Προς το περιεχόμενο

Ηθικο διλλημα real thing-modelling να την κανω τη κινηση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

και στον φοβο οτι ακομα και με τα modelling μπορει ξανα να μπω σε τρυπακι κατι ακομα καλυτερο και κατι ακομα πιο καινουριο κλπ...

 

Για αυτό να είσαι σίγουρος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σίγουρα θα μπεις πάλι σε τρυπάκι...

Μείνε όπως είσαι... λίγο κουβάλημα παραπάνω και πολλές καλωδιώσεις είναι μικρό τίμημα για τη μουσική που μας τξιδεύει και μας εκφράζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω προτεινω πουλα 2 απο τους ενισχυτες και μια κιθαρα απο αυτα που χρησιμοποιεις λιγοτερο και παρε το axe fx να σου φυγει και η απορια. Επιπλεον θα γλυτωσεις και τα λεφτα για το service των ενισχυτων και τα λεφτα που θα χαλας στις λαμπες !

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

STAY ANALOG !!!!  

Αφου δεν εισαι ψηλος ξανθος γαλανοματης με θεληματικο πηγουνι και 6pack κοιλιακους....ασε το μοντελινκ ρε φιλε !!!

 

Οταν ξαναξεκινησα να παιζω με μοντελινκ πραγματακια ασχοληθηκα ...και οταν ξαναξυπνησαν τα αυτια μου τα εδωσα ολα και πλεον φχαριστιεμαι καθαρο αναλογικο ηχο και γουσταρω περισσοτερο....!!!!  (οκ το μονο που εχω κρατησει ειναι το γκιαρ μποξ για τις μεγαλες βραδυνες ωρες που δε θελω να χρησιμοποιοησω το ατενιοεητορ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ρε συ τρελό αγόρι, μόνος σου το λές πως είναι θέμα χώρου, ευκολίας, πειραματισμού και κόστους.

 

σε όλα υπερέχει ένα μηχάνημα μόντελλινγκ

χώρος: δε το συζητώ

ευκολία: επίσης (με κάποια εξοικείωση φυσικά)

πειραματισμός: με τοσα μοντέλα και εφέ, πειραματισμό να φαν κι οι κότες

κόστος: και όλα αυτά σε μια τιμή που καμια σχέση δεν έχει με το σύνολο των αντίστοιχων real thing

 

τώρα πάνω σ'αυτό που λες οτι φοβάσαι μην ξαναρχίσεις να δίνεις χρήματα, εγώ πιστεύω πως (αν το θεωρείς πρόβλημα φυσικά) η ρίζα του προβλήματος είναι οτι έχεις gas.

 

Ό,τι και να κάνεις, αν δεν χαλιναγωγήσεις την ανάγκη για καινούριο εξοπλισμό, θα δίνεις μια ζωή χρήματα. Είτε είναι κιθάρες, ενισχυτές, αμάξια κλπ κλπ

 

βέβαια αν όλα αυτά που έχεις, τα έχεις μαζέψει επειδή είσαι συλλέκτης, πάσο.

Αν όμως τα μαζεύεις ως κιθαρίστας, τότε μάλλον δεν σου χρειάζονται όλα.

 

Αν ΟΝΤΩΣ πιστεύεις πως θα σε βολέψει ένα μοντελλινγκ μηχάνημα, τότε τι να σου πουμε εμείς, πάρτο. Αλλά το να μην μπεις ξανά στο τρυπάκι, εξαρτάται απο σένα κ μόνο. Δεν υπάρχει κάποιος εξοπλισμός που αν τον αγοράσεις, μετά δε θελεις κι αλλο. Πρεπει εσύ να μη θες άλλο.

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου είμαι σίγουρος ότι πολλές φορές πήρες κάτι και μόλις το κούμπωσες σου ήρθε να το πετάξεις από το παράθυρο.

Αν ισχύει αυτό για κάποια από τα μηχανήματα που έχεις τότε δώστα και με το χρήμα που θα σου έρθει κάνε την καινούρια κίνηση.

 

Πάντως εγώ σε βρίσκω μια χαρά από εξοπλισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρια η δικη μου!

Μετα το axefx το χαος!!!! ;D

 

Δεν ειναι το επιπεδο των προσομοιωσεων μονο αλλα ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ! Ειδικα Παναγιωτη εσυ που ασχολεισαι μονο στο σπιτι με το σπορ δεν το συζηταω. Θα μου πει ο φιλος μου ο pascal ενα software κανει κατι παρομοιο. Ισως αλλα παντα το standalone εχει την χαρη του!!!! ;)  Tους ενισχυτες μου δεν τους πουλαω ( αρκετους πουλησα για να παρω το axe!!) αυτο δεν σημαινει πως το axe δεν κανει την ιδια δουλεια! Δεν θα συμφωνησω με το οτι κανενα modeling δεν ειναι σαν το real thing. Eδω ειμαστε τοσο κοντα που δυσκολα θα ακουσεις διαφορα! Εχοντας το αxe με εναν τελικο (ART , οχι λαμπα) μια 1χ12 με eminence delta pro  πλεον νοιωθω κ το dumping απο το μεγαφωνο οπως ακριβως απο τον λαμπατο. Μεσα σε ενα χρονο το μηχανημα πηρε 4 η 5 updates που το εκαναν ακομα καλυτερο κ πλουσιοτερο σε ηχους!! Ουτε atomic χρειαζεσαι ουτε τιποτα. Κ με ενα behringer FC1010 εχεις πολυ καλο ελεγχο για live!

 

K κατι αλλο , δεν ειναι τυχαιο που μεσα σε 2-3 χρονια το axefx εγινε σημειο αναφορας για την ποιοτητα του modeling κ εχει προσελκυσει πολλους επωνυμους κιθαριστες ( οχι promoters) να το εχουν στο rig τους.

 

Θελουμε δεν θελουμε η τεχνολογια προχωραει κ η ψηφιακη αναπαραγωγη ειναι μονοδρομος στο απωτερο μελλον ( αν δεν ειναι ηδη). Ειτε μας αρεσει ειτε οχι εκει παει το πραγμα. Κ πολλοι φιλοι απο εδω ξερουν πως βρωμαω απο χιλιομετρα σολτερινη κ καλαι!! ;D

 

οχι δεν πουλαω τους koch μου , ουτε τον παλιο μου bassman , αλλα ουτε κ τον twin που επισκευαζω!!! Αλλα αυτο το κο@λ@ο axe ακουγεται πολυ καλα!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Marillion αν σου έλεγαν να τα δώσεις όλα και να μείνεις με το axefx θα το έκανες?

Δεν λέω ότι δεν αξίζει, άλλωστε δεν το έχω ακούσει. Έχεις ωραία μηχανήματα οπότε μετράει η εμπειρία σου. Με ποιο νοιώθεις πιο ωραία, με ποιο τα χώνεις καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω στο "αν ακουγεται καλα" κανει την δουλεια. Ειτε ειναι digital ειτε analog...δουλεια γινεται. Ημουν κατοχος μερικών εξαιρετικών λαμπάτων και τους πουλησα ολους. Ο πρωτος εφυγε για οικονομικους λογους. Τον δευτερο τον ανταλλαξα και ο τριτος εφυγε καθαρα λογω GAS, για να παρω εναν Marshall JVM.

 

Αυτη την στιγμή βρίσκομαι στη ιδια ακριβώς θεση. Ενισχυτής η μοντελινγκ? Πειτε με μπουφο αλλα προσωπικα σε αυτη την ερώτηση εγώ απαντώ μοντελινγκ...ακομα και τωρα που δεν εχω τιποτα σπιτι ηχογραφω με το POD 2.0 και κανω μια χαρα την δουλεια μου.

 

Κατα την αποψη μου οι μόνοι λαμπάτοι που ειναι tube-tone machines ειναι οι μικροι boutique ενισχυτες...γιατι? Γιατι ειναι τα μικρα ζεστα ενισχυτακια που παιζουν σπιτι τις στιγμες που ειμαστε μονοι μας και ακουμε και την λεπτομερεια στον ηχο μας...EL84-6V6...8inch ηχεια και 10inch. Απο τους ενισχυτες μου ο μονος που θα θελα να ειχα ακομα ειναι ο JSX mini colossal που ειναι ενα εξαιρετικο μηχανημα. Οι μεγαλοι δεν μου λειπουν πολύ. Οι μεγάλοι Κwλολενε αν ειναι cranked στο 5-10...πραγματικα δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο :D :D :D εγω ομως που παιζω σπιτι και σε στουντιο και κανω και κανενα live, η πιο μεγαλη ενταση που ειχα ποτε παιζοντας με αλλους και οχι μονος μου, ηταν με εναν 100 watt Marshall στο 4. Μονος μου τον ειχα παει στο 10 οταν ημουν μονος στο στουντιο :D :D :D :D

 

Αν σε ενδιαφερει και δεν βιαζεσαι περιμενε ενα review που θα κανω στο PODHD300 και PODHD500. Για μενα αν ειναι έστω και λιγο καλυτερα απο το Χ3 με καλυτερες δυναμικες, θα τα θεωρησω διαμαντια. Δεν στο λεω για να παρεις Line 6 αλλα για γενικοτερη πληροφορηση πανω στο Modeling.

 

Οσο αφορα για το AXE FX δεν μπορω να πω πολλα :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Marillion αν σου έλεγαν να τα δώσεις όλα και να μείνεις με το axefx θα το έκανες?

Δεν λέω ότι δεν αξίζει, άλλωστε δεν το έχω ακούσει. Έχεις ωραία μηχανήματα οπότε μετράει η εμπειρία σου. Με ποιο νοιώθεις πιο ωραία, με ποιο τα χώνεις καλά?

Nαι φιλε μου θα το εκανα!! Οχι γιατι το axefx τα αντικαθιστα επαξια αλλα γιατι θα εχω παρα πολυ καλα ηχοχρωματα ενισχυτων ποιοτικοτατα με αναλογικη αισθηση κ δυναμικες ΣΥΝ φοβερα εφε ( ολα) ΣΥΝ τις γνωστες ψηφιακες ευκολιες ΣΥΝ ενα 4καναλο ρουταρισμα στα εφε που μου δινει απειρες δυνατοτητες για patches κλπ κλπ.

Απο την αλλη παιζοντας με τον bassman η τον koch εχω αυτην την αισθηση του αερα που βγαζει το μεγαφωνο συν λιιιιγο πιο γλυκο κ ζεστο ηχο ποτε ομως? Οταν εχεις χωσει λιγο παραπανω , οχι σε εντασεις δωματιου. Αλλα μονο αυτο. Μετα αρχισε να κανεις συλλογη απο πεταλακια για να φτειαξεις τον ηχο σου να εισαι πιο ευελικτος κλπ.Τελικα θα σου κοστισει περισσοτερο ( ποσα πεταλακια δεν θα σου κανουν κ θα τα πουλησεις ) μεχρι να πεις τερμα ( αν ποτε)

Τωρα για χωσιματα που λες πρεπει να ακουσεις τον ART γεφυρωμενο με το axe μπροστα για να δεις ποσο ωραια ακουγεται το rig αυτο ειτε καφριλες θελεις να παιξεις ειτε πιο light πραγματα!

 

 

 

Αν σε ενδιαφερει και δεν βιαζεσαι περιμενε ενα review που θα κανω στο PODHD300 και PODHD500. Για μενα αν ειναι έστω και λιγο καλυτερα απο το Χ3 με καλυτερες δυναμικες, θα τα θεωρησω διαμαντια. Δεν στο λεω για να παρεις Line 6 αλλα για γενικοτερη πληροφορηση πανω στο Modeling.

 

Οσο αφορα για το AXE FX δεν μπορω να πω πολλα :/

 

Για δες εδω οσον αφορα την HD300 σε ενα προσφατο τεστ που καναμε με τον Ignantio

http://www.noiz.gr/index.php?topic=179670.390

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου