Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία ηλεκτρικού πιάνο με pc+software+88 keys βαρυκεντρισ


ba99297

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γεια χαρά σε όλους.

Θα ήθελα την βοήθειά όσων γνωρίζουν το αντικείμενο.

Πρόσφατα έγραψα την μικρή μου στο πιάνο. Επειδή τώρα ξεκινάει και δεν είναι σίγουρο αν θα συνεχίσει του χρόνου, κάνω μία έρευνα να δω τι γίνεται για αγορά μουσικού οργάνου. Απέκλεισα (για τώρα ) την αγορά κλασικού πιάνο λόγο υψηλού κόστους αλλά κυρίως λόγο αβεβαιότητας για το αν το παιδί θα συνεχίσει. Για τον ίδιο λόγο δεν προσανατολίζομαι και για αγορά ηλεκτρικού ή stage piano, γιατί και εκεί για κάτι σοβαρό θέλει πάνω από 1000-1200 ευρώ. Η λύση λοιπόν στην οποία προσανατολίζομαι είναι αυτή του να συνδέσω τον υπολογιστή μου ( celeron 2,7 ghz-768 ram-creative audigy 2zs wdm) με κάποιο βαρυκεντρισμένο πληκτρολόγιο 88 πλήκτρων και ένα software για πιάνο ( μάλλον σε vts instrument). Με ενδιαφέρει η καλή αίσθηση του πληκτρολογίου και ο όσο το δυνατον καλύτερος γίνεται ήχος του πιάνο. Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη σας αναφορικά με :( συνοψίζω τις ερωτήσεις )

 

Το πληκτρολόγιο που θα διαλέξω

 

Το μηχάνημα που σας περιέγραψα μπορώ να κάνω δουλειά ή πρέπει να πάω αναγκαστικά σε κάτι πιο "δυνατό"?

 

Αν κάποιος έχει κάποια δοκιμασμένη συνταγή-συνδυασμό για PC-Software-Keyboard ας την αναφέρει.

 

Προυπολογισμός για το πληκτρολόγιο 300-400ευρώ

 

Υ.Γ Αν είναι δυνατόν σας παρακαλώ να μην ξεφύγουμε από τον θέμα.

 

Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπολογιστής ειναι μια χαρα πιστευω για να σηκωσει ενα vst. Εγω γραφω σε 2.4 με 512 ram ;)

 

Tωρα, για ποιο software...δεν ξερω...δεν εχω το καταλληλο pc για να φαω cpu για πιανο. Εχω το Kurzweil Micro Ensemble (μια επισης καλη λύση, για συνδεση με midi keyboard).

 

Ομως στα λεφτα αυτα, πιστευω μπορεις να βρεις ενα παλιο clavinova. Εδωσα το δικο μου για 300 και λειτουργει αριστα. Καλο πληκτρο, ικανοποιητικός ηχος για αρκετα χρονια. Και ωραιο επιπλο. CLP 121S το μοντελο, αν σε ενδιαφερει να κοιταξεις προς τα κει (εκεινη τη σειρα τελοσπαντων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ως πιανίστας μπορώ να πω ότι σε χαμηλή τιμή ότι καλύτερο έχουν παίξει τα δάχτυλά μου είναι η σειρά Casio Privia (πλέον στην 3 βερσιόν).

 

Έψαξα το ebay για ένα τέτοιο, και καινούριο παίζει περι τα 600 ευρώ (στην Αγγλία): http://cgi.ebay.co.uk/Casio-PX130-PX-130-Privia-Digital-Piano-BLACK-NEW-/170543669142?pt=UK_MusicalInstr_Keyboard_RL&hash=item27b531df96

 

Έχει ήχους, και μάλιστα αρκετά καλούς, άρα δε χρειάζεσαι και άλλο πρόγραμμα για να το συνδέσεις και να έχεις θέματα με τον Η/Υ, ή να πρέπει να αγοράσεις και ήχους πιάνου.

 

Αλλιώς για ήχους πιάνου, έχω γράψει ένα άρθρο (πάνω στο μενού με τα... άρθρα) όπου υπάρχουν πληροφορίες με το τι κυκλοφορεί αυτήν την εποχή στην αγορά (η μάλλον πριν από ένα χρόνο που έγραψα το άρθρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γεια χαρά σε όλους.

Η λύση λοιπόν στην οποία προσανατολίζομαι είναι αυτή του να συνδέσω τον υπολογιστή μου ( celeron 2,7 ghz-768 ram-creative audigy 2zs wdm) με κάποιο βαρυκεντρισμένο πληκτρολόγιο 88 πλήκτρων και ένα software για πιάνο ( μάλλον σε vts instrument).

 

και ο όσο το δυνατον καλύτερος γίνεται ήχος του πιάνο.

Aτυχώς...ο όσο το δυνατον καλύτερος γίνεται ήχος του πιάνο, εξαρτάται επίσης και από τα ήχεία (monitors), που εάν δεν έχεις, πρέπει να αγοράσεις. Επίσης καλό είναι να έχεις και μία κάρτα ήχου (που επίσης εάν δεν έχεις, πρέπει να αγοράσεις).

Είναι πολύ σωστά όσα γράφουν οι επαγγελματίες συνάδελφοι παραπάνω, αλλά επειδή έχουν ήδη και κάρτα και monitors, τα θεωρούν δεδομένα.

 

Υ.Γ Αν είναι δυνατόν σας παρακαλώ να μην ξεφύγουμε από τον θέμα.

Δεν ξεφεύγουμε από το θέμα...ξεφεύγουμε από τον αρχικό προϋπολογισμό :P ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Και εκτός προϋπολογισμού και είναι και να σου κάτσει η ''χημεία'' software και hardware.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εκτός προϋπολογισμού και είναι και να σου κάτσει η ''χημεία'' software και hardware.

Καλά...το κοριτσάκι τώρα ξεκινάει...όλα τα πιάνα ωραία θα του φανούν. Του μπαμπά όταν αρχίσει να βάζει το χέρι στη τσέπη εκεί που δεν το περίμενε, δεν ξέρω πως θα του φανεί :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά...το κοριτσάκι τώρα ξεκινάει...όλα τα πιάνα ωραία θα του φανούν. Του μπαμπά όταν αρχίσει να βάζει το χέρι στη τσέπη εκεί που δεν το περίμενε, δεν ξέρω πως θα του φανεί :D

Για το μετέπειτα αναφέρομαι κι εγω.

Που το έχω ζήσει.Και τότε δεν υπήρχαν καν τα software που κυκλοφορούν τώρα.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως να σημειώσω ότι το ακουστικό πιάνο, έχει γενικά, πολύ καλό % μεταπώλησης αν δε θέλει η κόρη να συνεχίσει! Από την άλλη τα ψηφιακά πιάνα χάνουν την αξία τους αρκετά γρήγορα, ενώ τα προγράμματα συνήθως δε μπορείς να τα πουλήσεις καν...

 

Άλλες ιδέες θα ήταν να πηγαίνει η κόρη στο ωδείο να μελετάει. Στο κάτω κάτω, αν τώρα αρχίζει "νοτούλες" θα κάνει που δεν απαιτούν καν βαρυκεντρισμένα πλήκτρα! Υπό αυτή την έννοια και ένα "οποιοδήποτε" αρμόνια θα κάνει τη δουλειά του για τα πρώτα 1-2 χρόνια.

 

Μετά κοιτάς για πιάνο αν είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι αυτό συμβαίνει όπως λέει ο Νικόλας.

Να δεις την αντιμετώπιση της κόρης σου απέναντι στο όργανο.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου