Προς το περιεχόμενο

Ηθικο διλλημα real thing-modelling να την κανω τη κινηση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου στις φωτο σου μετρησα, 10 κιθαρες, 6-7 ενισχυτες, 10-15 πεταλακια, 1 πολυεφφε, 1 atenuator για να μπορεις να χαιρεσαι τους ενισχυτές σου, και 1 σκύλο.

Αν με όλα αυτά δεν έχεις καταφέρει να βρεις τον ήχο σου, τι περιμένεις ότι θα σου δώσει το AXE-fx?

 

Γιατί δεν παραδέχεσαι ότι είσαι απλά συλλέκτης μουσικού εξοπλισμού?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kάτσε...βλέπω ότι έχεις ένα κεφάλι Vox heritage (το τριαντάρι). Έχεις και attenuator.

Ε, αν στο EF κανάλι του vox, με το volume στο 7 με 8 (με τη βοήθεια attenuator) δεν έχεις ήχο που σε κάνει να δακρύζεις...τι να πω.

 

Επίσης, το guitar rig πολύ καλό. Υπάρχουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ (το λέω από πείρα). Πάρε μια πολύ καλή κάρτα ήχου και ένα ζευγάρι ΚΑΛΑ ακουστικά και είσαι έτοιμος. Το Axe FX δεν το θες, ειδικά αν παίζεις μόνο σπίτι.

 

Όποιος σου πει ότι το Axe- FX είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το Amplitube 3 π.χ, λέει ψέματα. Trust me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω να βρω τον ηχο μου............αυτο μας εχει φαει ολους.............και δωστου η μια αγορα μετα την άλλη...

 

με τοσο gear δεν υπαρχει περιπτωση να βρεις τον ηχο σου (μου,μας,τους) απλά βουλιάζεις στη άβυσσο περισσοτερο.

 

περισσοτερες πιθανοτητες εχεις με μονο εναν ενισχυτη,μια κιθαρα, και 1-2 πεταλάκια

 

ενω το εχω σκεφτει τοσο πολύ .......κανω άλλα και εγω ο ιδιος

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω τις γνώσεις που έχουν αρκετοί εδώ μέσα ,αλλά έχοντας μια σχετική εμπειρία σαν ερασιτέχνης αρκετά χρόνια ,συμφωνώ με τον προλαλίσαντα. όσα πιο πολλά τόσο πιο πολύ μπλέκεις ..................εγώ προσωπικά μόλις πήρα πριν χρόνια το πρώτο μου ενισχυτή σταμάτησα να σκέφτομαι ακόμα και τα πετάλια ,είχε βλέπεις μια πεταλιέρα που μου πρόσφερε επιλογή 2 καναλιών +ριβέρμπ και καθάρισα ,δε χρειάζεται τπτ άλλο .......και μη φανταστείς ,ακόμα τσακώνομαι με τον εαυτό μου ακόμα και μ αυτά τα λίγα 1 Κιθάρα και τον ενισχυτή ...και ναι έμπλεξα τελαυταία με ένα μηχάνημα του διαβόλου ,αλλά αυτό ΄δεν έχει να κάνει μόνο με τη κιθάρα ,έχει να κάνει με τα πάντα -pro tools- τη κιθάρα θα τη περνάω μέσω του ενισχυτή ,θα τσακώνομαι με το κ@λ@μηχάνημα ,ας κρατήσω και κάτι από τους τσαμπουκάδες της νιότης μου ,μη τα κάνω σαλάτα ακόμα κι αυτά που υποτίθεται ότι ξέρω  ;D

Πέρα από πλάκες ,εξαρτάται και τι μουσική σου αρέσει να παίζεις. Εμένα μου αρκεί ένας καθαρός ήχος με τη δυνατότητα μιας εναλλαγής σε κάτι πιο δυνατό και λίγο πιο βρώμικο ........περί ορέξεως ...........και υπόψην ότι αυτό ήταν και το σετάκι μου παλιά στα λάιβ ,εύκολα και γρήγορα

 

ΥΓ κατά βάση το απλό δεν είναι μόνο θέμα γούστου και είδους μουσικής ,πιστεύω ,ότι είναι και τρόπος ζωής ,οπότε μάλλον δύσκολα μπορώ να σε πείσω περί της απόψεώς μου  

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι δεν εχω βρει τον ηχο μου απλα παντα ψαχνομαι για κατι καλυτερο η κατι διαφορετικο αναλογα με τα ακουσματα μου...αυτο ομως κοστιζει και μπορει να ειναι και χρονοβορο ταυτοχρονα...ενω με ενα μηχανημα τυπου axe fx τα εχεις ολα με το γυρισμα ενος κουμπιου...

 

αρα ειναι θεμα

 

χωρου

ευκολιας

πειραματισμου

κοστους...

 

αυτοι ειναι οι παραγοντες...αν οντως δεν ειναι real thing και ειναι καθαρα για recording φαση τοτε αλλαζει το πραμα...αλλα ολοι οι κατοχοι λενε το αντιθετο...απο σπιτι,στουντιο,λαιβ, τα παντα ευκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω και την δικη μου αποψη ποτε δεν ψάχνω να βρω τον ηχο μου δεν είναι κανενας ηχος δικός μου...Σε κάθε μηχάνημα που είχα έβρισκα παντα κατι...λιγο ρυθμησεις λίγο κανενα ψιλοφτιαγμένο πρισετ και παίζουμε...Η χαρά του να ΄παίζεις ΄δεν έχει να κάνει με τον ήχο μιας και πολλές φορές εχουμε όλοι απολάυσει να παιζουμε με έτοιμα πρισετς οπυ δεν ήταν του είδους μας αλλά ακούγονταν καλα..

 

Απο κει και πέρα όλοι παιζουνε, κανουν τη δουλειά τους, απλά ως παιδία και εμείς θέλουμε καινούρια παιχνίδια. Αν καθίσει καθένας εδω μεσα να σκευτει τι πραγματικά χρειάζεται και τι έχει αγοράσει θα δει τι γίνεται. :o :o :o :o(ΧΑΜΟΣ!!!)

 

Όπως είπες και εσύ περίμενε τα καλύτερα ακομα emulation που βγαίνουνε ;)

και αν θέλήσεις και άλλο παιχνιδι ενοείται πως απο την τζεπη σου εξαρτάται αν θα το πάρεις...πάντως μαρεσε η συλλογή σου!!!!Παρα πολύ πραμα!!!

ελπίζω μην κάνεις την τροφή του σκυλου gear!! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπα οτι δεν εχω βρει τον ηχο μου απλα παντα ψαχνομαι για κατι καλυτερο η κατι διαφορετικο αναλογα με τα ακουσματα μου...αυτο ομως κοστιζει και μπορει να ειναι και χρονοβορο ταυτοχρονα...ενω με ενα μηχανημα τυπου axe fx τα εχεις ολα με το γυρισμα ενος κουμπιου...

 

αρα ειναι θεμα

 

χωρου

ευκολιας

πειραματισμου

κοστους...

 

αυτοι ειναι οι παραγοντες...αν οντως δεν ειναι real thing και ειναι καθαρα για recording φαση τοτε αλλαζει το πραμα...αλλα ολοι οι κατοχοι λενε το αντιθετο...απο σπιτι,στουντιο,λαιβ, τα παντα ευκολα...

 

ε τότε πάρτο.

 

δε μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος που έχει δώσει τόσα χρηματα για να αποκτήσει όλα αυτά που μας δείχνεις στις φωτο, να κολλάει στα 3 χιλιαρικάκια που κάνει το ultra + την atomic powered καμπίνα.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου νομίζω πως για τον ήχο που ψάχνει ο οποισδήποτε χρειάζονται ένας ενισχυτής, μια κιθάρα,μερικά drives, και κάποια effects που έχεις αποφασίσει ότι θέλεις για τη μουσική σου.

 

Εγώ νοιώθω πολύ πιο άνετα με συγκεκριμένα πεταλάκια μπροστά μου που μου δίνουν πάνω κάτω αυτό που έχω στο μυαλό μου, παρά με μια πεταλιέρα που θα χρησιμοποιώ το 25-30% των δυνατοτήτων.

 

Εσύ πως θα ένοιωθες πιο άνετα?

Σκέψου τι σε βολεύει και τι, μέσα από την εμπειρία σου, βγάζει πιο φιλικό και ωραίο ήχο για εσένα μέχρι τώρα. Προτιμάς τα αναλογικά, τα  ψηφιακά, τους ενισχυτές, τους υπολογιστές?

 

Σκέψου και κινήσου ανάλογα.

Η δικιά μου εμπειρία λέει ενισχυτές και πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι εχω  δωσει πολλα χρηματα δεν σημαινει οτι δεν σημαινουν τιποτα για μενα ουτε το ενα χιλιαρικο ουτε τα 500 ουτε τα 100 ευρο...σημαινουν και πολυ μαλιστα...

 

ωστοσο δεν κολλησα τοσο στα χρηματα γιατι θα πουλουσα εξοπλισμο αλλα κολλησα στο οτι θα δωσω τα μηχανηματα που με κοπο αγορασα και στον φοβο οτι ακομα και με τα modelling μπορει ξανα να μπω σε τρυπακι κατι ακομα καλυτερο και κατι ακομα πιο καινουριο κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου