Προς το περιεχόμενο

Προβλημα ηλ. κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά, δεν ξέρουμε και τι ακριβώς του είπε του φίλου ο μάστορας και τι μας μεταφέρει.. Τέσπα..

 

Εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι η κιθάρα ήταν σεταρισμένη για 10 άρες... Βάζοντας ο φίλος 9άρες, είναι λογικό να αποκτήσει backbow η κιθάρα.. Το truss rod ασκούσε μεγαλύτερη δύναμη προς τα πίσω, σε σχέση με την δύναμη των χορδών (εξού και η ανύψωση του τρέμολο...)...

 

Επομένως. η κιθάρα ήθελε χαλάρωμα του truss rod (μισή με μία στροφή counter clockwise) και πιθανότατα 'επιμήκυνση' των ελατηριών του τρέμολο (clockwise τις βίδες) ώστε να ασκήσουν μεγαλύτερη δύναμη τα ελατήρια και μικρότερη το truss rod... Η ισορροπία και η χρυσή τομή των αντίρροπων δυνάμεων είναι θέμα εμπειρίας και λίγο πειραματισμού...

 

Τώρα για το αν ήθελαν τρίψιμο τα τάστα, δεν μπορούμε να ξέρουμε. Είναι άλλο καπέλο αυτό...  

Απ' οτι φενεται ο φιλος δεν ηξερε την κιθαρα γιατι θυμαμαι πως οταν του την ειχα παει την κοιταζε περιεργα και του κανω αμα δεν την ξερεις αστην και μου λεει οχι μου λεει τωρα την καταλαβα... Τεσπα και εγινε οτι εγινε... Μα θα του την παω πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μάλλον δεν έκανε ακριβώς τρίψιμο τάστων, ένα πρόχειρο πέρασμα κι ένα γυάλισμα ίσως έκανε(τσάμπα το κάνουν οι μάστορες). Αρχικά πάντως σου πείραξε πολύ το action κι ίσως το intonation.

  Το action είναι η απόσταση των χορδών απ την ταστιέρα που σίγουρα επηρεάζει την ευκολία στο παίξιμο, τις αρμονικές και τα "σφυρίγματα".  Επίσης, το intonation θα πήγε περίπατο... Intonation είναι ουσιαστικά η θέση των νοτών κι αρμονικών τους πάνω στην ταστιέρα. Θέλει σωστή ρύθμιση με καλό κουρδιστήρι για να επανέλθει το intonation αφού πρώτα ρυθμιστεί το action και κλιση της βέργας(truss rod relief).

 

Ο ψευτομάστορας προφανώς ΔΕΝ ξέρει να σετάρει σωστά την κιθάρα όπως ΕΣΕΝΑ βολεύει. Πολλοί σετάρουν την κιθάρα όπως νομίζουν ή "άρπα κόλλα".

Πήγαινε σε ένα καλύτερο (και πράγματι ειδικό) μάστορα για σετάπ ή ακόμη καλύτερα: πάλεψέ το μόνος σου! Έχουν οδηγούς εδώ στο forum και σε πολλά site για το πως να σετάρεις σωστά την κιθάρα σου.

Μα απο εδω και περα μονος μου θα κανω το set up... Επισης μπορεις να μου δειξεις κανα λινκ για το set up της κιθαρας μου εδω στο φορουμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να βρεις το προσωπικό σου ήχο δεν εχεις αλλη επιλογή απο το να δοκιμάσεις μόνος σου... Εκτός και εχεις καποιο "δούλο" (όπωσ ο Vai, o Johnson κ.τ.λ.) που ξέρει τα ΠΑΝΤΑ για σένα και θα σεταρει τις κιθάρες όπως ακριβώς θες εσυ... Ο μαστορας που του πας το οργανο τη μια μέρα και το παιρνεις την επομενη δεν μπορει να το κανει αυτό (ή δεν θελει).

 

δεν ειναι τυχαίο ότι οι EVH (κυρίως), Malmsteen, Βlackmore εκαναν μονοι τους μοντες στις κιθάρες τους...

 

και βλακεια υπάρχει παντου ετσι...ο Blackmore αναφερει σε συνεντευξη ότι πηγε μια rosewood strat (που τις ειχε σκαψει τα ταστα) σε ενα μαστορα για κατι ασχετο και ο τυπος ίσιωσε ξανα την ταστιέρα! και του λεει ,"την εφτιαξα!" δεν πηρε χαμπαρι οτι 21 ολοκληρα ταστα σκαμμένα με τον ιδιο τροπο δεν ηταν φθορά ή κατι αλλο αλλλά συνειδητή μετατροπή . Και βεβαια ουτε καν ρωτησε. Αποτελεσμα ηταν ο μαυρότερος! να ξανασκαψει την ταστιερα μεχρι που εφυγε τελειως το rosewood...δραμα η κατασταση και το παληκαρι δεν ειχε αλλη κιθάρα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θες να βρεις το προσωπικό σου ήχο δεν εχεις αλλη επιλογή απο το να δοκιμάσεις μόνος σου... Εκτός και εχεις καποιο "δούλο" (όπωσ ο Vai, o Johnson κ.τ.λ.) που ξέρει τα ΠΑΝΤΑ για σένα και θα σεταρει τις κιθάρες όπως ακριβώς θες εσυ... Ο μαστορας που του πας το οργανο τη μια μέρα και το παιρνεις την επομενη δεν μπορει να το κανει αυτό (ή δεν θελει).

 

δεν ειναι τυχαίο ότι οι EVH (κυρίως), Malmsteen, Βlackmore εκαναν μονοι τους μοντες στις κιθάρες τους...

 

και βλακεια υπάρχει παντου ετσι...ο Blackmore αναφερει σε συνεντευξη ότι πηγε μια rosewood strat (που τις ειχε σκαψει τα ταστα) σε ενα μαστορα για κατι ασχετο και ο τυπος ίσιωσε ξανα την ταστιέρα! και του λεει ,"την εφτιαξα!" δεν πηρε χαμπαρι οτι 21 ολοκληρα ταστα σκαμμένα με τον ιδιο τροπο δεν ηταν φθορά ή κατι αλλο αλλλά συνειδητή μετατροπή . Και βεβαια ουτε καν ρωτησε. Αποτελεσμα ηταν ο μαυρότερος! να ξανασκαψει την ταστιερα μεχρι που εφυγε τελειως το rosewood...δραμα η κατασταση και το παληκαρι δεν ειχε αλλη κιθάρα...

 

ποο... φανταζομαι... αν και ο μαστορας που την πηγα επρεπε να ξερει και να μου πει οτι πρεπει να χτυπανε λιγο οι χορδες στα ταστα επειδη ρωτησα και αλλους και μου το ειπαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου