Προς το περιεχόμενο

buzzzzzz απο 8'' τομ


hampis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μπορείς να δεις τι λέει ο φίλτατος Gavin, τόσο για το πως κουρδίζει σε σχέση με το tom, όσο και για τη χορδιερα. Μετά το 1:35

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαμπη αν ειναι ο χωρος μικρος θα εχεις τετοια θεματα σε ανοιχτο χωρο η σε 150τμ δεν θα εχεις συντονισμους ευκολα.

Περικλή, θεωρητικά έχεις δίκιο, αλλά πρόσφατα έπαιξα σε ένα προβάδικο με αρκετά μεγάλο χώρο (όχι 150 τετραγωνικά αλλά μεγάλο παρόλα αυτά), στον οποίο το παλικάρι έχει ρίξει πολύ δουλειά και στη μόνωση και στο treatment, και γενικά έχει καλή ακουστική... εκτός από το buzz του ταμπούρου. Δεν έχω ξανακούσει τόσο ενοχλητικό buzz πουθενά, και παρότι το έχω αποδεκτεί ως μέρος του ήχου του σετ (και συχνά μου αρέσει), εκεί  πραγματικά ήταν ανυπόφορο.

 

Δοκίμασα διαφορετικά ταμπούρα, άλλαξα κουρδίσματα, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Έτριζε με τα πάντα, κιθάρα, μπάσο, τομ, όλα.

 

Τελικά αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω λύσεις που δεν γουστάρω με τίποτα, όπως σφίξιμο της χορδιέρας και χαρτοταινία επάνω στις χορδές. Φυσικά το ταμπούρο ακουγόταν από μέτρια έως χάλια, αλλά τουλάχιστον μπορούσαμε να παίξουμε.

 

Μπάμπη, σόρυ αν βγήκα εκτός θέματος. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθολου εκτος θεματος Χαρη  :)

 

Ο φιλτατος Gavin ομως χρησιμοποιει 8αρα χορδιερα και οπως λεει ''You can never get rid of it''...Αυτο που ειπε ομως για το pitch θα το προσεξω

 

Ο χωρος και η τοποθετηση των τυμπανων και η γωνια σαφως παιζουν ρολο και θα πειραματιστω σε αυτο το οποιο ειναι σαφως προτιμοτερο απο το να ξανακουρδισεις και να χαλασεις κατι που ηδη σε ικανοποιει...

 

Εγω αυτο που σκεφτουνα ηταν εαν εμπαινε κατι αναμεσα στο ταμπουρο και στο τομ πχ ενα μικρο plexi glass θα γινοταν τιποτα ? Η ενα κομματι χοντρο χαρτονι η πετσετα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασε το  ;)ελα να ακουσεις τα δικα μου και να παρεις μια ιδεα (σε χωρο 12 τετραγωνικων εχω αμελητεο προβλημα .Αντε κουνησου διπλα ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχασε το  ;)ελα να ακουσεις τα δικα μου και να παρεις μια ιδεα (σε χωρο 12 τετραγωνικων εχω αμελητεο προβλημα .Αντε κουνησου διπλα ειμαστε.

 

Περικλη θα ερθω οπωσδηποτε και θα φερω κ τα 602 μαζι μου που σου υποσχεθηκα

Αλλα και εσυ θα μου δειξεις εκεινο το china  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου