Προς το περιεχόμενο

Η Do-It-Myself Καμπίνα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Τις προάλλες βρήκα κάτι κόντρα-πλακέ του 1εκ σε καλή κατάσταση και είπα να τα μαζέψω και να κάνω "κάτι".

Μετά σκέφτηκα οτι έχω κάπου ξεχασμένα 2 πολύ παλιά -πλην όμως αχρησιμοποίητα- Audax HT???? 10" 90W 8Ω. και είπα να τα εκμεταλλευτώ και να φτιάξω μία καμπίνα (προς το παρόν καμπίνα ;) )

Πήρα μέτρα και άρχισα το κόψιμο-ράψιμο και παρακάτω είναι το προσωρινό αποτέλεσμα.

Το Wiring θα είναι σε Stereo.

 

Ερωτήσεις δια το κοινό:

 

1) Που μπορώ να μάθω (ή ποιος μπορεί να μου πει) μερικά πράγματα για Speaker Cabinet Reflectors? Θα ήθελα να πειραματιστώ και να βάλω (αν είναι εύκολο).

2) Ακούω προτάσεις για κάλυμμα, σχέδιο, βάψιμο με οποιοδήποτε μετρίου κόστους υλικό(θα σας πω αργότερα τι σκέφτηκα εγώ).

3) Να το μονώσω με υαλοβάμβακα ή όχι? Άλλη πρόταση μόνωσης?

4) Open Back, Semi Colsed ή Closed Back?

5) Οποιαδήποτε άλλη πρόταση...

SNC00253.thumb.jpg.9253fff43fd7623a609127fa0639ac37.jpg

SNC00256.thumb.jpg.33b7c09f07113c0aecf276ecf5d80052.jpg

SNC00258.thumb.jpg.41f05ac3ff305b2024a3614c0be6771a.jpg

SNC00260.thumb.jpg.71097e039026faae34153dd79937f0f2.jpg

SNC00261.thumb.jpg.1e53e7c507f65718201a0293cc0d0413.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κάτι κενά βλέπω στις ενώσεις ή κάνω λάθος?! Αν ισχύει βάλε τουλάχιστον όση περισσότερη κόλλα μπορείς.

 

Οι γωνίες δεν χρειαζόντουσαν, έπρεπε να βάλεις ξυλαράκι από άκρη σε άκρη και μπόλικη κόλλα. Σφιγκτήρες φαντάζομαι δεν έχεις οπότε θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μερικές βίδες.

 

Cabinet reflector? Κάτι τέτοιο εννοείς?

OrangeOR120andReflectorCab800x600.jpg

 

Νομίζω είναι λίγο αργά να πας σε τέτοιου είδους καμπίνα! Εκτός και αν εννοείς να βάλεις εσωτερικά διάφορα. Όπως γωνίες και διάφορα για τις ανακλάσεις κτλ. Αλλά για καμπίνα κιθάρας και με 10άρια θα έλεγα να μην ασχοληθείς.

 

Αν δεν έχεις σκοπό να στρογγυλέψεις τις γωνίες δεν θα πρότεινα να την ντύσεις με κάτι. Θα φαίνεται άσχημη. Στη θέση σου θα την έβαφα κανένα περίεργο χρώμα.

 

Μόνωση θα χρειαστεί μόνο αν την κλείσεις (closed back). Οπότε πρέπει να αποφασίσεις πρώτα αν θα την κλείσεις ή όχι!  ;D

Και καλύτερα να ασχοληθείς με το θέμα μόνωση όταν θα έχεις τελειώσει και θα κάνεις τα πρώτα τεστ. Οπότε ανάλογα με τον ήχο αποφασίζεις τι θέλεις να κάνεις με μόνωση στο εσωτερικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι κενά βλέπω στις ενώσεις ή κάνω λάθος?! Αν ισχύει βάλε τουλάχιστον όση περισσότερη κόλλα μπορείς.

;D Ναι έχει κάτι κενά αλλά θα τα κλείσω.

 

Οι γωνίες δεν χρειαζόντουσαν, έπρεπε να βάλεις ξυλαράκι από άκρη σε άκρη και μπόλικη κόλλα. Σφιγκτήρες φαντάζομαι δεν έχεις οπότε θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις μερικές βίδες.

Οι γωνίες είναι προσωρινές και μπήκαν για να κρατήσουν τις ευθείες μέχρι να κολλήσω/βιδώσω τα ξύλα.

 

Cabinet reflector? Κάτι τέτοιο εννοείς?

Εμ...όχι. Μπορεί να μην το είπα σωστά.

Εννοώ τα ξύλα που βάζουν μέσα για ανακλαστήρες, όπως στις κλασσικές και ακουστικές κιθάρες.

 

Αν δεν έχεις σκοπό να στρογγυλέψεις τις γωνίες δεν θα πρότεινα να την ντύσεις με κάτι. Θα φαίνεται άσχημη. Στη θέση σου θα την έβαφα κανένα περίεργο χρώμα.

Το να τις στρογγυλέψω είναι εύκολο, το θέμα είναι αν τελικά τη ντύσω τι να βάλω? (πέραν του γνωστού βινυλίου ή μοκέτας).

 

Μόνωση θα χρειαστεί μόνο αν την κλείσεις (closed back). Οπότε πρέπει να αποφασίσεις πρώτα αν θα την κλείσεις ή όχι!  

Και καλύτερα να ασχοληθείς με το θέμα μόνωση όταν θα έχεις τελειώσει και θα κάνεις τα πρώτα τεστ. Οπότε ανάλογα με τον ήχο αποφασίζεις τι θέλεις να κάνεις με μόνωση στο εσωτερικό.

ΟΚ then!

 

Τι θα εκανα εγω. Τολεξακι και αγιος ο θεος :  ;)

 

Δεν είναι κι άσχημο.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να την ντυσεις με δερματνη που εχει χοντρο "αναγλυφο". Οπως εχουν οι περισσοτεροι ενισχυτες. Αν κι εχει τη φασαρια του.

 

Επι τη ευκαιρια, μηπως ξερει κανεις που μπορουμε να βρουμε στην ελλαδα την σιτα-γριλια που βαζουνε μπροστα στις καμπινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι συμπληρωματικά.

 

Αυτά τα covers με τις εφημερίδες ή τα υφάσματα πως τα κάνουν?

Θέλω να πω, το βερνίκι δε χαλάει την εφημερίδα ή το ύφασμα δεν θα τραβήξει ένα τόνο βερνίκι?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιλλάρα, ρίξε μια ματιά εδώ να πάρεις μια ιδέα:

 

http://tubenexus.com/wp-content/uploads/TL806_Builders_Plans.pdf

 

Αυτά τα covers με τις εφημερίδες ή τα υφάσματα πως τα κάνουν?

Θέλω να πω, το βερνίκι δε χαλάει την εφημερίδα ή το ύφασμα δεν θα τραβήξει ένα τόνο βερνίκι?

 

Συνήθως όταν κάνεις δουλειές decoupage, η κόλλα που χρησιμοποιείται δρα σαν μόνωση όταν στεγνώσει. Καλό είναι βέβαια το βερνίκι να πέσει αρχικά σε λεπτές και αλλεπάλληλες στρώσεις (π.χ. την πρώτη μέρα, 3 χέρια με διαφορά το πολύ μιας ώρας μεταξύ τους, ανάλογα με το πόσο ταχυστέγνωτο είναι) ώστε να δημιουργήσει το "υπόστρωμα" για τις αποπάνω στρώσεις.

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ...όχι. Μπορεί να μην το είπα σωστά.

Εννοώ τα ξύλα που βάζουν μέσα για ανακλαστήρες, όπως στις κλασσικές και ακουστικές κιθάρες.

 

Και η Orange ανακλαστήρες έχει μέσα απλά έχει και ...έξω!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπιλλάρα, ρίξε μια ματιά εδώ να πάρεις μια ιδέα:

 

http://tubenexus.com/wp-content/uploads/TL806_Builders_Plans.pdf

Ωραίος!!! Από που τα ξετρυπώνεις βρε Μπίλλυ μου αυτά?

Συνήθως όταν κάνεις δουλειές decoupage, η κόλλα που χρησιμοποιείται δρα σαν μόνωση όταν στεγνώσει. Καλό είναι βέβαια το βερνίκι να πέσει αρχικά σε λεπτές και αλλεπάλληλες στρώσεις (π.χ. την πρώτη μέρα, 3 χέρια με διαφορά το πολύ μιας ώρας μεταξύ τους, ανάλογα με το πόσο ταχυστέγνωτο είναι) ώστε να δημιουργήσει το "υπόστρωμα" για τις αποπάνω στρώσεις.

 

Χμ.... Αρχικά η ιδέα μου ήταν να βαφτεί απλά η καμπίνα και να περαστεί με βερνίκι νιτροκυτταρίνης που βρήκα στο Ace.

Πλέον έχω κολλήσει με την ιδέα του collage και μάλλον το νιτροκυτταρίνης δεν κάνει σωστά?

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το βερνίκι πάνω σε χαρτί?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστροφή και συνέχεια στο project.

 

Αφού στοκαρίστηκαν κενά και τρύπες από βίδες, προχώρησα στο εμφανισιακό κομμάτι όπου τελικά κατέληξα στο collage.

Η πρώτη στρώση είναι από παλιά περιοδικά κιθάρας που ήταν τυπωμένα σε απλό χαρτί (προ '97) και όχι ιλουστρασιόν.

Αφού στέγνωσαν όλες οι πλευρές, σειρά είχαν οι φωτογραφίες.

Δεν θα πω άλλα πάνω σ'αυτό, οι φωτογραφίες μιλάνε μόνες τους.

 

Μία ερώτηση μόνο.

Ποιο βερνίκι δεν θα χαλάσει το χαρτί?

Α) Νίτρο?  Β) Ακρυλικό?  Γ) Πολυορεθάνης?  Δ) Άλλο?

SNC00266.thumb.jpg.4075c2e8279271d8d3550492743cde0f.jpg

SNC00268.thumb.jpg.a4a0c086aec1ae42d8337d22459d6044.jpg

SNC00269.thumb.jpg.88beadcec64ddea813d7361b030d3268.jpg

SNC00271.thumb.jpg.ddc986c676b57e2a27215dea504d58d7.jpg

SNC00272.thumb.jpg.5e3f11adc9d9538fcd2065cd90911aa8.jpg

SNC00274.thumb.jpg.57211ae4eec4e43ae6b968d65e8400ce.jpg

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου