Προς το περιεχόμενο

Αμερικάνικος ενισχυτής...Variac ή Stepdown Transformer?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Το ξέρω οτι το συγκεκριμένο τοπικ έχει συζητηθει πολύ, αλλα όσα ποστ και να έχω δει δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη. Ποία είναι η καλύτερη λύση (απο οικονομική και ηχητική άποψη) για χρήση αμερκάνικου λαμπάτου ενισχυτή στην Ελλάδα? Υπάρχει και καμία άλλη λύση εκτός χρήση variac ή stepdown transformer? Το κύριο θέμα μου είναι να μην "χάνεται ήχος"...

 

Cheers!  ;D

If life gives you melons, you may be dyslexic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχει και καμία άλλη λύση εκτός χρήση variac ή stepdown transformer? Το κύριο θέμα μου είναι να μην "χάνεται ήχος"...

Αν το Variac ή ο step-down μετασχηματιστής (στην δεύτερη περίπτωση καλύτερα να είναι αυτομετασχηματιστής) είναι επαρκής για τον ενισχυτή δεν υπάρχει πρόβλημα και δεν θα "χάνεται ο ήχος".

Η μόνη άλλη λύση είναι να μετατρέψεις τον ενισχυτή σε 230V με αλλαγή του μετασχηματιστή τροφοδοσίας. Αν είσαι τυχερός μπορεί να μετατρέπεται και ο ίδιος ο μετασχηματιστής που έχει (αν είναι universal) σε 230V με αλλαγή στις λήψεις του πρωτεύοντος.

 

Χανεται "ηχος" απο αυτα τα συστηματα ?  ??? ???

 

Δεν ξερω γι'αυτο ρωταω

Αν το Variac ή ο step-down δεν είναι επαρκής, δηλαδή μικρότερος σε Watt από ότι πρέπει τότε χάνεις σε δυναμικές και headroom.

 

manoz_rhm, καλώς ήρθες και στο Noiz!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σπανια οι stepdown transformer εχουν οντως ολα τα volt που ισχυριζονται στην εξοδο τους,απο προσωπικη εμπειρια οι περισσοτεροι που ειχα εχαναν

μεχρι και 20 βολτ ,οποτε με ενα variac θα εισαι 100% σιγουρος βεβαια μπορεις και να μετρησεις τον sdt αλλα δεν ξερω πως θα το κανεις αυτο ΠΡΙΝ τον αγορασεις

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάς ευχαριστώ όλους για  τη βοήθεια...

Επειδή είμαι ασχέτος στο θέμα variac μήπως ξέρετε πού μπορώ να βρώ (υποθέτω κατάστημα με ηλεκτρικά είδη) και πόσο περίπου θα κοστίσει? Είναι καλύτερα να παίρνει ρεύμα απο πρίζα ή να το βάλω στο power conditioner μου?

If life gives you melons, you may be dyslexic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σπανια οι stepdown transformer εχουν οντως ολα τα volt που ισχυριζονται στην εξοδο τους,απο προσωπικη εμπειρια οι περισσοτεροι που ειχα εχαναν

μεχρι και 20 βολτ ,οποτε με ενα variac θα εισαι 100% σιγουρος βεβαια μπορεις και να μετρησεις τον sdt αλλα δεν ξερω πως θα το κανεις αυτο ΠΡΙΝ τον αγορασεις

 

+1

Oσες φορες ειχα κατα το παρελθον χρησιμοποιησει stepdown transformer, πειτε με αλαφροισκιωτο, αλλα ο ενισχυτης δεν ακουγονταν σωστα.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βέβαια υπάρχει και η λύση να πας σε κάποιον από τους σοβαρούς κατασκευαστές μετασχηματιστών (στην Αθήνα έχει κάμποσους) και να σου φτιάξει αυτόν που απαιτείται για να δουλεύει ο ενισχυτής σου με 230V.

(Εννοώ να αντικαταστήσεις τον δικό του τον οποίο βέβαια θα φυλάξεις αν ο ενισχυτής έχει κάποια συλλεκτική αξία).

Ο trolley το έκανε πρόσφατα σ' έναν δικό του ενισχυτή (που είχε πρόβλημα στον μετασχηματιστή) - έχω την εντύπωση ότι όλα πήγαν ΟΚ.  Νομίζω το κόστος είναι ρεαλιστικό (20-30 Ευρώ για μικρό μετασχηματιστή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια υπάρχει και η λύση να πας σε κάποιον από τους σοβαρούς κατασκευαστές μετασχηματιστών (στην Αθήνα έχει κάμποσους) και να σου φτιάξει αυτόν που απαιτείται για να δουλεύει ο ενισχυτής σου με 230V.

(Εννοώ να αντικαταστήσεις τον δικό του τον οποίο βέβαια θα φυλάξεις αν ο ενισχυτής έχει κάποια συλλεκτική αξία).

Ο trolley το έκανε πρόσφατα σ' έναν δικό του ενισχυτή (που είχε πρόβλημα στον μετασχηματιστή) - έχω την εντύπωση ότι όλα πήγαν ΟΚ.  Νομίζω το κόστος είναι ρεαλιστικό (20-30 Ευρώ για μικρό μετασχηματιστή).

 

Πολύ σωστός! Προσωπικά είχα κάνει το ίδιο με αμερικανικό peavey, απλά έφτιαξα στον Γιατρά(Καλλιθέα) ένα νέο μετασχηματιστή και ήρθε κουτί. Ούτε μόντες, ούτε απώλειες, και νορμάλ κόστος. Αν θυμάμαι καλά, ~40E πήγε ο Μ/Σ τροφοδοσίας. Τον τοποθέτησα στον ενισχυτή και όλα καλά!

 

http://www.giatras.com/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια υπάρχει και η λύση να πας σε κάποιον από τους σοβαρούς κατασκευαστές μετασχηματιστών (στην Αθήνα έχει κάμποσους) και να σου φτιάξει αυτόν που απαιτείται για να δουλεύει ο ενισχυτής σου με 230V.

+230

Απλά και όμορφα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βρεις τα τυλίγματα που θες, πάρε ένα τηλέφωνο να μάθεις τιμές

 

ΓΙΑΤΡΑΣ (που αναφέρθηκε και είναι το standard στους DIYers)

AMARAD (http://www.amarad.gr/view_cat.php?cat_id=22&back=1)

ELMET (ΛΑΔΑ ΧΡΗΣΤΟΥ 40, 12132 ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ)

NADIN ( Χριστιανουπόλεως 95, 2102933411)

ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΟΓΛΟΥ ΝΙΚΟΣ (Αγίας Λαύρας 78, Νέα Ιωνία - Περισσός)

ΕΜΜΙΣ (http://www.emmis.gr/el/company.html)

 

Εγώ τον έφτιαξα (λόγω παράλληλων audio κατασκευών) στους Τσακιρίδηδες (http://tsakiridis-devices.com/index.html)

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου