Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ηλ. κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι ρε φιλε ειδες... αν και στην αρχη που του την πηγα μου ειχε συκοσει το tremolo τοσο πολυ που ηταν σαν.... πως να το εξηγησω.... δεν μπορουσε να συκοθει αλλο παραπανω... δηλ. δεν μπορουσα να το χρησιμοποιησω καν σαν tremolo και μετα που του την ξαναπηγα μου το κατεβσε και λυμαρε τα ταστα

 

Καθώς χαμιλώνεις το action από ένα σημείο και μετά είναι λογικό να τρίζουν οι χορδές (ανάλογα και με το πάχος που έχουν).

 

Οπότε αφού σε βόλευε όπως ήταν η κιθάρα έπρεπε να την τσεκάρει αν υπάρχει σωστή ευθηγράμηση των τάστων και αν το τρίξιμο προερχόταν λόγο κάποιου ελατώματος σε κάποι-α τάστο-α(που εκεί έχουμε ποιό πολύ ταστάρισμα παρά τρίξιμο σαν του action) ή ήταν λόγο του χαμιλού action.

 

Αν ήταν από την ταστοκατάσταση το πρόβλημα να στο διόρθωνε,αλλιώς αν ήταν θέμα action να σου εξηγούσε πως έχει η κατάσταση και να σου πρότεινε κάποιες αναλακτηκές π,χ, αν θα σε βόλευε να βάλεις πιό χοντρές χορδές που θα βοιθούσαν λίγο την κατάσταση(αν είναι πολύ χαμιλό θα τρίζουν και αυτές αλλά όχι σαν τις πιό λεπτές)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομιζω πρεπει να μου ειχε παρει 15€ επειδη λεει τον ειχε ζωρισει...

 

Άρα μάλλον δεν έκανε ακριβώς τρίψιμο τάστων, ένα πρόχειρο πέρασμα κι ένα γυάλισμα ίσως έκανε(τσάμπα το κάνουν οι μάστορες). Αρχικά πάντως σου πείραξε πολύ το action κι ίσως το intonation.

  Το action είναι η απόσταση των χορδών απ την ταστιέρα που σίγουρα επηρεάζει την ευκολία στο παίξιμο, τις αρμονικές και τα "σφυρίγματα".  Επίσης, το intonation θα πήγε περίπατο... Intonation είναι ουσιαστικά η θέση των νοτών κι αρμονικών τους πάνω στην ταστιέρα. Θέλει σωστή ρύθμιση με καλό κουρδιστήρι για να επανέλθει το intonation αφού πρώτα ρυθμιστεί το action και κλιση της βέργας(truss rod relief).

 

Ο ψευτομάστορας προφανώς ΔΕΝ ξέρει να σετάρει σωστά την κιθάρα όπως ΕΣΕΝΑ βολεύει. Πολλοί σετάρουν την κιθάρα όπως νομίζουν ή "άρπα κόλλα".

Πήγαινε σε ένα καλύτερο (και πράγματι ειδικό) μάστορα για σετάπ ή ακόμη καλύτερα: πάλεψέ το μόνος σου! Έχουν οδηγούς εδώ στο forum και σε πολλά site για το πως να σετάρεις σωστά την κιθάρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν από την ταστοκατάσταση το πρόβλημα να στο διόρθωνε,αλλιώς αν ήταν θέμα action να σου εξηγούσε πως έχει η κατάσταση και να σου πρότεινε κάποιες αναλακτηκές π,χ, αν θα σε βόλευε να βάλεις πιό χοντρές χορδές που θα βοιθούσαν λίγο την κατάσταση(αν είναι πολύ χαμιλό θα τρίζουν και αυτές αλλά όχι σαν τις πιό λεπτές)

 

Γι αυτό λέμε να ξέρει καλύτερα ο κιθαρίστας να ρυθμίσει λίγο τα τεχνικά, το action έστω. Έτσι θα ξέρει τι γίνεται και να κρίνει αν είναι θέμα σετάπ, χορδών ή τάστων. Μετά μπλέκει με μάστορες και το πως εκείνοι πιστεύουν ότι πρέπει να ρυθμιστεί η κιθάρα του...(classic).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μάλλον ΔΕΝ έκανε τρίψιμο τάστων, ένα γυάλισμα έκανε(τσάμπα το κάνουν οι μάστορες) και σου πείραξε πολύ το action κι ίσως intonation.

 Το action είναι η απόσταση των χορδών απ την ταστιέρα που σίγουρα επηρεάζει την ευκολία στο παίξιμο, τις αρμονικές και τα "σφυρίγματα".  Επίσης, το intonation θα πήγε περίπατο... Intonation είναι ουσιαστικά η θέση των νοτών κι αρμονικών τους πάνω στην ταστιέρα. Θέλει σωστή ρύθμιση με καλό κουρδιστήρι για να επανέλθει το intonation αφού πρώτα ρυθμιστεί το action και κλιση της βέργας(truss rod relief).

 

Ο ψευτομάστορας προφανώς ΔΕΝ ξέρει να σετάρει κιθάρα. Πήγαινε σε ένα καλύτερο για σετάπ ή ακόμη καλύτερα: πάλεψέ το μόνος σου! Έχουν οδηγούς εδώ στο forum και σε πολλά site για το πως να σετάρεις σωστά την κιθάρα σου.

Μακαρι να ειχε κανει γυαλισμα αλλα αφου την πειρα την κοιταξα και οντως τα ειχε τριψει και ηταν.... Καπως πιο χαμηλα απ' οτι πριν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κι' εγώ κάτι προβληματάκια με τις κιθάρες μου, πες μου ποιός είναι αυτός ο ειδικός για να μου τ' αποκαταστήσει.

Εγω μενω ρεθυμνο... Το καταστημα που πηγα λεγεται rethymno music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν από την ταστοκατάσταση το πρόβλημα να στο διόρθωνε,αλλιώς αν ήταν θέμα action να σου εξηγούσε πως έχει η κατάσταση και να σου πρότεινε κάποιες αναλακτηκές π,χ, αν θα σε βόλευε να βάλεις πιό χοντρές χορδές που θα βοιθούσαν λίγο την κατάσταση(αν είναι πολύ χαμιλό θα τρίζουν και αυτές αλλά όχι σαν τις πιό λεπτές)

Μου το ειπε και αυτο... Μου ειχε πει οτι η κιθαρα ειναι για πιο χοντρες χορδες οπως π.χ. 10αρες μετα απο καιρο τις εβαλα και μου ειπε οτι αν συνεχιζει να του την παω... Και τοτε μου ετριψε τα ταστα, αν ηξερα οτι ειναι φυσιολογικο δεν θα την ειχα παει αλλα που να το ξερω... Υστερα απο αρκετο ψαξιμο σε διαφορες σελιδες (επειδη ασχολιομουν πιο πολυ με την μεταλ) τοτε το εμαθα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το ειπε και αυτο... Μου ειχε πει οτι η κιθαρα ειναι για πιο χοντρες χορδες οπως π.χ. 10αρες μετα απο καιρο τις εβαλα και μου ειπε οτι αν συνεχιζει να του την παω... Και τοτε μου ετριψε τα ταστα, αν ηξερα οτι ειναι φυσιολογικο δεν θα την ειχα παει αλλα που να το ξερω... Υστερα απο αρκετο ψαξιμο σε διαφορες σελιδες (επειδη ασχολιομουν πιο πολυ με την μεταλ) τοτε το εμαθα...

 

Φίλε μου όταν ο μάστορας σου λέει να πας σε άλλο νούμερο χορδών δεν σου λέει απλά δοκίμασε και δες πως τι θα γίνει.

Ο  μάστορας σε ρωτάει αν θέλεις να δοκιμάσεις πιο χοντρές και πως θα χρειαστεί σετάρισμα με το καινούριο νούμερο χορδών.

Άσε που θα σου πει (βλεποντας το action και ακούγοντας το κατά πόσο τρίζει)αν με πιο χοντρές χορδές θα εξαφανιστεί τελείως ή θα τρίζει λιγότερο.

 

Όταν το τρίξιμο περνάει στον ενισχυτή τότε είναι πρόβλημα,εκτός άμα δεν μπορείς να το ακους όταν παίζεις στην ξέρα(καλύτερα να το συνηθίσεις αν σε βολεύει το συγκεκριμένο action).

 

Με μεγάλα τάστα όταν κάποιος παίζει δυνατά πατιέται η χορδή και σηκώνεται μεγαλόνοντας την απόσταση από τα επόμενα και ελατώνεται το τρίξιμο.

Είναι πάραπολύ ελάχιστη η διαφορά(το έχω δοκιμάσει) αλλά αν είναι να γίνει θα γίνει με μεγάλα και όχι με μικρά τάστα.

 

Ότι σου λέω και σε βάλει σε σκέψεις πρώτα να το δοκιμάσεις πως θα είναι με τα δικά σου κριτήρια και μετά αν θέλεις να το πράξεις κάν'το.για μένα μια μικρή διαφορά μπορεί να με ικανοποιεί ενώ σε άλλον να περνάει απαρατήρητη.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα ο μαστορας σου λεει να αλλαξεις χορδες για να λυθεί το προβλημα τα μαζευεις και φευγεις αμέσως... αυτός πρεπει να λυσει το προβλημα όχι εσυ....και λεει και αρλουμπες...τι σημαινει η κιθαρα ειναι για πιο χοντρες χορδες... κανε το απλό πειραμα, πατα το πρωτο και το τελευταιο ταστο και δες στη μέση της χορδης αν υπάρχει διακενο αναμεσα στη χορδη και τα ταστα. Αν οι χορδες ακουμπούν τοτε θελει λιγο χαλαρωμα το truss rod...(οταν λεμε λιγο εννοομε ΛΙΓΟ!... μιση στροφή ειναι πολυ..)

 

εγω περιμενω οταν ο thomann θα αρχισει να κανει service , θα εχουμε γλεντια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειχε πει οτι η κιθαρα ειναι για πιο χοντρες χορδες

 

τρεξε ΤΩΡΑ οσο πιο γρηγορα μπορεις ΜΑΚΡΙΑ απο αυτον τον "μαστορα"....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, δεν ξέρουμε και τι ακριβώς του είπε του φίλου ο μάστορας και τι μας μεταφέρει.. Τέσπα..

 

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι η κιθάρα ήταν σεταρισμένη για 10 άρες... Βάζοντας ο φίλος 9άρες, είναι λογικό να αποκτήσει backbow η κιθάρα.. Το truss rod ασκούσε μεγαλύτερη δύναμη προς τα πίσω, σε σχέση με την δύναμη των χορδών (εξού και η ανύψωση του τρέμολο...)...

 

Επομένως. η κιθάρα ήθελε χαλάρωμα του truss rod (μισή με μία στροφή counter clockwise) και πιθανότατα 'επιμήκυνση' των ελατηριών του τρέμολο (clockwise τις βίδες) ώστε να ασκήσουν μεγαλύτερη δύναμη τα ελατήρια και μικρότερη το truss rod... Η ισορροπία και η χρυσή τομή των αντίρροπων δυνάμεων είναι θέμα εμπειρίας και λίγο πειραματισμού...

 

Τώρα για το αν ήθελαν τρίψιμο τα τάστα, δεν μπορούμε να ξέρουμε. Είναι άλλο καπέλο αυτό...  

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου