Προς το περιεχόμενο

Μέτρημα,μετρονόμος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε μενζ να ρωτησω κατι εγω βαζω συνεχεια μετρονομο σε οτι κανω. τον εχω συνηθησει και δεν μου κανει αισθηση , και βασικα τον εχω συνηθησει τοσο που οταν παιζω χωρις μου φαινεται περιεργο και δεν μαρεσει γιατι φοβαμαι οτι στανταρ θα χασω καπου μεσα στο κομματι. ειναι καλο αυτο ? δλδ να εξαρτομαι τοσο πολυ απο αυτο ? μπορω να το διορθωσω καπως ? ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε Χάρη μαζί σου και δν είπα ποτέ όχι αλλά εγώ προτιμώ να κοπανάω το κεφάλι μου παρά να έχω ένα ακουστικό στο αυτί και να παίζω :P

τώρα γι'αυτό που είπες με την ηχογράφηση. Πραγματικά δεν ξέρω, μία το ότι παίζω σε γρήγορους ρυθμούς ,μια το ότι κοπανιόμαστε όλοι δεν χάνω ούτε Βιτ για την ακρήβεια θυμάμαι το πρώτο μου studio work και ήμουν άμπαλος αλλά μετά με συνεχή μετρονόμο αντί για μουσική στο MP3 πλέον το έχω χωρίς αυτόν.

Με λίγα λόγια μετρονόμος χρειάζεται αλλά όχι στις συναυλείες που σκοπός είναι να πορώσεις και όχι να πορωθείς. ;D ;D ;D

είμαι αναποφάσιστος? ::) ::) keep walking

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε μενζ να ρωτησω κατι εγω βαζω συνεχεια μετρονομο σε οτι κανω. τον εχω συνηθησει και δεν μου κανει αισθηση , και βασικα τον εχω συνηθησει τοσο που οταν παιζω χωρις μου φαινεται περιεργο και δεν μαρεσει γιατι φοβαμαι οτι στανταρ θα χασω καπου μεσα στο κομματι. ειναι καλο αυτο ? δλδ να εξαρτομαι τοσο πολυ απο αυτο ? μπορω να το διορθωσω καπως ? ;D

 

 

Λοιπόν εδώ έχουμε το άλλο άκρο ο μαζόχας ;D ;D πλάκα κάνω.

λοιπόν θέλω τον μαγικό ζομό σου γτ δεν γίνεται... θα σου στήσω ανδρειάντα "ο άντρας που γούσταρε τον μετρονόμο" ;D ;D :P

Λοιπόν άποψη έτσι? που καλό είναι να μην την ακούσεις αν δεν την υποστηρίξουν άλλοι 3 απο κάτω

... ας απαντήσει άλλος δεν μπορώ να βρω επειχηρήματα για να απεξαρτηθεί :P :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μερικες παρατηρησεις

 

Ειναι αδιανοητο ο drummer να μελεταει χωρις μετρονομο

Ειναι κακο οι υπολοιποι οργανοπαιχτες να μελετανε χωρις μετρονομο

Ειναι σπασ@ρχιδικο να παιζεις live η προβες με μετρονομο

 

Τωρα να πω και το παραπονο μου. κυριαρχει στους μη drummer η εντυπωση οτι ο drummer εθυνεται για οτι κακο ρυθμικα συμβαινει, αλλα και οτι εχει καταπιει ενα μετρονομο και ανα πασα στιγμη μπορει να δωσει τεμπο 114. Δηλαδη

 

Μπηκαμε με λαθος τεμπο ? Φταιει ο drummer

επιταχυναμε στο ταδε σημειο ? Φταιει ο drummer

Δεν παιζουμε σταθερα ? Φταιει ο drummer

 

Η γνωμη μου ειναι οτι μπορει ανετα οποιοσδηποτε οργανοπαιχτης να ρημαξει ρυθμικα ενα κομματι και οτι για να γκρουβαρει ενα συγκροτημα πρεπει να γκρουβαρουν ολοι.

 

Η μπαντα παιζει τοσο καλα οσο ο αδυναμος κρικος της!!!!!!!

 

Παντως το φαινομενο που περιγραφει ο Haris συμβαινει και σε παρα παρα πολλους live δισκους. Ειδικα το σκελος παιζουμε τα παντα καποια bpm παραπανω

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουσικη=Ρυθμος(κατα κυριο λόγο κ μετα οι νοτες)

 

Αρα οποιος παιζει πρεπει να μην συζηταει καν για μετρονόμο.Οσο καλος κ να σε αν δεν μελετησεις με μετρονομο ή δεν γκρουβαρεις πανω απ τον αγαπημενο  σου δισκο ακριβως οτι θες να βγαλεις δεν παει.

 

 

Αν εισαι ακουστικος τυπος δεν χρειαζεται παντα το transcription αλλα ο μετρονομος κ ηχογραφηση ναι.Το παω ενα βημα μετα, δηλαδη εχεις φιλο το μετρονομο κ πλεον κοιτας advanced concepts και τα ηχογραφεις κιολας να δεις τι ψαρια πιανεις......

 

Οσοι εχετε εστω κ λιγη σοβαροτητα κ σεβασμο απεναντι στη μουσικη δειτε το DVD Victor Wooten Groove Workshop.

 

Αφιερωστε τωρα χρονο να δειτε κ οτι πιασετε κ επαναλαβετε μετα απο ενα 6μηνο το DVD.

 

Οπως αλλαζει το στρωμα στο κρεβατι ετσι επαναλαβετε το δισκίον για να το αφομιωσετε........Οτι καλυτερο κυκλοφορει μετα απο την μιμηση των αγαπημενων μας.Ο καλυτερος δασκαλος ειναι ο τυπος.

 

 

Υ.Γ.Δεν αναφερομαι καν στο αν θα πρεπε να χεις παντα μετρονομο.Ειδικα αν παιζετε κ μουσικες τυπου metal δε το συζητω.Αφηνετε στην ακρη αν ειστε σιγουροι το μετρονομο μετα απο τα 5-10 χρονια εμπειριας προβας,λαιβ κ τεχνικης εξασκησης.

 

Υ.Γ.2.Στην προβα ο μετρονομος βελτιωνει το συνολο.Το συνολο παρεα με μετρονομο βελτιωνεται αναλογα με τη μουσικη μετα απο πολλες ωρες.Ισως κ εκατονταδες ωρες.Τοτε παρατηρειτε το γκρουβ την ομαδας.....

 

Υ.Γ.3.Δεν απευθυνομαι μονο σε κρουστους κ ισως ειμαι λιγο περιεργος στο τι λεω....Παρτε το 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετρονομος και Live η προβα ...δυστηχως δεν ειναι εφικτο..

αυτο που πρεπει να κανεις καλε μου φιλε ειναι να δημιουργεις groove patterns...δηλαδη ρυθμικες βασεις πανω στισ οποιες θα βασιζεσε εσυ καθολη την διαρκεια του κομματιου...για να μπορεις να κρατας σταθερο το groove.

Το να τραγουδας τα 16α , τα 8α η ακομα και τα 32α  αν το κομματι ειναι αργο δημιουργει ενα ισχυρο groove μεσα σου για να πατησεις.

Αυτο που λεο σε ολους τους μαθητες..ειναι.αν ολοι περιμενουν να ειμαστε ο μετρονομος της ορχηστρας...εμεις απο που θα παρουμε μετρονομο..

Η λυση δεν ειναι να εχεις ενα μετρονομο στα αυτια..αλλα να χτισεις τον δικο σου εσωτερικο μετρονομο.

Μην βιαζεσε ποτε να δωσεις τα κομματια..

το να παιζεις και με sequencers..επισης βοηθαει...οχι μονο εσενα αλλα και ολη την μπαντα.

Βαγγελης Μουλακακης.

www.drumslessons.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετρονομος και Live η προβα ...δυστηχως δεν ειναι εφικτο..

αυτο που πρεπει να κανεις καλε μου φιλε ειναι να δημιουργεις groove patterns...δηλαδη ρυθμικες βασεις πανω στισ οποιες θα βασιζεσε εσυ καθολη την διαρκεια του κομματιου...για να μπορεις να κρατας σταθερο το groove.

Το να τραγουδας τα 16α , τα 8α η ακομα και τα 32α  αν το κομματι ειναι αργο δημιουργει ενα ισχυρο groove μεσα σου για να πατησεις.

Αυτο που λεο σε ολους τους μαθητες..ειναι.αν ολοι περιμενουν να ειμαστε ο μετρονομος της ορχηστρας...εμεις απο που θα παρουμε μετρονομο..

Η λυση δεν ειναι να εχεις ενα μετρονομο στα αυτια..αλλα να χτισεις τον δικο σου εσωτερικο μετρονομο.

Μην βιαζεσε ποτε να δωσεις τα κομματια..

το να παιζεις και με sequencers..επισης βοηθαει...οχι μονο εσενα αλλα και ολη την μπαντα.

Βαγγελης Μουλακακης.

www.drumslessons.gr

  Τί εννοείς λέγοντας να δημιουργεις groove patterns και να τραγουδάς 16α?δηλ. απο μέσα σου να τραγουδάς το σκοπό σε 16α?εν πα και πα.

 

Επίσης λες,μην βιάζεσαι να δώσεις κομμάτια,εννοείς να το τραγουδήσεις πρώτα απο μέσα σου να δημιουργήσεις ένα εσωτερικό σταθερό γκρούβ και μετά να δώσεις?Επίσης τί είναι τα  sequencers?

  Ευχαριστώ πολύ!

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρόβες χρησιμοποιώ σπάνια μετρονόμο (τον βάζω μόνο σε σημεία που έχει μπει κάποιο sampler). Σε live ποτέ δεν χρησιμοποιώ μετρονόμο, απλά έχω το νου μου και ύστερα από συννενόηση με τα υπόλοιπα μέλη καθορίζουμε το τέμπο.

Πολλοί αναφέρονται στο ότι η μπάντα δεν είναι σταθερή επειδή παίζει πιο γρήγορα απ' το καθορισμένο τέμπο του κομματιού. Η "μαγκιά" είναι να το κάνεις πιο αργά. Αν το καταφέρεις αυτό, έχεις προχωρήσει σταθερά ένα βήμα παραπέρα.

Σε ηχογραφήσεις και μελέτη, ΠΑΝΤΑ χρησιμοποιώ μετρονόμο για πάρα πολλούς λόγους, τους οποίους γνωρίζετε και δεν χρειάζεται να αναλύσω.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Groove patterns ειναι ρυθμικα σχηματα που τα χρησιμοποειις για να χτισεις τον εσωτερικο σου μετρονομο.Δεν ειναι κατι συγκεκριμενο και διαφερει απο κομματι σε κομματι..Μπορει να ειναι ενα riff κιθαρας, ενα ρυθμικο σχημα σε κρουστα ενα σχημα που παιζουν τα keybords η ακομα και μια μελωδια...οτιδηποτε που μπορεις να τραγουδησεις μεσα σου σε κυκλο και να σε κανει να χτισεις τα 4ρτα χωρις να ακους 4ρτα. Το να τραγουδας τα 16α...σαν τα τα τα τα ....βοηθαει σε ,medium ταχυτητες η τα 32α σε αργες λογω της υποδιαιρεσης των τεταρτων. Οταν λεω μην βιαζεσε να δωσεις το κομματι εννοω...οτι πριν ξεκινησεις να χτυπας τισ μπακετες σου ..πρεπει να εχεις απολυτη αποψη πως θες να ακουστει το κομματι..Ξεκινα λοιπον..πριν το δωσεις τραγουδωντας το ρεφρεν απο μεσα σου...και παρε το χρονο σου.

Τελος...τα sequencers τα χρησιμοποιουμε σε Live για να γραψουμε μερη μουσικων που δεν υπαρχουν.Δηλαδυ μπορω με ενα seq σε ενα live να βαλω κρουστα, η πλατες προηχογραφημενα..το δυσκολο ειναι..οτι επειδη αυτα γραφονται πανω σε μετρονομο..η μπαντα πρεπει να ειναι super!! γιατι αν κουνηθει λιγακι..το seq δεν ακολουθαει.

ελπιζω να βοηθησα melodic.

  Τί εννοείς λέγοντας να δημιουργεις groove patterns και να τραγουδάς 16α?δηλ. απο μέσα σου να τραγουδάς το σκοπό σε 16α?εν πα και πα.

 

Επίσης λες,μην βιάζεσαι να δώσεις κομμάτια,εννοείς να το τραγουδήσεις πρώτα απο μέσα σου να δημιουργήσεις ένα εσωτερικό σταθερό γκρούβ και μετά να δώσεις?Επίσης τί είναι τα  sequencers?

   Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου