Προς το περιεχόμενο

buzzzzzz απο 8'' τομ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλοι μου

 

Οπως προφανως θα γνωρίζετε το snare buzz παρ'όλο που σε μικρο βαθμο ειναι και επιθυμητο πολλες φορες γινεται πολυ ενοχλητικο ιδιως στις ηχογραφησεις.Εχω διαπιστωσει και μετα απο προσεχτικο κουρδισμα οτι παραγεται κυριως απο το 8'' tom.Ενα κολπο που εκανα για να το μειωσω ειναι  οτι εβαλα λιγη μονωτικη ταινια στις ακρες των χορδιερων αναμεσα στη χορδιερα και στο δερμα και το αποτελεσμα ηταν αρκετα ικανοποιητικο με μικρη σχετικη αλλοιωση στον ηχο του ταμπουρου ( 13 χ 6,5).

 

Εσεις τι αλλα κολπα εχετε να προτεινετε για να το μειωσετε γενικα ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε για να καταλαβω....ΧΑΛΑΣ τον ηχο του ΒΑΣΙΚΟΥ σου τυμπανου που... βαρας καθε 1 δευτερολεπτο  επειδη δεν μπορεις να κουρδισεις ενα ....ασχετο τυμπανο που βαρας μια φορα....την ημερα .... οπως το 8αρι τομ? ???

 

Κουρδισε τα υπολοιπα τυμπανα σου ετσι ωστε να μην εχεις πολυ snare buzz ή απλα φτιαξε το χωρο σου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε για να καταλαβω....ΧΑΛΑΣ τον ηχο του ΒΑΣΙΚΟΥ σου τυμπανου επειδη δεν μπορεις να κουρδισεις ενα ....ασχετο τυμπανο οπως το 8αρι τομ? ???

 

Ειπα οτι αλλοιωθηκε ελαφρως , δε χαλασε ο ηχος στο ταμπουρο  ;)

 

Ασχετο ξε-ασχετο ο τονισμος του 8'' ειναι ωραιος παντως.

Για να σε τσατισω και αλλο σου ανακοινωνω οτι το 18'' floor tom της Gretsch μου αποφασισα να το μετατρεψω σε κασα για τα live  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα οτι αλλοιωθηκε ελαφρως

 

χαλασε ελαφρως δηλαδη.... ;D

 

Για να σε τσατισω και αλλο σου ανακοινωνω οτι το 18'' floor tom της Gretsch μου αποφασισα να το μετατρεψω σε κασα για τα live

 

ενταξει αν παιζεις σε ρεμπεταδικο μια χαρα ειναι... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συντονισμό της χορδιέρας ποτέ δεν τον γλυτώνεις εντελώς. Παρ όλα αυτά καταλαβαίνω πόσο ενοχλητικό είναι να είναι πολύ έντονος με ενα συγκεκριμένο τύμπανο ενώ με τα υπόλοιπα ελάχιστος ως καθόλου. Παίζουν ρόλο και η θέση του κάθε τυμπάνου και ο χώρος εκτός απο τα δέρματα και το κούρδισμα. 

Προτείνω να αφιερώσεις ενα απόγευμα να πειράξεις το κούρδισμα και του τομ και του ταμπούρου (ειδικά το resonant head) και της χοδριέρας μέχρι να βρείς εκείνο το σημείο που χωρίς να θυσιάσεις τον ήχο που σου αρέσει θα πάρεις το λιγότερο συντονισμό.

Υπάρχουν και διάφορες άλλες ακραίες λύσεις όπως ταινίες ή τσίτωμα χορδιέρας ή ξεκούρδισμα 1-4 παρακείμενων της χορδιέρας βιδών αλλα δεν είμαι φαν καμίας απο αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προτείνω να αφιερώσεις ενα απόγευμα να πειράξεις το κούρδισμα και του τομ και του ταμπούρου (ειδικά το resonant head) και της χοδριέρας μέχρι να βρείς εκείνο το σημείο που χωρίς να θυσιάσεις τον ήχο που σου αρέσει θα πάρεις το λιγότερο συντονισμό.

Υπάρχουν και διάφορες άλλες ακραίες λύσεις όπως ταινίες ή τσίτωμα χορδιέρας ή ξεκούρδισμα 1-4 παρακείμενων της χορδιέρας βιδών αλλα δεν είμαι φαν καμίας απο αυτές.

 

Καλα τα λες...απλα το θεμα ειναι οτι μετα απο τοσο χρονο και με βοηθεια καταφερα να τα κουρδισω αρκετα καλα πιστευω και με ικανοποιει ο ηχος ( οταν ειναι off το ταμπουρο) .Και τωρα ξανα απο την αρχη ψαχνοντας το σημειο εκεινο ( ουτε G να ηταν  ;D ;D) ωστε να μη θυσιαστει ο ηχος....Τσιτωμα χορδιερας εννοειται με τιποτα !!

Ευχαριστω παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαμπη αν ειναι ο χωρος μικρος θα εχεις τετοια θεματα σε ανοιχτο χωρο η σε 150τμ δεν θα εχεις

συντονισμους ευκολα .Λιγο ψαξιμο θελει και θα το βρεις το σημειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να κάνει και με την γωνία αντανάκλασης του ήχου είτε στο έδαφος είτε αλλού. Πιθανον αλλάζοντας λίγο τις κλίσεις των τυμπάνων, να ελαχιστοποιηθεί ο συντονισμός.

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει να κάνει και με την γωνία αντανάκλασης του ήχου είτε στο έδαφος είτε αλλού. Πιθανον αλλάζοντας λίγο τις κλίσεις των τυμπάνων, να ελαχιστοποιηθεί ο συντονισμός.

 

+1 Έχεις δίκιο φίλε MD. Αυτό έκανα και εγώ και είδα τεράστια διαφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου