Προς το περιεχόμενο

προβλημα με διαφορους βομβους -θορυβους- φασαριες !


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα φορουμ,

 

εχω ενα προβλημα τον τελευταιο καιρο και οσο παει γινονται περισοτερα :)

 

 

παρακατω παραθετω μια ηχογραφηση στην οποια απουγονται οι ενοχλητικοι θορυβοι-φασαριες ( :) ) :

 

1)wah true bypassed απο τον jam ( αν αυτο λεει κατι ..)

ενας ηχος σαν χριτς χρατς με το "παιξιμο" του πενταλ και αρκετη ενταση βομβουπου νομιζα οτι οφειλονταν στην σκονη, το καθαρισα και παλι τα ιδια ο θορυβος μεγαλωνει αμα δεν ακουμπαω τις χορδες...

 

2)ehx memory boy deluxe (αγορασμενο προχτες) οταν εχω την κιθαρα στο stand και με κλειστο ποντεσιομετρο ακουγεται ενα τακ τακ τακ τακ που τελικα καταλαβα οτι ειναι το tap tempo επεισης στην μεση του 3ου part των θορυβων ανεβαινει η ενταση ανεβαζοντας το feedback .. το ιδιο γινεται και με τα υπολοιπα ποντεσιομετρα του πεταλιου..

 

3)ο βομβος που υπαρχει γενικα στην κιθαρα οταν δεν παιζω ακουγεται και το τακ τακ απο το  tap tempo  ( σημ. εχω humbuckes  δεν ξερω αν παιζει ρολο , αλλα νομιζω γιαφτο δεν φτιαχτηκαν για να εξαλειφουν το θορυβο? διωρθωστε με αν κανω λαθος

 

4)οταν ακουμπαω τον humbucker  ανεβαινει η ενταση του βομβου ....

 

 

ειχα παει πριν λιγο καιρο για να κανω το peter green mod στην κιθαρα μου..

νομιζω απο τοτε οτι ακουγεται περισοτερος βομβος γενικα πιστευω οτι η γειωση ειναι το θεμα  . . . μηπως ο ανθρωπας δεν μου εφτιαξε καλα την γειωση και περνανε ολα τα ρευματα απο την κιθαρα οπως να ναι και επηρεαζουν το συστημα γενικα? μου ειπε να παω να το διορθωσουμε αλλα δεν αξιωθηκα γιατι βαριομουν ( τωρα μαλλον πρεπει να παω αν ειναι αυτο το σφαλμα ) θα φτιαξει αν του πω να βαλει χαλκοταινια μονωτικη η κατι τετοιο? παρακαλω τα φωτα σας αν σκεφτειτε καποια λυση πειτε μου γιατι αρχισα να γραφω καπoια πραγματα στο σπιτι και αυτους τους θορυβους τους αρπαζει το Mic ..  επισης για να σας προλαβω την γειωση του σπιτιου την ειχε τσεκαρει ηλεκτρολογος πριν κανα διμηνο και ειναι ολα κομπλε ..

 

ΥΓ

 

τις προαλλες πηγα σε ενα σπιτι φιλου με ολο τον εξοπλισμο ( κιθαρα ενισχυτη πεταλια ) και παρατηρησα οτι αν ειχα ανοιχτο το wah ( και μονο το wah)

και το ειχα τερμα πανω στη θεση επιανε ενα ραδιοφωνικο σταθμο ... παμε καλα??  ;D ;D

 

 

 

fasaries.wav

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παρακατω παραθετω μια ηχογραφηση στην οποια απουγονται οι ενοχλητικοι θορυβοι-φασαριες ( :) ) :

 

Φίλε μου μην ανησυχείς γι αυτό.Εξάλλου πολλοί κάνοντας απλά φασαρία απέκτησαν χρήμα και δόξα ;D ;D.

 

Τα καλώδια τα κοίταξες?Δεν μας είπες?Η μήπως όταν πήγες στον φίλο σου χρησιμοποίησες και τα δικά του καλώδια αλλά το πρόβλημα επέμενε?

 

ΥΓ. Το κλιπ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε ταινία τύπου Paranormal activity.Μπουυυυυυυ!!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μην ανησυχείς γι αυτό.Εξάλλου πολλοί κάνοντας απλά φασαρία απέκτησαν χρήμα και δόξα ;D ;D.

 

Τα καλώδια τα κοίταξες?Δεν μας είπες?Η μήπως όταν πήγες στον φίλο σου χρησιμοποίησες και τα δικά του καλώδια αλλά το πρόβλημα επέμενε?

 

ΥΓ. Το κλιπ μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε ταινία τύπου Paranormal activity.Μπουυυυυυυ!!!! :P

 

καλα, ο θορυβος μ αρεσει γενικως, αλλα οταν προερχεται απο μενα και οχι απο αδιευκρινιστες πηγες :)

 

τα καλωδια ειναι κομπλε αλλα δεν ξερω για τα μικρα που ειναι αναμεσα στα πεταλια, στον φιλο μου με τα δικα μου πηγα, αν και δεν νομιζω να ειναι εκει το προβλημα ( ερχεται η ωρα των  george L ομως :) ) οσο για το clip βαλε κι εσυ καμμια ιδεα να γραπσουμε μουσικη για θριλλερ :)

 

κατι δεν παει καλα στη συνδεσμολογια που σου εκαναν.

 

...με αλλη κιθαρα φανταζομαι οτι δεν συμβαινουν αυτα, ετσι?

 

δυστυχως την πρωτη μου κιθαρα την εδωσα λογω g.a.s αλλα πρεπει να δοκιμασω οντως και με μια αλλη να δω τι παιζει ..

 

για το wah , το delay και για το ραδιο εχετε να μου πειτε κατι? το εχετε ξαναακουσει ? η μηπως οφειλονται κι αυτα στην γειωση?

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε να τσεκαρεις τα ηλεκτρικα της κιθαρας σου πρωτα και μετα τα λεμε.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το wah , το delay και για το ραδιο εχετε να μου πειτε κατι? το εχετε ξαναακουσει ? η μηπως οφειλονται κι αυτα στην γειωση?

 

ναι, συμβαινουν αυτα...

 

εγω καποτε με ενα προβληματικο FuzzFace επιανα ..."καμπανα"  :o

 

πιθανα να μην ειναι μονο θεμα κακης γειωσης αλλα και γενικοτερου μπερδεματος στα ηλεκτρικα σου.

 

δεν πας στον τυπο για κανα ...undo στο Green Mod?

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί και το δίκτυο της ΔΕΗ στο σπίτι σου να βάζει κι αυτό το χεράκι του.

 

σιγουρα , απλα αμα ειχα σωστη γειωση δεν θα ειμουν καλυμενος απο τετιου ειδους προβληματα?

 

οταν βρω χρονο θα παω να κανω ενα check στα ηλεκτρικα μου :)

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου