Προς το περιεχόμενο

Θέλω να φύγουν οι γρατζουνίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια!

Λοιπον εχω ενα μαυρο μπασο κ το εχω ψιλο γρατζουνίσει σε ορισμένα σημεία... (σε ενα πολυ φενεται το ξύλο).

Τι μπορώ να βάλω για να καλύψω τις γρατζουνίες?

Μου είπαν να χρησιμοποιήσω μπογιά αυτοκινήτου... ισχυει?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε iassael,

Σίγουρα μιά μαύρη μπογιά αυτοκινήτου θα καλύψει εύκολα τις γρατζουνιές.

 

Προσωπικά όμως, ΔΕΝ θα έβαζα χρώμα αυτοκινήτου, πάνω σ'ένα λουστραρισμένο όργανο.

 

Εγώ προτείνω να βρής, αν υπάρχει σε μαύρο χρώμα, (στο Practiker είχα δει τελευταίως) "Κερί Επιδιόρθωσης".

Είναι κάτι τακάκια, σε διάφορα χρώματα ξύλου κλπ, απο ένα υλικό το οποίο μόλις το ζεστάνεις λίγο (μ'αναπτήρα πχ.) μαλακώνει πολύ, και η δουλειά του είναι να σκεπάζει γρατζουνιές.

 

Τρίβεις λοιπόν τις γρατζουνιές μάυτό -προσεκτικά, ώστε να αφήνεις υλικό- και μετά γυαλίζεις μ'ένα πανί που δεν αφήνει χνούδι. Δεν θα πιστεύεις τα μάτια σου.

Για πολύ βαθιές γρατζουνιές, αφού το ζεστάνεις κάμποσο, χρησιμοποίησε ένα ξυράφι-λεπίδι γιά σπάτουλα, ώστε να γεμίσει καλά το βαθούλωμα. Μόλις στεγνώσει-ξεραθεί, τρίψε με το πανί που λέγαμε . . .

 

Το χρώμα αυτοκινήτου θα είναι πιό "μόνιμη" λύση ίσως, αλλά εγώ δεν το προτιμώ . . .

 

 

Φιλικά, Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶λλοι τρώνε τα νιάτα τους για να κάνουν το όργανό τους να φαίνεται παλιό και εσύ θες να το έχεις σαν καινούργιο;

 

Πάντως πρέπει να αφαιρέσεις το βερνίκι του ξύλου με γυαλόχαρτο 800αρι και άνω, μετά βάψιμο και ξανά μετά βερνίκωμα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου