Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ενισχυτή μπάσου AMPEG!!! HELP!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ όλη την παρέα του noiz και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα...

Πριν από σχεδόν 6 και κάτι μήνες αγόρασα από το Thomman έναν AMPEG BA300/115.

Από τότε είναι ζήτημα αν τον έχω παίξει πάνω από 20 ώρες και ΠΟΤΕ πάνω από το 7(master  και volume).Προχθές λοιπόν και ενώ είχαν περάσει 2 ώρες και κάτι έπειτα από παίξιμο στην πρόβα σε FULL ένταση(10 και 10,ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ),από τον ενισχυτή άρχισε να βγαίνει ένα DISTORTION όλα τα λεφτά.Τον άφησα κάνα 20άλεπτο να κρυώσει και μόλις τον άνοιξα ξανά,πάλι τα ίδια...Έλεγξα την μπαταρία του μπάσου μου(IBANEZ SR700) και δεν έφταιγε αυτή.Έλεγξα και το ύψος των μαγνητών(χαμήλωσα),τίποτα...Και εδώ τίθεται η ερώτηση: Τί μπορεί να έπαθε ο ενισχυτής μου ο οποίος ήταν και σχεδόν καινούργιος,ΟΕΟ???Παίζει να κάηκε ο λυχνία του(προενίσχυση)???Παίζει να ζεστάθηκε απλά αρκετά(η λυχνία)έτσι ώστε να βγάζει DISTORTION???Μήπως κάηκε το μεγάφωνο(15'')??? ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!Επίσης θέλω να μάθω αν με την εγγύησή του μπορώ να τον επισκευάσω σε κάποιο εξουσιοδοτημένο κατάστημα για ενισχυτές και προ'ι'όντα AMPEG εδώ στην ΕΛΛΑΔΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά μπορεί να έχουν συμβεί. Τσέκαρε πρώτα αυτά που φαίνονται: δες αν το μεγάφωνο είναι οκ (αν έχει σχιστεί, λογικά θα φαίνεται) και αν μπορείς, σύνδεσε (με τη σειρά που τα γράφω):

α) άλλη προενίσχυση στο effects loop (από ότι είδα έχει) για να δεις αν έχει πάθει ζημιά σε προενισχυτικό στάδιο. Αν ακούς οκ, πάει να πει πως ο προενισχυτής παρέδωσε πνεύμα...

Αν ακούς distortion, το πρόβλημα είναι στο ηχείο ή στο τελικό στάδιο

β) Το effects loop σε άλλο ενισχυτή. Αν βγάζει distortion, σε αυτό το στάδιο, ενώ στο προηγούμενο όχι, έχεις πάρει τον τελικό στο χέρι. Αν είναι πάλι οκ, έχεις πάρει το ηχείο στο χέρι, αλλά χωρίς απαραίτητα η ζημιά να είναι ορατή.

 

Επίσης υπάρχει μια άλλη περίπτωση, αρκετά πιο σπάνια, αλλά όχι απίθανη: από την ένταση και τους κραδασμούς που συνεπάγονται, ίσως ξεβιδώθηκε κάποια βίδα μέσα στον ενισχυτή, να έπεσε πάνω στην πλακέτα και να κάνει βραχυκύκλωμα. (Σπάνιο αλλά δυνατό, ξαναλέω)

 

Σε κάθε περίπτωση, μάλλον θα χρειαστεί να το κοιτάξει κάποιος εξουσιοδοτημένος τεχνικός, αν δεν θες να χάσεις την εγγύηση (γι αυτό και δεν σου πρότεινα να τον ανοίξεις και να δεις μόνος σου). Νομίζω πως το service των ampeg το έχει ο Νάκας.

 

Καλή τύχη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου myrsias.Δηλαδή αποκλείουμε το κάψιμο της λάμπας???Επίσης αν μπορείς,εξήγησε μου το δεύτερο βήμα γιατί δεν το πολυκατάλαβα... Για προενίσχυση στο effects loop κάνει ένα LINE 6 POD XT???Τέλος,πώς μπορώ να ξέρω αν θα μου τον επισκευάσει ο ΝΑΚΑΣ χωρίς να μου ζητήσει επιπλέον λεφτά???Δεν θα έπρεπε να τον είχα αγοράσει από τον ίδιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ.

Αν είχε "καεί" η λάμπα (ας μας απαντήσουν σχετικά οι γνωρίζοντες τις λάμπες, δεν είμαι και ακριβώς ειδικός σε αυτόν τον τομέα), το πιθανότερο θα ήταν να μην παίζει καθόλου, αλλά αυτό πάει ούτως ή άλλως πακέτο με το σύνολο της προενίσχυσης (σου προτείνω πρώτα να εντοπίσεις σε ποιό ακριβώς στάδιο είναι το πρόβλημα και μετά να εξειδικεύσεις).

Κάνει μια χαρα το line6. Σύνδεσε την έξοδο του line6 στο effects return του ampeg.

 

Τώρα, για το Νάκα, λογικά (αν η εγγύηση ισχύει, τσέκαρε το owner's manual http://www.ampeg.com/pdf/BA300.pdf ), εφόσον είναι το επίσημο σέρβις, πρέπει να σου το επισκευάσουν δωρεάν, άσχετα με το από που τον πήρες.

 

Ενημέρωσε για εξελίξεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ.

Αν είχε "καεί" η λάμπα (ας μας απαντήσουν σχετικά οι γνωρίζοντες τις λάμπες, δεν είμαι και ακριβώς ειδικός σε αυτόν τον τομέα), το πιθανότερο θα ήταν να μην παίζει καθόλου, αλλά αυτό πάει ούτως ή άλλως πακέτο με το σύνολο της προενίσχυσης (σου προτείνω πρώτα να εντοπίσεις σε ποιό ακριβώς στάδιο είναι το πρόβλημα και μετά να εξειδικεύσεις).

Κάνει μια χαρα το line6. Σύνδεσε την έξοδο του line6 στο effects return του ampeg.

 

Τώρα, για το Νάκα, λογικά (αν η εγγύηση ισχύει, τσέκαρε το owner's manual http://www.ampeg.com/pdf/BA300.pdf ), εφόσον είναι το επίσημο σέρβις, πρέπει να σου το επισκευάσουν δωρεάν, άσχετα με το από που τον πήρες.

 

Ενημέρωσε για εξελίξεις!

Σε χιλιοευχαριστώ!!!Πραγματικά μου έδωσες τα φώτα σου...Θα μιλήσω αν είναι με ΝΑΚΑ για μάθω τι και πως... Και θα ενημερώσω το forum φυσικά...Thanks a lot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου