Προς το περιεχόμενο

Ζητούνται πληροφορίες για μαγνήτες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

παίζω αρκετά χρόνια κιθάρα. Ξεκίνησα με κλασική, πέρασα σε ακουστική και αργότερα σε ηλεκτρική (και μπασάκι περιστασιακα)

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εξοικίωση με τα ηλ. όργανα και προσπαθώ να βρω πληροφορίες για μαγνήτες. Αλλά ούτε εδώ ούτε στο δίκτυο βρήκα κάποιο άρθρο ίσως που να αναφέρει τα ήδη των μαγνητών (διπλός, μονός και δεν ξέρω και γω τι) και την επίσημη χρήση για την οποία προορίζονται (βρώμικο, καθαρό)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο θέμα φίλε. Αν μας αναφέρεις πάνω κάτω τι παίζεις, σίγουρα τα παιδιά θα σου προτείνουν πάρα πολλές καλές λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο θέμα φίλε. Αν μας αναφέρεις πάνω κάτω τι παίζεις, σίγουρα τα παιδιά θα σου προτείνουν πάρα πολλές καλές λύσεις.

 

Κοίτα δεν θέλω συγκεκριμένες πληροφορίες αλλά ποικιλία ώστε να μπορώ να κρίνω μόνος μετά απο καιρό!

καταλαβαίνω ωστόσο τι λες! αλλά ποιά είναι τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός μαγνήτη?

εγώ παίζω κλασική ροκ, και μέχρι μέταλ...

 

Μόνο βάσει τιμών κρίνω την ποιότητα ενός μαγνήτη και με θλίβει αυτό  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόνο βάσει τιμών κρίνω την ποιότητα ενός μαγνήτη και με θλίβει αυτό  :-\

 

μην ανησυχεις φιλε... ο,τι κ ν ακουσεις-μαθεις στην πορεια για τεχνικα χαρακτηριστικα... kΩ αντιστασης... output..υλικο του μαγνητη..alnico Ι, ΙΙ, V ...active- passive κλπ κλπ, η τελικη κριση θα γινεται βασει... αυτιου, γουστου κ εμπειριας... ειναι πολυ μεγαλο θεμα... ξεκινα να δοκιμαζεις, για να παρεις ο ιδιος μια ιδεα καλυτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Αλλά ούτε εδώ ούτε στο δίκτυο βρήκα κάποιο άρθρο ίσως που να αναφέρει τα ήδη των μαγνητών (διπλός, μονός και δεν ξέρω και γω τι) και την επίσημη χρήση για την οποία προορίζονται (βρώμικο, καθαρό)

 

???  ???  ???

 

μόλις έψαξα με τους παρακάτω όρους

 

guitar "types of pickups"

 

και βγήκε πλήθος από άρθρα με τις πληροφορίες που αναζητάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

???  ???  ???

 

μόλις έψαξα με τους παρακάτω όρους

 

guitar "types of pickups"

 

και βγήκε πλήθος από άρθρα με τις πληροφορίες που αναζητάς

 

 

ναι στα Αγγλικά είναι η αλήθεια βρήκα και γω αλλά δεν την παλεύω με τους όρους ειδικά όταν αρχίζει τα "παθητικα" και τα της συνδεσιμολογιας  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είμαι ακουστικός κιθαρίστας (πρέπει να έχω 1 με 2 ώρες παιξίματος μόνο σε ηλεκτρική), αλλά ηχογραφώ φίλους και από όσα έχω δει και ακούσει ο ίδιος, ένα πράμα μου έχει μείνει. Να ξέρεις ότι οι μαγνήτες δεν είναι το παν στον ήχο που θες να βγάλεις. Και ο ενισχυτής έχει το ρόλο του σε όλο αυτό το παιχνίδι των ήχων. Και ορίστε ένα βίντεο - τρανταχτό παράδειγμα - για να καταλάβεις τι εννοώ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Q4FpP5P-OF8

 

Οι EMG αυτοί είναι σχεδιασμένοι για Heavy Metal και συναφή είδη. Κι όμως, στον Fender Deluxe Reverb έχουν έναν πολύ 60's ήχο. Εσύ τι ενισχυτή ή πεταλιέρα ή εφέ έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου