Προς το περιεχόμενο

fender tele highway vs rockinger tele


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αφου ηρθε σπιτι μου ο μιχαλης(mechmg93) καναμε ενα μικρο τεστ για να δουμε τι διαφορες εχουν αυτες οι δυο κιθαρες στον ηχο...

 

καναμε δυο ηχογραφησεις:

>μια σε ενα funkie κομματι που ειναι μονο ρυθμικα και παιζω και με τις 2 κιθαρες με την μεσεα θεση μονο.

>μια που παιζω για λιγο με την καθε κιθαρα κατω απο ενα backing track.απλα τωρα εχω βαλει λιιιγο τσιμπημενο overdrive.(MAXON 0D9)

στο κομματι fender maxon παιζω μονο με την μεσεα θεση ενω στο αντιστοιχο κομματι δηλ.rockinger maxon ξεκιναω με τον bridge και μετα βαζω middle position

 

οπως παντα sorry για το παιξιμο και τις ..φρασεις μου αλλα εγινε στα γρηγορα και χωρις πολυ σκεψη... :oops:

 

πολυ γενικα ο ηχος ειναι σχεδον ιδιος απλα η tele του μιχαλη(η rockinger),εχει λιγο πιο πολλα μπασα αφου ειναι και πιο βαρια.περιμενω και τους μαγνητες που εχω παραγγειλει απο thomann τους twang king dimarzio για να δω τι διαφορα θα ακουσω στον ηχο μετα.παντως εντυπωση μου εκανε το ποσο πολυ παραπανω μου αρεσε ο bridge Της rockinger και αυτο οφειλεται στο bass plate που εχει ο bridge της rockinger.(στην Highway δεν υπαρχει..)

 

 

ολα τα κομματια ηχογραφηθηκαν με την κεφαλη μου Marshall jtm 30(2 6L6 groove tubes) στο καθαρο καναλι και μια καμπινα bogner με ενα celestion vintage 30 μεσα.

 

στην ηχογραφηση προστεθηκε μονο λιγο reverb...

 

τα κομματια θα τα βρειτε εδω:

ειναι 4 στο συνολο.

 

http://www.soundclick.com/bands/pageartist.cfm?bandID=310394

 

δειτε κια μια φωτο(εκτος ολων των αλλων φαινονται και δυο κωλοχαρτα ενα τελειωμενο και ενα ..κανονικο καθως και το τριανταφυλλο δωρο που μου εκανε η γεωργιτσα μου την ημερα του αγιου βαλεντινου :lol: )

 

73595780bbae3f6dcf52846ea3d10dcc5bcc2927fda11879957b7d2c.jpg

 

2496279334bec8aef858f64921b85ebc0ebe08b1a36e8363984dd302.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομη δεν ακουσα τα κλιπς αλλα ποσταρω για να σας γραψω ενα μεγαλο μπραβο και ενα μεγαλο ευχαριστω για αυτα που κανετε . ειναι απο τα πιο χρησιμα πραματα στο φορουμ .

και φωτογραφιες και κλιπακια και φανταζομαι και μπολικες εργατωρες και μπολικο καφε.... ειστε φοβεροι!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλή δουλειά παιδιά ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!

Μου άρεσαν πολύ ΚΑΙ οι δύο. Η ροκινγερ ακούστηκε πιό "σκαστή" και κατά μεγάλο ποσοστό πιό "πάνω" σε κάποια γυρίσματα, αλλά η φέντερ ήταν σε όλα τα επίπεδα πιό "γλυκιά" και πιό "κλασσική" στον ήχο. Εννοώ ότι λατρεύω πολλές φορές τον μπασομεσαίο ήχο αλλά αυτό που με "φτιάχνει" είναι, σαφώς (και τους περισσότερους κιθαρίστες) ο πιό πριμομεσαίος και ίσως παραπάνω μεσαίος ήχος που "έδωσε" η highway! Φαντάζομαι με άλλους μαγνήτες η απόδοση θα είναι 300% καλύτερη όμως ακόμα και έτσι ο "κλασσικός" χαρακτήρας είναι διαχυτος σε όλα τα κλιπ που άκουσα. Ο ήχος Τάκη ήταν "πανομοιότυπος" όπως είπες, διότι είναι ......... Ο ΠΑΙΚΤΗΣ και το στύλ του!!! από κει και πέρα πρεπει ακούγοντας και τις δύο και πάλι θα πω ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ τέλε να ακούσεις προσεκτικά για να ξεχωρίσεις τις λεπτομέρειες......

και πάλι ΜΠΡΑΒΟ Μιχάλη και Τάκη!! καλημέρα από εμένα :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια τα μπραβο στον τακη γιατι εγω δεν εκανα τιποτε αλλο απο το να του παω την κιθαρα μου.

ο φιλτατος τακης εχει μεγαλη προσωπικοτητα στο παιξιμο. ειμαι σιγουρος οτι και με aria pro 2 τον ιδιο ηχο θα εβγαζε... :wink:

προσωπικα πιστευω οτι οι δυο κιθαρες κυμαινονται στο ιδιο μηκος κυματος με την rockinger να εχει πιο πολλα μπασα.

η μονη μεγαλη διαφορα κατα την γνωμη μου ειναι στην ποιοτητα κατασκευης, με την rockinger να ειναι κατα πολυ ανωτερη.

 

βεβαια πολυ ενδιαφερον θα εχει να ξανακανουμε το crash test με τους νεους μαγνητες του τακη και τοτε θα βγαλουμε πολυ χρησιμα συμπερασματα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως θα ήταν καλό αυτό!

 

Αν και για την ώρα παραμένω στεγνός από την Tele καταιγίδα, οι Twang King μου έχουν κινήσει πολύ το ενδιαφέρον...κυρίως επειδή η DiMarzio έχει ελάχιστες επιλογές για "κλασσικό" Tele μαγνήτη, πράγμα ασύμβατο με την κατά τ'άλλα υπερπαραγωγή μαγνητών της...

 

Εμάς με τους humbuckers δεν μας παίζετε; :? :cry:

 

:lol: :lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τάκη πολύ ωραίο παίξιμο! ;)

 

Αυτό που άκουσα εγώ ήταν τα όντως περισσότερα μπάσα της Rockinger τα οποία βέβαια ίσως είναι και θέμα ρύθμισης του μαγνήτη. Μήπως η Rockinger είχε πιο ψηλά τον Neck?

 

Επίσης όντως ο bridge της Rockinger ακούγεται ποιοτικότερος. Μου ακούγεται πρίμος χωρίς όμως να "ξύνει" και κάπως "κομπρεσσαρισμένος" (δεν ξέρω πώς να το περιγράψω αυτό...).

 

Αν και δεν είμαι μάλλον αντικειμενικός κριτής, ο ήχος της Rockinger θεωρώ ότι είναι πιο ωραίος στα αυτιά μου...

 

Σε γενικές γραμμές όμως, με τα clips αυτά φάνηκε κύριως το πόσο ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ρόλο παίζει το παίξιμο, μιας και ακούγοντάς τα, εγώ καταλάβαινα ότι και στις 2 περιπτώσεις παίζει ο ΙΔΙΟΣ κιθαρίστας!!!

 

Ερώτηση: τελικά Τάκη το maple πώς το είδες σε σχέση με το rosewood? Επηρέασε τον ήχο ή μόνο η αίσθηση στα δάχτυλα άλλαζε (και δε το λέω για να ξεκινήσει ο πόλεμος σχετικά με τα ξύλα!!!:):):) )??

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ροκινγερ ακούστηκε πιό "σκαστή" και κατά μεγάλο ποσοστό πιό "πάνω" σε κάποια γυρίσματα' date=' αλλά η φέντερ ήταν σε όλα τα επίπεδα πιό "γλυκιά" και πιό "κλασσική" στον ήχο. Εννοώ ότι λατρεύω πολλές φορές τον μπασομεσαίο ήχο αλλά αυτό που με "φτιάχνει" είναι, σαφώς (και τους περισσότερους κιθαρίστες) ο πιό πριμομεσαίος και ίσως παραπάνω μεσαίος ήχος που "έδωσε" η highway![/quote']

 

ευχαριστουμε taq! 8)

συμφωνω απολυτα σε οσα ειπες! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που άκουσα εγώ ήταν τα όντως περισσότερα μπάσα της Rockinger τα οποία βέβαια ίσως είναι και θέμα ρύθμισης του μαγνήτη. Μήπως η Rockinger είχε πιο ψηλά τον Neck?

 

Επίσης όντως ο bridge της Rockinger ακούγεται ποιοτικότερος. Μου ακούγεται πρίμος χωρίς όμως να "ξύνει" και κάπως "κομπρεσσαρισμένος" (δεν ξέρω πώς να το περιγράψω αυτό...).

 

Αν και δεν είμαι μάλλον αντικειμενικός κριτής' date=' ο ήχος της Rockinger θεωρώ ότι είναι πιο ωραίος στα αυτιά μου...

 

 

Ερώτηση: τελικά Τάκη το maple πώς το είδες σε σχέση με το rosewood? Επηρέασε τον ήχο ή μόνο η αίσθηση στα δάχτυλα άλλαζε [/quote']

 

ευχαριστω πολυ ηλια! :)

 

οχι το θεμα υψους των μαγνητων το φτιαξαμε πριν την ηχογραφηση για να εχουν οι κιθαρες το ιδιο ακριβως Output! :wink:

 

οντως και εγω αυτο ακριβως ενιωσα με τον bridge της rockinger!μου ακούγεται πρίμος χωρίς όμως να "ξύνει" και κάπως "κομπρεσσαρισμένος" !

 

ρε δεν μπορεις να βγαλεις ακρη ετσι οσο αναφορα το maple μανικι.εννοειται οτι παιζει ρολο στον ηχο αν εχεις rosewood ή maple.απλα για να μπορεις να το κρινεις σωστα αυτο πρεπει να βαλεις δυο μανικια με τα ΙΔΙΑ ακριβως χαρακτηριστικα(backshape,ταστα,radious,κτλ κτλ),στο ιδιο ακριβως σωμα μιας κιθαρας...

στην αισθηση δεν το συζηταω το maple ειναι Κ%ΥΛΑ και το καλυτερο ξερεις ποιο ειναι;;αρχιζει και μου ..μαυριζει ηδη... :lol: 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αισθηση δεν το συζηταω το maple ειναι Κ%ΥΛΑ και το καλυτερο ξερεις ποιο ειναι;;αρχιζει και μου ..μαυριζει ηδη... :lol: 8)

Περιττό να πω ότι είμαι στο όριο να παραγγείλω από Rockinger maple μπράτσο για τη strat μου...

 

Το μόνο που με χαλάει ότι σε 9.5" radius έχει 22 τάστα και χαλάει τη vintage-ιά!! :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου