Προς το περιεχόμενο

Stage piano για οικιακή χρήση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 minutes ago, kpeyos said:

To μεγάλο ζήτημα είναι το πόσο απαιτητικό θα είναι το παίξιμο σου. Αν θες keybed στο οποίο να μπορείς να παίζεις γρήγορες τρίλιες πχ, εκεί στο χιλιάρικο θα είσαι λίγο οριακά. Τα πραγματικά καλά stage pianos με τριπλούς αισθητήρες και καλά keybeds ξεκινούν από λίγο παραπάνω νομίζω. Προσωπικά θα πήγαινα σε κάποιο Kawai με RH3 μηχανισμό έτσι κι αλλιώς για να είμαι σίγουρος ότι θα αγοράσω μία φορά. Συνήθως αυτός είναι ο πραγματικά φθηνότερος τρόπος.

Σωστή παρατήρηση.

Δεν είμαι σε καμία περίπτωση βιρτουόζος, έχω υπάρξει κάποτε σε επίπεδο να παίζω σονάτες Μότσαρτ κλπ σε σωστό τέμπο και με όλα τα embellishments αλλά τώρα είμαι σίγουρα σε πιο βασικό επίπεδο. Δεν έχω φιλοδοξία να ξαναπάω σε εκείνο το παικτικό επίπεδο, δεν έχω πια χρόνο και υπομονή για σοβαρή μελέτη κλασσικής μουσικής και νομίζω ότι κάτι απλώς αξιοπρεπές θα είναι οκ γι' αυτό που θέλω.

 

Τα Kawai τα έχω υπόψιν γενικά, έχει τύχει να παίξω μόνο με κάποια ακριβά μοντέλα παλιότερα και ήταν όντως καταπληκτικά. Βλέπω ότι τα μοντέλα με RH3 ξεκινάνε από σχεδόν 1500 Ευρώ και δεν είχα σκοπό να φτάσω σε τέτοια ποσά. Θα κοιτάξω μήπως μπορώ να τα δοκιμάσω κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Από Roland μπορείς να δοκιμάσεις την σειρά FP με την σειρά που τα αναφέρω.

FP-90X στα €1799 (μοντέλο του 2021)

FP-60X στα €1145

FP-30X στα €685

FP-10 στα €449 (μοντέλο του 2019)

 

Υπάρχουν και σε λευκό χρώμα εκτός του F-10. Διαθέτουν τριπλούς αισθητήρες. Με τρία χρόνια εγγύηση εξωτερικού.

Μεταξύ αυτών δεν θα διάλεγα κάτι κάτω του 60X. Εκτός κι αν πρόκειται να το ταλαιπωρήσω με πήγαινε έλα στα live.

 

Επίσης μπορείς να δεις και την σειρά RD.

RD-88 στα €1199 (μοντέλο του 2020)

RD-08 στα €968 (μοντέλο του 2024)

 

Φυσικά υπάρχουν και άλλα από KAWAI, KURZWEIL, YAMAHA, KORG, CASIO και άλλα, σε αυτή την κατηγορία χρημάτων. Αρκεί να τα δοκιμάσεις ο ίδιος.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιξα πριν μια εβδομάδα με Yamaha ARIUS το 145 και μου άρεσε πραγματικά πολύ το κλαβιέ του ως πρώην πιανίστας. Για τα λεφτά του δεν το περίμενα. Έχω δοκιμάσει πάρα πολλά αλλά το συγκεκριμένο είχε πολύ καλή αίσθηση σε σημείο που θέλω να πάρω το μεγαλύτερο γιατί θέλω να πουλήσω το ένα μου upright για να μπορώ να παίζω χωρίς να ενοχλώ κανέναν. Άλλαξαν οι εποχές και οι πολυκατοικίες έχουν χάσει την ανοχή τους στα μουσικά όργανα και κουράστηκα να βγαίνω και να δέρνω🤣 είμαι και μιας ηλικίας πια και πλέον και κότα να κλέψεις πας απόσπασμα😀 Μου άρεσε. Τα roland επίσης και τα casio είναι πολύ καλά.

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και τις ιδέες.

Καταλαβαίνω ότι θα πρέπει μάλλον να σκεφτώ πάλι αν θα μείνω στα χρήματα που είχα βάλει ταβάνι αρχικά ή αν θα ανέβει στα 1500 Ευρώ περίπου το ταβάνι. Και βέβαια να βγω να δοκιμάσω, ελπίζω να βρω αρκετά από τα όργανα που προτάθηκαν για δοκιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Για κάποιον που "μπήκε στο τριπάκι" να ασχοληθεί ξανά με το πιάνο (μπράβο σου!), θα πρότεινα κάτι σε low budget τύπου yamaha p-145 (ή p-225 που είναι μεταγενέστερο).

 

Έχοντας δοκιμάσει αρκετά ηλεκτρικά πιάνα είτε stage είτε τύπου έπιπλο, είδα διαφορά στο κλαβιέ σε τιμές από 1700 ευρώ και πάνω. (αφήνοντας ένα ερωτηματικό για τα stage της Roland που δεν έχω πλήρη άποψη). Προσωπικά έχω καταλήξει τα τελευταία χρόνια στο fatar tp40l της kurzweil.

 

Ένα stage τύπου yamaha έχει και μεταπωλητική αξία θεωρώ αν δεν ριμάξεις το κλαβιέ του! Αν πάλι το budget δεν είναι πρόβλημα, μπορείς να πάρεις και τύπου έπιπλο (δε θα το έκανα ποτέ) ή και κάτι πιο ακριβό.

 

Αν έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις κάποια πιάνα είναι η καλύτερη επιλογή! Θα εκπλαγείς από πολλά μοντέλα! (είτε θετικά είτε αρνητικά!)

Επεξεργασμένο από sPId_x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου