Προς το περιεχόμενο

Eπιλογη κιθαρας στιλ gibson μεχρι 1000


Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Edwards είναι κομμάτι της ESP. Στην Ελλάδα δεν έχω δει κάπου αλλά ίσως κάποιος φίλος ξέρει κάτι παραπάνω. Εγώ την πήρα κατευθείαν από το Katana και το όργανο είναι πάρα πολύ καλό.

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οποιαδηποτε κιθαρα απομιμηση Les Paul σου κανει...και με καλυτερους μαγνητες θα εχεις ακομα καλυτερο αποτελεσμα.

 

ψαξε να βρεις καποια μεταχειρισμενη Gibson LP ,φυσικα δεν θα ειναι η VOS 59 μια και δεν κανει 1000 ευρω...

 

Μια αλλη καλη εναλλακτικη ειναι να βρεις καποια IBANEZ ARTIST απο τα 80s ή καποια YAMAHA SG2000/SG 3000 που ειναι γνωστες ως Gibson Killers απο το ebay.

 

α,btw τον ΗΧΟ της 59αρας ΔΕΝ τον εχεις ακουσει μια και αυτο που ακους & σου αρεσει απο του Youtube δεν ειναι τιποτα αλλα απο μια πετυχημενη ηχογραφηση στην οποια τον κυριο ρολο παιζει ο ενισχυτης,το μικροφωνο και η προενισχυση του.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Για τις Reverend τι να πω, το παιδί ζήτησε Les paul , όχι ένα έκτρωμα με μαγνήτες. ;D ;D)

 

ψιτ,

 

λιγα με τις Reverend Μην γινουμε μπιλιες εδω μέσα ;D ;D ;D

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε αυτος?

 

Άσχετο... ο τύπος αυτός είναι μεγάλος παίχτης (δείτε στο youtube τα video να πάθετε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου νομιζω πως δεν υπαρχει ηχος '59 απο αυτα που 'χεις ακουσει στο γιουτουμπ,μοναχα ηχος ενισχυτη(..ταδε..)στο εκαστοτε βιντεο κ μετα '59(για να μην πουμε για μικροφωνα,παιχτες κ.λπ)

 

Κοιτα στα βιντεο που σ'αρεσε ο ηχος της '59(η της καθε κιθαρας που κοιτας) περισσοτερο κ τους ενισχυτες που χρησιμοποιηθηκαν για να μην σπαταταλησεις τα λεφτα σου αδικα.

 

Εγω προσωπικα δεν ακουσα ποτε(απο κοντα εννοοω,συνεπως καθε παραπομπη σε προιοντα σουντιο η βιντεο γιουτουμπ με αφηνουν αδιαφορο) χαμπακερς σε ενισχυτη λιγοτερων απο 40 βαττ(για να μην πω 60) κ με ενα,πενιχρο κ λιγων βαττ μεγαφωνο να ακουγονται αξιοπρεπως.Στο λεω γιατι καπου νομιζω ελεγες για ενα μπλουζ τζουνιορ

 

Αν δεν εχεις πιασει μια κιθαρα,κ ο ηχος της που 'χεις ακουσει ειναι στο διαδικτυο(κ ποσο μαλλον με εναν ενισχυτη του οποιου δεν εισαι κατοχος)τοτε μην εισαι σιγουρος πως θες αυτη την κιθαρα περαν της εμφανισης της.

 

Κανε λιγη υπομονη φιλε μου θα σου ελεγα,κρατα τα χρηματα για την ωρα,οσο περναει ο καιρος,τοσο καλυτερα θα ξερεις τι ακριβως θελεις(εκτος αν μπορεις να ξαναβρεις 1000 ευρω συντομα,οποτε αγοραζε αβερτα).

Πιστευω σε 4 μηνες θα θελεις κατι αλλο(χωρις παρεξηγηση κ σκοπο να κανω τον εξυπνακια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο OP έχει μια χαρά ενισχυτή γι αυτό που θέλει να παίξει. Επίσης είναι ξεκάθαρο ότι σε γενικές γραμμές θέλει να αγοράσει μια les paul - και γι αυτό ζήτησε και συμβουλές. Εξυπακούεται ότι αυτό που θα αγοράσει καλό θα είναι να το ακούσει / παίξει από κοντά, καθώς μπορεί να μην του 'κάτσει' τόσο καλά όσο περιμένει.

 

Από εκεί και πέρα, είναι γνωστό ότι οι κιθάρες που ακούμε σε ηχογραφήσεις έχουν υποστεί επεξεργασία και διαφέρουν από αυτό που θα ακούσουμε 'live', τα δάκτυλα και ο παίκτης κάνουν τον ήχο και ... και .. και..., πλήν όμως, μια (gibson) les paul θα ακούγεται πάντα σαν les paul, όπως και μια (fender) strat σαν strat και μια (fender) tele σαν tele.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιαδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.Αφου λοιπον ειδα οσα μ ειπατε πιο πολυ μ αρεσε η esp edwards.Τωρα αυτην αποτι καταλαβα δεν προκειτε να την βρω για δοκιμη.

 

Υπαρχει καποιος που την εχει κ θα μπορουσα να την δοκιμασω?

Ακομη επειδη ειμαι λιγο ασχετος η κιθαρα αυτη εχει ιδιους μαγνητες με την gibson 1959?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη επειδη ειμαι λιγο ασχετος η κιθαρα αυτη εχει ιδιους μαγνητες με την gibson 1959?

 

φυσικα και οχι.

 

do your homework.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφε καλημερα.θα σου προτεινα το εξης.καταρχην με 1000 ευρω δεν παιρνεις με τιποτα καινουργια γκιμπσον.αν θελεις λοιπον σονι και καλα γκιμπσον το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι υστερα απο καλη ερευνα να αγορασεις μια μεταχειρισμενη.εγω προσωσοπικα δεν θα αγοραζα Π Ο Τ Ε μια απ ολες αυτεσ τισ μαρκες που μοιαζουν με γκιμπσον!επισης με αυτα τα λεφτα παιρνεις μια κορυφαια απο αποψη ποιοτητας φεντερ!η επιλογη δικη σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου