Προς το περιεχόμενο

κάνετε mute στο μπάσο;


black_sheep

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελά να ρωτήσω διότι ειμαι αυτοδίδακτος μπασίστας εαν κάνετε mute στο μπάσο; εγώ λόγο που παίζω σε χαμηλές εντάσεις κυρίως practice δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα εκτός απο  κάποιες στιγμες στην χορδή λα  , επίσεις  όταν παίζουμε χωρίς Mute ή εστω ελάχιστο μονο στην Μι  'ασπουμε  το φαινόμενο τον συντονισμών  σε άλλες χορδες αυξάνεται πχ σε ενα live που θα έχουμε ποιο δυνατές εντάσεις και  θα έχουμε έχουμε πρόβλημα ; λίγο που δουλεψα την τεχνική νομίζω οτι δεν μπορώ να ελένξω τις δυναμικές μου τόσο καλά γιατί εστιάζω στο muting γιατί το δεξί μου το στηρίζω πάνω στο μαγνήτη θα βοηθούσε ενας compressoras και αν έχει κανενας καμια ασκησούλα για muting να μας δίξει  ???

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παίζεις με πένα κάνεις Mute σχετικά εύκολα!!!  ;) (ακουμπάς το πλάι της παλάμης στις χορδές στην γέφυρα) και παίζεις κανονικά... Αν παίζεις με δάχτυλα δεν χρειάζεται να κάνεις Mute με τον κλασικό τρόπο... Τα κοντρολάρεις τα δάχτυλα έτσι ώστε να έχεις τον ήχο του mute μπάσο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εννοείται ότι κάνουμε mute  ;)

 

Και φυσικά και με τα δύο χέρια. Μιουτάρεις και με το αριστερό- σηκώνοντας τόσο το δάκτυλο από την χορδή ώστε να την ακουμπάς για να «πνίξεις» την νότα, χωρίς όμως να την πατάς στο τάστο. Ας πούμε όπως περίπου κάνεις για να βγάλεις μια αρμονική.

 

Μιουτάρουμε και από το δεξί- εγώ πχ χρησιμοποιώ το παράμεσο. Χτυπάω με τον δείκτη και τον μέσο και «κόβω» την νότα με τον παράμεσο (δηλαδή με χρήση τριών δακτύλων at once). Παράλληλα κάνω mute και με το αριστερό χέρι.

 

ΥΓ: Άσε τους κομπρέσορες και δούλεψε τα χέρια σου  :) ;) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι κάνουμε mute  ;)

 

Και φυσικά και με τα δύο χέρια. Μιουτάρεις και με το αριστερό- σηκώνοντας τόσο το δάκτυλο από την χορδή ώστε να την ακουμπάς για να «πνίξεις» την νότα, χωρίς όμως να την πατάς στο τάστο. Ας πούμε όπως περίπου κάνεις για να βγάλεις μια αρμονική.

 

Μιουτάρουμε και από το δεξί- εγώ πχ χρησιμοποιώ το παράμεσο. Χτυπάω με τον δείκτη και τον μέσο και «κόβω» την νότα με τον παράμεσο (δηλαδή με χρήση τριών δακτύλων at once). Παράλληλα κάνω mute και με το αριστερό χέρι.

 

ΥΓ: Άσε τους κομπρέσορες και δούλεψε τα χέρια σου  :) ;) 

 

Εγώ συνήθως με το αριστερό μιουτάρω όπως το παρουσίασε ο Terry αλλά χρησιμοποιώ και τα 4 δάχτυλα ενωμένα ή τουλάχιστον 2 γιατί με μόνο το ένα έχεις κίνδυνο (αν δεν ξέρεις) να βγει αρμονική κι όχι mute!!! Με το δεξί χρησιμοποιώ την παλάμη για να μιουτάρω και παίζω με τον αντίχειρα και τον δείκτη....

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ συνήθως με το αριστερό μιουτάρω όπως το παρουσίασε ο Terry αλλά χρησιμοποιώ και τα 4 δάχτυλα ενωμένα ή τουλάχιστον 2 γιατί με μόνο το ένα έχεις κίνδυνο (αν δεν ξέρεις) να βγει αρμονική κι όχι mute!!! Με το δεξί χρησιμοποιώ την παλάμη για να μιουτάρω και παίζω με τον αντίχειρα και τον δείκτη....

 

και αυτό σωστό...

 

Ο καθένας βρίσκει τον τρόπο που τον βολεύει πάνω στο παίξιμο του. Το καλύτερο που έχει να κάνει ο φίλος μας, είναι να πάρει το μπασάκι του και να ανακαλύψει τον δικό του.

 

 

ΥΓ: Α, το παλιό καλό στιλ με τον αντίχειρα- και όχι ότι και ότι, αλλά του τρισμέγιστου J J  8)

 

Βέβαια οι περισσότεροι μπασίστες το έχουν απεμπολήσει, αλλά όποιος μπορεί να το παίξει μαγκιά του. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το mute γίνεται συνήθως ασυναίσθητα/μηχανικά προσπαθώντας να παίξεις καθαρά. Δεν είχα ψάξει ποτέ πώς κάνω mute μέχρι τώρα. Παρατήρησα ότι κάποιες στιγμές μπορεί να σταματάω μια χορδή και με τα 2 χέρια, αλλά γενικότερα γίνεται το εξής:

 

Οι χορδές κάτω από αυτή που πάλλεται σταματώνται από τα δάκτυλα του αριστερού χεριού. Οι από πάνω σταματώνται από το δεξί, αφού στηρίζεται πάνω τους το χέρι. Mute στην ίδια χορδή ανάμεσα στις νότες γίνεται είτε σηκώνοντας ελάχιστα το δάκτυλο που πατάει το τάστο είτε από αυτό που χτυπάει τη χορδή ακριβώς πριν τη χτυπήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παύση έχει την ίδια αξία με τη νότα . 8)

μια παλιά πατέντα είναι η εξής .

Παίρνεις ένα κομμάτι σφουγγάρι και το τοποθετείς κάτω απο τις χορδές μεταξύ  καβαλάρη  και πίσω μαγνήτη (κοινός σουρντίνα). Με αυτό τον τρόπο μόλις αφήνεις τη νότα με το αριστερό μιουτάρετε άμεσα.  Βεβαια αυτη είναι τεχνική που χρησιμοποιείται  σε disco funk soul που έχουν συνέχεια χειρουργικές διάρκειες και παύσεις μεταξύ δεκάτων έκτων ;) .

Αν θυμάμαι καλά η εταιρία Musicman έβγαζε κάποια μοντέλα με μηχανική σουρντίνα στον καβαλάρη  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η παύση έχει την ίδια αξία με τη νότα . 8)

μια παλιά πατέντα είναι η εξής .

Παίρνεις ένα κομμάτι σφουγγάρι και το τοποθετείς κάτω απο τις χορδές μεταξύ  καβαλάρη  και πίσω μαγνήτη (κοινός σουρντίνα). Με αυτό τον τρόπο μόλις αφήνεις τη νότα με το αριστερό μιουτάρετε άμεσα.  Βεβαια αυτη είναι τεχνική που χρησιμοποιείται  σε disco funk soul που έχουν συνέχεια χειρουργικές διάρκειες και παύσεις μεταξύ δεκάτων έκτων ;) .

Αν θυμάμαι καλά η εταιρία Musicman έβγαζε κάποια μοντέλα με μηχανική σουρντίνα στον καβαλάρη  :)

 

 

Α, κοίτα πως φαίνεται ο «παλιός»  8) ;D Αυτή ήταν η πατέντα του Jamerson  :D- το σφουγγαράκι.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι κατάλαβα o OP αναφερόταν σε muting των υπόλοιπων χορδών για καθαρό παίξιμο. Palm muting (ή σφουγγαράκι) κοντά στη γέφυρα είναι μια χρήσιμη τεχνική για να βγάλεις πιο μουντό ήχο με λιγότερο sustain (motown sound). Κάτι άλλο σχετικό με mute είναι οι ghost notes (όπως εδώ: youtu.be/txRXPviItwo) πολύ χρήσιμες σε funk καταστάσεις! Απλά τα αναφέρω για να αποφευχθεί κάποια σύγχυση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου