Προς το περιεχόμενο

Sonar 8


ScullShot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει λίγο καιρό που αγόρασα το sonar 6 και απο τότε έγινα φανατικός του sonar  ;D

Τώρα σκέφτομαι να πάω σε sonar 8 και θα ήθελα την γνώμη σας. Ποιοι το έχουν δουλέψει απο εδώ? τι παραπάνω έχει απο το 6? αξίζει να κάνω την αναβάθμηση? Δεν είμαι και πολύ σχετικός με το άθλημα

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτομέρειες για το What's New θα βρεις στη σελίδα της Cakewalk.

 

Εδώ είναι το what's new από την έκδοση 7:

http://www.cakewalk.com/Products/SONAR/English/new.asp

 

Εδώ θα βρεις τα Highlights και τις βελτιώσεις σε κάθε έκδοση:

http://www.cakewalk.com/Products/SONAR/English/upgrade.asp

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μερικές μέρες που το εγκατέστησα. Προέρχομαι από την έκδοση 7, εντούτοις δεν έχω δει κάποιες εμφανείς ριζικές αλλαγές. Η μόνη προσθήκη που χάρηκα ιδιαίτερα είναι το ότι στο transport έχει προστεθεί πλέον το πλήκτρο Pause.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το 6 είναι (απ'όσο ξέρω) 32-bit ενώ το 8 είναι 64! Τεράστια αλλαγή, θα έλεγα, και απο μόνη της άξια να κάνει κανείς upgrade!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όντως το Sonar 8 κυκλοφορεί σε 64-bit έκδοση, αλλά και σε 32-bit έκδοση. Επομένως μπορεί κάποιος να επιλέξει την έκδοση που θέλει, ανάλογα με το λειτουργικό σύστημα που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει και σε 32 και σε 64 bit θα κοιτάξω και τα λινκς όποιος άλλος το έχει δοκιμάσει ας μας πει να έχουμε μια ιδέα φένεται να έχει αρκετά καινούρια πράγματα σε σχέση παντα με την έκδοση 6 που δούλεψα

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει και σε 32 και σε 64 bit θα κοιτάξω και τα λινκς όποιος άλλος το έχει δοκιμάσει ας μας πει να έχουμε μια ιδέα φένεται να έχει αρκετά καινούρια πράγματα σε σχέση παντα με την έκδοση 6 που δούλεψα

 

Δεν υπάρχει τίποτε ιδιαίτερο να ειπωθεί. Το Sonar είναι το πιο τεχνολογικά προηγμένο daw που τρέχει σε Windows. Σε κάθε καινούργια έκδοση προσθέτουν χαρακτηριστικά, οπότε θα πρέπει να μπεις στη λογική του να παίρνεις τις νέες εκδόσεις. Το ότι έχει 64μπιτη έκδοση, είναι ευτύχημα. Έίμαι βέβαιος ότι θα είναι το πρώτο-πρώτο daw που επίσημα θα λειτουργεί στα Windows 7.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν το Sonar 8 απλά γα$^@#&##!!!

Nομίζω οτι αυτή την στιγμή είναι ότι καλυτερο σε DAW υπάρχει αυτή τη στιγμή για PC.

(Mην αρχίσεται τώρα να λέτε όχι, άλλο είναι καλύτερο κλπ.Προσωπική μου γνώμη είναι)

Το τέσταρα για multi track recording σε live ηχογράφηση 10 καναλιών με μια usb tascam 1641 και λαπτοπ.

Δεν΄είχα ούτε ένα drop out και ούτε ένα κόλλημα γενικά σε ηχογράφηση 6 ωρών.Με το Sonar 7 είχα λίγο δεινοπαθήσει με τα drop outs.Επίσης φαινεται ότι βελτιώσαν αρκετά τον κώδικα ΄διότι μετα στην μίξη πού έκανα και το έπιξα στα vst δεν μάσησε καθόλου.Με το ίδιο setup to Σοναρ 7 τα ψηλο έφτυνε.Επίσης έρχεται με το guitar rig 3 και πιο πολλα plug - ins απο το 7.Ισως να έιναι η τελειοποιημένη έκδοση του 7 αλλά όπως και να χει εγώ είδα τρελλές διαφορές και ότι μου έλειπε απο το 7 το έχω τώρα.Μπράβο στην Cakewalk. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως πολύ σταθερό το Sonar 8, ακόμα και με πολύ απαιτητικά VST instruments.

Για κάποιον πολύ νέο στα computer DAWs, ίσως βέβαια να είναι πολύ απαιτητική η εκμάθησή του, και για τους πολύ αρχάριους ίσως να ήταν καλύτερη λύση η στροφή σε κάτι με πιο απλό UI, όπως π.χ. το Reaper. Πάντως από δυνατότητες και από σταθερότητα, σαφέστατα σκίζει.

 

Όσο για το αν είναι το πιο ολοκληρωμένο DAW για Windows, δεν το ξέρω, καθότι δεν έχω δουλέψει σε ικανοποιητικό βαθμό τα DAWs της Steinberg (κυρίως τη σειρά Cubase, καθότι το Nuendo είναι πιο επαγγελματικό εργαλείο, κυρίως για post production). Από τη στιγμή όμως που ο κύριος Wow! υποστηρίζει κάτι τέτοιο, κάτι περισσότερο θα ξέρει από μένα. :)

 

Πάντως το UI του Sonar γενικά μου πάει περισσότερο (εμένα προσωπικά πάντα) από αυτό των Cubase/Nuendo, κυρίως λόγω της ευκολίας με την οποία αντίθενται τα VSTs σε κανάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου