Προς το περιεχόμενο

Ζητούνται πληροφορίες για μαγνήτες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ είμαι ακουστικός κιθαρίστας (πρέπει να έχω 1 με 2 ώρες παιξίματος μόνο σε ηλεκτρική), αλλά ηχογραφώ φίλους και από όσα έχω δει και ακούσει ο ίδιος, ένα πράμα μου έχει μείνει. Να ξέρεις ότι οι μαγνήτες δεν είναι το παν στον ήχο που θες να βγάλεις. Και ο ενισχυτής έχει το ρόλο του σε όλο αυτό το παιχνίδι των ήχων. Και ορίστε ένα βίντεο - τρανταχτό παράδειγμα - για να καταλάβεις τι εννοώ:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Q4FpP5P-OF8

 

Οι EMG αυτοί είναι σχεδιασμένοι για Heavy Metal και συναφή είδη. Κι όμως, στον Fender Deluxe Reverb έχουν έναν πολύ 60's ήχο. Εσύ τι ενισχυτή ή πεταλιέρα ή εφέ έχεις;

 

 

Δεν είπα ότι θα ακολουθήσω τα στερεότυπα αλλά αν δεν τα ξέρεις δεν θα πρωτοτυπήσεις ποτέ! έχω μια digitech πολυεφέ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς "savasa": Σωστός! ;) Απλά λέω τη γνώμη μου και είναι ότι από το μαγνήτη στο αυτί μεσολαβούν διάφορα πραματάκια και μπιχλιμπιδακια (τα λένε πεταλάκια, νομίζω :P ) και ο ενισχυτής, που δίνει το δικό του τόνο.

 

Πάντως, έχω ακούσει για μαγαζί στην Αθήνα που έχει μια κιθάρα χωρίς μαγνήτες και έχει μαγνήτες - δείγματα με βυσματάκι και απλά τους βιδώνει πάνω στην κιθάρα, βάζει τα βυσματάκια και δοκιμάζεις το μαγνήτη που θες. Πολύ θα ήθελα να μάθω ποιό είναι το μαγαζί αυτό! :D

 

Τελικό συμπέρασμα: Άβυσσος οι μαγνήτες της κιθάρας! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, έχω ακούσει για μαγαζί στην Αθήνα που έχει μια κιθάρα χωρίς μαγνήτες και έχει μαγνήτες - δείγματα με βυσματάκι και απλά τους βιδώνει πάνω στην κιθάρα, βάζει τα βυσματάκια και δοκιμάζεις το μαγνήτη που θες. Πολύ θα ήθελα να μάθω ποιό είναι το μαγαζί αυτό! :D

 

Τελικό συμπέρασμα: Άβυσσος οι μαγνήτες της κιθάρας! ;D

 

Δυστηχώς και ευτυχώς άλλος τρόπος απο το trial n' error δεν υπάρχει όσων αφορά τους μαγνήτες.

 

Ενδιαφέρον αυτό που είπες για το μαγαζί,επίσις θα ήθελα και εγω να μάθω ποιο είναι,αν και διαφορετικά θα ακουστούν στην κιθάρα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

παίζω αρκετά χρόνια κιθάρα. Ξεκίνησα με κλασική, πέρασα σε ακουστική και αργότερα σε ηλεκτρική (και μπασάκι περιστασιακα)

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εξοικίωση με τα ηλ. όργανα και προσπαθώ να βρω πληροφορίες για μαγνήτες. Αλλά ούτε εδώ ούτε στο δίκτυο βρήκα κάποιο άρθρο ίσως που να αναφέρει τα ήδη των μαγνητών (διπλός, μονός και δεν ξέρω και γω τι) και την επίσημη χρήση για την οποία προορίζονται (βρώμικο, καθαρό)

 

 

 

Έναν εμπεριστατωμένο οδηγό μαγνητών για ηλεκτρική κιθάρα θα βρεις εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?action=post;quote=431875;topic=176097.0;num_replies=14;sesc=cd600c4b6cba16d57d40ac14924e5d21

 

Από τον συμφορουμίτη WilliamSats.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναν εμπεριστατωμένο οδηγό μαγνητών για ηλεκτρική κιθάρα θα βρεις εδώ: http://www.noiz.gr/index.php?action=post;quote=431875;topic=176097.0;num_replies=14;sesc=cd600c4b6cba16d57d40ac14924e5d21

 

Από τον συμφορουμίτη WilliamSats.

 

ΤΟν είδα απλά να σημειώσω ότι έγινε μετά απ'το δικό μου ερώτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου