Προς το περιεχόμενο

Tokai firebird (με προσοχή όσοι έχουν πειραγμένο GAS)


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν θέλεις να μην ανέβει πολύ το "μαλλί" και σκέπτεσαι αλλαγή μαγνητών θα σου ελεγα GFS minibirds πάμφθηνοι και κλάσεις ανώτεροι απο τουσ Gibson

 

προς το παρον η κιθάρα θα μείνει ως έχει γιατί θέλω να την "ψάξω" αρκετα πριν αποφασίσω οτι χρειάζεται κάτι. Άν δω οτι χρειάζεται μαγνήτες στο μέλλον θα τους έχω υπόψιν μου. ευχαριστώ.....

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ... περιεργο.

Γιατι στο μεταξυ ειδα στο site οτι για Ελλαδα χρεωνουν £15.00 που ειναι €17.70

Εσενα γιατι σε χρεωσαν 40  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστή κίνηση Γιάννη, μπράβω σου και καλόπαιχτη.

Τώρα να ζητήσω και κλιπάκι είναι "τού ματς"? ;D

 

Για τους μαγνήτες, άστους όπως είναι μέχρι να τους ακούσεις καλά σε διάφορους ήχους και θα συμφωνήσω με τον Qesh για τον ήχο των Gibson.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ΄αρχάς, καλόπαιχτη η κιθάρα!

 

Οι firebird humbuckers έχουν πολύ διαφορετικό ήχο και χαρακτήρα από τους "κανονικούς" mini και δε θα πρέπει να συγχέονται. Οι firebird ειναι πιο πριμαριστοί και με λιγότερο sustain, σχεδόν πιο κοντά σε single coil από humbucker.

Από κριτικές που έχω διαβάσει η γενική αίσθηση είναι ότι σε τωρινές Firebird (συμπεριλαμβανομένων των Gibson custom shop) οι μαγνήτες είναι ψιλοάθλιοι high output κεραμικοί, που δεν έχουν καμία σχέση με τους vintage. Υπάρχουν βέβαια εναλλακτικές λύσεις, όπως Lollar, Seymour Duncan κ.α οι οποίοι θεωρούνται κορυφαίοι. Προσωπικά, έχοντας τους Lollar (όχι σε Firebird), τους θεωρώ τους αγαπημένους μου μαγνήτες και αρκετοί που τους έχουν ακούσει συμφώνησαν.

Στη θέση σου, θα έπαιζα κάποιο καιρό με την κιθάρα, και αν έβλεπα ότι γενικά "μου κάνει" σαν όργανο, μετά θα άρχιζα τις όποιες βελτιώσεις.

 

Γενικότερα πάντως ταπεινή μου άποψη είναι ότι firebird humbuckers, mini-humbuckers και TV Jones είναι οι πιο versatile μαγνήτες που υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές Γιάννη!

 

Δεν ξέρω πως ακούγεται αλλά σίγουρα δείχνει πολύ κούκλα... Καλόπαιχτη!

Οι firebird όντως είναι άλλο φρούτο μαγνήτες. Έχω στην bridge της στρατ μου έναν και πετάει, αλλά είναι για ιδιαίτερα γούστα και συνδυασμούς.

 

Και πάλι μεγειά!

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ... περιεργο.

Γιατι στο μεταξυ ειδα στο site οτι για Ελλαδα χρεωνουν £15.00 που ειναι €17.70

Εσενα γιατι σε χρεωσαν 40  ???

 

το ξέρω.... ατυχος

 

αν έμπαινες πριν 2 βδομαδες στο site τους

1) ηταν διαφορετικό... το αλλάξαν εντελώς τώρα (πιο ωραίο)

2) τα μεταφορικα ηταν 30 λίρες  :(

 

αλλά και τύχερος γιατι αν έμπαινα τωρα δεν θα υπήρχε

 

κλιπάκι θα ανεβάσω αλλά μην περιμένετε και πολλά λογω ασχετοσίνης ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου