παίξιμο σου. Αν θες keybed στο οποίο να μπορείς να παίζεις γρήγορες τρίλιες πχ, εκεί στο χιλιάρικο θα είσαι λίγο οριακά. Τα πραγματικά καλά stage pianos με τριπλούς αισθητήρες και καλά keybeds ξεκινούν από λίγο παραπάνω νομίζω. Προσωπικά θα πήγαινα σε κάποιο Kawai με RH3 μηχανισμό έτσι κι αλλιώς για να είμαι σίγουρος ότι θα αγοράσω μία φορά. Συνήθως αυτός είναι ο πραγματικά φθηνότερος τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου