Προς το περιεχόμενο

Ηθικο διλλημα real thing-modelling να την κανω τη κινηση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

να πω την αληθεια εχω αρχισει να καλοβλεπω το θεμα modelling τελευταια...ειδικα για το axe fx...ειναι ωραιο να εχεις τα μηχανηματα σου και να γουσταρεις αλλα δυσκολα παιζεις ευκολα σπιτι σου...και δυσκολα τα χαιρεσαι ολα...εχω φτασει 2 φορες στο σημειο να παρω axe fx αλλα καποιοι ρομαντικοι με εχουν σταματησει την τελευταια στιγμη...το θεμα ειναι το τι χρειαζεσαι παραπερα απο ενα modelling...παιρνεις ενα axe fx ,μετα θες και το ultra,μετα θες μια καλη προενισχυση,μετα μια καλυτερη,παιρνεις μια καμπινα atomic,μετα την καινουρια της atomic και παει λεγοντας...εγω θελοντας να καθαρισω με τον ηχο μου δεν θελω να μπω παλι στο τρυπακι που ειμαι...τα εξοδα για εξοπλισμο εχουν αρχισει να γινονται  επικινδυνα πολλα...και φυσικα η κινηση να τα δωσεις ολα για ενα(γιατι αν σε ικανοποιησει το axe fx δεν θα ξανανοιξεις τον πλεξι σου)  ειναι ρισκο..ειδικα για καποιον σαν κι εμενα που εχει μαζεψει οτι συλλεκτικο εχει βγει στην αγορα...με το καταλληλο τιμημα φυσικα...

 

αλλα οπως ειπα και πριν αν παρω ενα axe fx πως θα ξερω οτι του παιρνω το 90-100% των δυνατοτητων του?

 

τι τελικο πρεπει να εχει κανεις?τι καμπινα και παει λεγοντας...

 

να και ο εξοπλισμος μου και εχω προπαραγγειλει και τον καινουριο marshall afd100 slash...

 

http://s11.photobucket.com/albums/a162/treloagori/?action=view&current=IMG_1447-1.jpg

 

 

για πολλους αυτα τα μηχανηματα ειναι ονειρο οπως ηταν και για μενα αλλα τελικα τιποτα δεν βγαζει πουθενα οσα και να μαζεψεις ολο ρυθμισεις,ρυθμισεις,ρυθμισεις....

 

παρακαλω βοηθειστε με τις αποψεις σας γιατι ειμαι ετοιμος να τα σουταρω(μην τριβετε χερια) και να τελειωνω με ενα axe fx...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω νομιζω οτι το .....μηχανησμα αυτο ....λαμπει στην ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ,τωρα γιατι να το παρεις για να..παιζεις απλως κιθαρα στο δωματιο σου δεν το καταλαβαινω....ειδικα αν ηδη εχεις κανονικους και πολυ καλους ενισχυτες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk το θεμα ειναι οτι δεν τελειωνεις μ αυτα τα πραγματα....μα καμπινες,μα πεταλακια,μα μεγαφωνα εισαι συνεχεια στο ψαξιμο και στην δοκιμη..το ξερεις κι εσυ ως παλαιοτερος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.μα καμπινες,μα πεταλακια,μα μεγαφωνα εισαι συνεχεια στο ψαξιμο και στην δοκιμη..το ξερεις κι εσυ ως παλαιοτερος..

 

μπα,καποια στιγμη καταλαβαινεις οτι με ολα ακουγεσαι το ΙΔΙΟ και κουλαρεις  ;D

 

παντως για να επιστρεψουμε στο θεμα το μηχανημα αυτο ειναι φτιαγμενο για recording ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω την αληθεια εχω αρχισει να καλοβλεπω το θεμα modelling τελευταια...ειδικα για το axe fx...ειναι ωραιο να εχεις τα μηχανηματα σου και να γουσταρεις αλλα δυσκολα παιζεις ευκολα σπιτι σου...και δυσκολα τα χαιρεσαι ολα...εχω φτασει 2 φορες στο σημειο να παρω axe fx αλλα καποιοι ρομαντικοι με εχουν σταματησει την τελευταια στιγμη...το θεμα ειναι το τι χρειαζεσαι παραπερα απο ενα modelling...παιρνεις ενα axe fx ,μετα θες και το ultra,μετα θες μια καλη προενισχυση,μετα μια καλυτερη,παιρνεις μια καμπινα atomic,μετα την καινουρια της atomic και παει λεγοντας...εγω θελοντας να καθαρισω με τον ηχο μου δεν θελω να μπω παλι στο τρυπακι που ειμαι...τα εξοδα για εξοπλισμο εχουν αρχισει να γινονται  επικινδυνα πολλα...και φυσικα η κινηση να τα δωσεις ολα για ενα(γιατι αν σε ικανοποιησει το axe fx δεν θα ξανανοιξεις τον πλεξι σου)  ειναι ρισκο..ειδικα για καποιον σαν κι εμενα που εχει μαζεψει οτι συλλεκτικο εχει βγει στην αγορα...με το καταλληλο τιμημα φυσικα...

 

αλλα οπως ειπα και πριν αν παρω ενα axe fx πως θα ξερω οτι του παιρνω το 90-100% των δυνατοτητων του?

 

τι τελικο πρεπει να εχει κανεις?τι καμπινα και παει λεγοντας...

 

να και ο εξοπλισμος μου και εχω προπαραγγειλει και τον καινουριο marshall afd100 slash...

 

http://s11.photobucket.com/albums/a162/treloagori/?action=view&current=IMG_1447-1.jpg

 

 

για πολλους αυτα τα μηχανηματα ειναι ονειρο οπως ηταν και για μενα αλλα τελικα τιποτα δεν βγαζει πουθενα οσα και να μαζεψεις ολο ρυθμισεις,ρυθμισεις,ρυθμισεις....

 

παρακαλω βοηθειστε με τις αποψεις σας γιατι ειμαι ετοιμος να τα σουταρω(μην τριβετε χερια) και να τελειωνω με ενα axe fx...

 

 

 

Παιζεις live? (υπάρχει λόγος που σε ρωτάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι καθαρα χομπι....αλλα εφαγα κολλημα με το guitar rig και δεν αγγιζω τους ενισχυτες μου γι αυτο πολυ φοβαμαι στο μελλον οτι μολις πεσουν οι τιμες στα modelling και εξελιχθουν θα κλαιω τα λεφτα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά εισαι πολλά χρόνια στη φάση με τη μουσική. Εισαι σίγουρος οτι για να εκφαράσεις αυτο που αισθάνεσαι χρειάζεσαι αυτά τα μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα να σκεφτείς ΚΑΙ με βάση τη μουσική που παίζεις. Είναι απο τα πρώτα στοιχεία που σε οδηγουν για αγορά εξοπλισμου.

Μπορείς να κρατήσεις κάποιο απο τα μηχανήματα που έχεις που σε αντιπροσωπεύει πιο πολύ μουσικά, και να βολευτείς με ένα τίμιο μοντελλινγκ μηχάνημα (όχι απαραιτητα της κατηγορίας τιμής του axe-fx) για τα υπόλοιπα.

 

Ισχύει βέβαια αυτό που λέει ο SF οτι πάνω κάτω αμα έχεις φάει τα νύχια σου να ρυθμίζεις ενισχυτές και πεταλάκια, ό,τι και να σου δώσουν θα βγάλεις κάπως τον ήχο σου. Προσωπική μου άποψη είναι οτι ισχύει σε κάποιο βαθμό.

 

Γι'αυτό κι εγώ στη θέση σου, θα κρατούσα το αγαπημένο μου απο τα μηχανήματα που έχεις, με βάση όλα τα κριτήρια (ήχος, μέγεθος, βαρος, ένταση κλπ) και θα συμπλήρωνα την παλέττα μου με κάποιο τίμιο μοντελλερ (πολλές επιλογές εδώ, αλλά αλλουνου παπά) που να συνεργάζεται ωραία με το μηχάνημά μου.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσα να σου γράψω πολλές σελιδες γι'αυτό που ρωτάς,αλλά δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου. Θα προσπαθήσω να συνοψίσω σε μερικές γραμμές.

 

Έχω πολλούς λαμπάτους ενισχυτές στην κατοχή μου,δεν θα σου πω νουμερο γιατί μπορεί να σαλτάρεις,έχει περάσει απ'τα χέρια μου ότι modelling μηχάνημα γνωρίζω ότι έχει κυκλοφορήσει,

κι όταν λέω έχει περάσει, εννοώ τα έχω αγοράσει τα έχω δοκιμάσει σπιτι, recording, live, για όσο καιρό χρειαζόταν,και έχω κρατήσει αυτά που μου ταιριάζουν.

 

Ολα όσα λεω ειναι βγαλμένα απο γνήσια βιωματική εμπειρία και όχι θεωρία και υποθέσεις.

 

1/Δεν θα σου έλεγα ποτέ να πουλησεις τους ενισχυτες σου,αν μπορείς να τους κρατήσεις,γιατί κανένα modelling δεν είναι σαν αυτούς.

 

2/Κάτοχος του Axe FX, 3+ χρόνια τώρα,μπορώ να πώ ότι είναι πολύ καλό μηχάνημα,με έχει εξυπηρετήσει παρα πολλές φορες κυριως live, δες εδω σε αλλο post πως το εχω χρησιμοποιήσει

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179670.120

 

δεν μ'εκανε όμως ούτε μια στιγμή να σκεφτω να πουλήσω τους ενισχυτες μου.

 

Αυτή τη στιγμή εκτός απ'το Axe έχω 11rack, Boss GS10, και Pod HD500.

 

Απ'τη στιγμή που δεν παιζεις live προσπάθησε να χαιρεσαι οσο μπορεις τους ενισχυτες σου,δύσκολο σε σπίτι αλλά προσπάθησε.

 

Για σπιτι αφου εχεις το Guitar rig είσαι ok. Δοκιμασε και το  Revalver MKIII-IV,και δεν θα σου χρειαστεί το Axe Fx.

 

Κλείνω εδω γιατι πρεπει να φυγω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου