Προς το περιεχόμενο

Ηχεία monitor χαμηλού budget


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Παιδιά καλημέρα

 

Ήθελα τη γνώμη σας ως ειδικών στο εξής θέμα (που έχει βέβαια χιλιοσυζητηθεί φαντάζομαι) αλλά η ιστορία επαναλαμβάνετα ως γνωστόν.

 

Λοιπόν, τα δεδομένα :

 

Χώρος χρήσης 8 τετραγωνικά (μικρό δωμάτιο πολυκατοικίες)

Ειδικότητα : ερασιτέχνης

Ζητούμενο : φτηνά αλλά αξιοπρεπή ηχεία monitor (ηχογράφηση-μιξη σε cubase)

 

 

Φίλος και δάσκαλος τον οποίο εμπιστεύομαι μου πρότεινε ως πιο αξιοπρεπή σε αυτή τη τιμή (γύρω στα 200 ευρώ) να κοιτάξω μεταξύ άλλων για τα ΚRK (5g2) και τα Yamaha HS50 τα οποία έχουν καλές κριτικές, αμφότερα με 5' ηχείο.

 

Εγώ πήγα και τα είδα, αλλά διαπίστωσα ότι είναι αμφότερα κάπως μεγάλα για το χώρο μου (είμαι ήδη στριμωγμένος) ο οποίος είναι κάτι λιγότερο από 8 μ2

 

Επίσης η τιμή τους είναι γύρω στα 270 ευρώ.

 

Διαβάζοντας στο ιντερνετ, βρήκα λοιπόν μια εναλλακτική λύση πιο φτηνή και πολύ πιο κοντά στο budjet μου. Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα

 

Fostex PM0.4 , τα οποία είναι με 4' woofer βέβαια αλλά είναι τα μόνα γύρω στα 180-185 ευρώ και βολεύουν στο χώρο.

 

Δεδομένου ότι δεν είμαι επαγγελματίας και ασχολούμε ερασιτεχνικά με το σπόρ, πιστεύετε πως τα συγκεκριμένα (Fostex) αξίζουν τα λεφτά τους ? ή να ακολουθήσω τη συμβουλή για 5' woofer (τείνω προς τα KRK). Σίγουρα τα KRK ή τα Yamaha θα είναι καλύτερα, αλλά υπάρχει καμιά εμπειρια με τα Fostex PM0.4 ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεις 4''...κι ας εισαι στα 8 τετραγωνικα.

Δωσε κατι παραπανω,κανε υπομονη να μαζεψεις τα παραπανω χρηματα που απαιτουνται.

Το πως ακους τη μουσικη σου ειναι το πιο σημαντικο κατα τη γνωμη μου για εναν ερασιτεχνη.

Τα ΚRK ειναι καλα ηχεια και πιο δυνατα σε ενταση αλλα χρωματιζουν λιγο.

Τα Yamaha ειναι πιο ουδετερα και ''δυσκολα''στο ακουσμα αλλα αυτο ειναι το ζητουμενο οταν μιξαρουμε.

Παντως ο,τι και να παρεις σε αυτες τις τιμες,το σημαντικο ειναι να ''μαθεις''τα ηχεια σου

και να γινουν φιλοι με τα αυτια σου,να σου αρεσει αυτο που ακους και κατα τη διαδικασια παραγωγης μουσικης.

Αν το εχεις δει αυστηρα ''θελω να μιξαρω για να τα ακουω αλλου'' παρε τα Yamaha.

Καλες αγορες!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είσαι και ερασιτέχνης ρίξε μια ματια εδώ αρχικά

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=4

 

Έπειτα πήγαινε στην αναζήτηση γράψε "Monitors" και διάβασε όσα περισσότερα θέματα μπορείς από αυτά που θα σου εμφανίσει καθώς και όποιον άλλο σύνδεσμο βγάλει...

 

 

Τέλος πάρε τη μουσικη σου(κάποια τραγούδια που "γνωρίζει" καλά το αφτί σου και πήγαινε σε μαγαζιά να δοκιμάσεις monitors..Και 4" και 5" και 6"... :)

 

Κατα την γνώμη μου αύξησε λίγο αν μπορείς το μπατζετ σου...Δηλαδή φτάσε τα 300...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για 5' έχω καταλήξει σε KRK ή YAMAHA και συμφωνώ με όσα είπατε

 

Απλά έλεγα μήπως, δεδομένης και της μη επαγγελματικής χρήσης, μπορούσα να γλυτώσω κανά 100άρι ευρώ με τα FOSTEX PM0.4, αν τα ξέρατε και εσείς,  να δώσω αυτά τα 100 ευρώ κάπου αλλού (π.χ. να τα φυλάξω για μια καλύτερη κιθάρα κλπ). Ειδικά για τα Fostex pm0.4 διάβασα αρκετά καλές κριτικές στο internet γιαυτό και ρωτάω για 4' μόνο σε αυτά τα οποία υπάρχουν άμεσα διαθέσιμα σε Ελλάδα και σε σχετικά καλή τιμή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μόλις προχθές αποφάσισα να πάρω και εγώ monitors και έφαγα το δίκτυο.

Περίπου ίδιες διαστάσεις δωμάτιο. Μεταξύ yamaha, krk, tanoy και fostex ήμουν.

Τελικά πήρα τα fostex pm0.5 και τα ξέσκισα. Κιθάρα, μουσική, παιχνίδια, έργα. Σε όλα έμεινα ευχαριστημένος. Λίγο πιο ακριβά από τα άλλα, αλλά νομίζω αξίζουν. Πολύ λεπτομέρεια, καθαρότητα και ψηλά και στα μπάσα. Όσο για τα χρήματα αν έχεις καμιά κάρτα και σε παίρνει, δώσε τα 200€ ή και λιγότερα και βάλε δυο τρεις δόσεις. Αν δεν έπαιρνα αυτά, θα έπαιρνα τα yamaha. Στο δικό μας budget νομίζω ότι αξίζουν τα λεφτά τους.

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα Fostex που πήρες είναι πάρα πολύ καλά. Εγώ δεν μποούσα να φτάσω σε αυτή τη τιμή. Έτσι τελικά ακούγοντας τους ειδικούς για 5' άρι ηχείο έδωσα κάτι παραπάνω από το budget μου και αντί για τα fostex mp0.4 (με 4' άρι ηχείο)  πήγα στα KRK Rokit-5 τα οποία ήταν η αμέσως επόμενη κατηγορία. Ακόμα δεν τα έχω ακούσει (μέχρι να συμμαζέψω) αλλά ελπίζω να βγουν καλά. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα ηχεία μια χαρά ακούγονται. Έχουν καθαρό ήχο και έναν ανεπαίσθητο  ελαφρύ χρωματισμό που εμένα μου αρέσει αλλά νομίζω είναι μια χαρά παρά το γεγονός ότι ο χώρος δεν βοηθάει και δεν είναι σωστά τοποθετημένα (το ένα δίπλα στο άλλο). Τα μπάσσα μια χαρά ακούγονται επίσης.

 

Θέλω να ρωτήσω 3 πράγματα :

 

1. Είναι σκόπιμο να τα κλείνω το βράδυ ? (on/off) ή δεν παθαίνουν τίποτα ? διότι τα παλιά τα είχα συνεχώς ανοιχτά όλη μέρα.

 

2. Πρέπει να ρυθμίσω τίποτα στην κάρτα ήχουν (κάτι 2.1, 5.1 κλπ) ή αρκεί η σύνδεση που έχουν κάνει (καρφί Left στο ένα, καρφί Right στο άλλο) ?

 

3. Τα ηχεία έχουν 2 ρυθμίσεις. Η μια έχει να κάνει με το volume (ξεκάθαρα εδω) η άλλη αναφέρεται ως HF Level Adjust και είναι στα 0 db. Τι ακριβώς είναι αυτό ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου