Προς το περιεχόμενο

Corrrrrrnford roadhouse 50w


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το μεσημέρι παρέλαβα αυτά εδώ :

 

http://www.andertons.co.uk/speaker-cabinets/pid11490/cid690/cornford-2x12-speaker-cab-in-ox-blood-red.asp

 

http://www.andertons.co.uk/guitar-amp-heads/pid9096/cid689/cornford-roadhouse-50w-all-tube-uk-made-guitar-amp-head.asp

 

μέχρι τώρα έχω πάρα πολλές καλές εντυπώσεις!

ο ενισχυτής έχει απίστευτο crunch-bite-whateva' και γκάζι!!

η καμπίνα είναι μία σκέτη γλύκα!!

για τα καθαρά,οκ δεν είναι fender,αλλά για one channel ενισχυτή μπορώ να πώ πως είναι αρκετά ικανοποιητικά!!

εν καιρώ θα κάνω και την πρώτη κριτική στο φόρουμ (διορθώστε με αν κάνω λάθος) και θα ακολουθήσουν και audio clips με μικρόφωνα της προκοπής!

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys,σήμερα μου είπανε κάτι φίλοι μου πώς για να στρώσει σωστά η καμπίνα θα πρέπει να της βάλω white noise σε χαμηλή ένταση για καμιά 2 ώρες...ισχύει κάτι τέτοιο?

γενικώς υπάρχει κάποια διαδικασία για στρώσιμο ενισχυτή?  ???

εγώ με τις λίγες γνώσεις που έχω απλώς ξέρω ότι για τον πρώτο καιρό δε θα πρέπει να τον φτάνω στα άκρα,τσίτα το master δλδ κτλ κτλ...ή δεν ισχύει ούτε και αυτό?

αν κ χτές του δωσα και κατάλαβε λίγο,για να νιώσω και γω τι πήρα... :P

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To break-in των ηχειων ειναι πονεμενη ιστορια, με πολλους υποστηρικτες και αλλους τοσους πολεμιους της ολης ιδεας.

 

Ειδικα αν μιλαμε για καμπινα ενισχυτη, το να καθεσαι να ακους white noise μεσα απο την καμπινα για ωρες μου φαινεται λιγο χαζο. Δε ξεσκιζεις τον ενισχυτη στο παιξιμο καλυτερα?

 

Υ.Γ. Καλοπαιξιμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξεσκιζεις τον ενισχυτη στο παιξιμο καλυτερα?

 

+1000

 

τωρα αν σωνει και καλα θες να τι προτεινει η Celestion

 

How do I break in my speakers?

 

Important Note! Before breaking it in it's advisable to "warm up" the speaker gently for a few minutes with low-level playing or background hum.

 

Break in a speaker with a fat, clean tone: turn up the power amp volume to full, and control the level with the preamp gain. Use a level that will be quite loud, but not painful in a normal size room.

 

Have the bass and mid up full, and the treble at least half. On your guitar, use the middle pick up position (if your guitar has more than one pick up) and play for 10-15 minutes using lots of open chords, and chunky percussive playing. This will get the cone moving, and should excite all the cone modes and get everything to settle in nicely. The speaker will continue to mature over the years, but this will get it 95% of the way to tonal perfection in the shortest time.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys,σήμερα μου είπανε κάτι φίλοι μου πώς για να στρώσει σωστά η καμπίνα θα πρέπει να της βάλω white noise σε χαμηλή ένταση για καμιά 2 ώρες...ισχύει κάτι τέτοιο?

γενικώς υπάρχει κάποια διαδικασία για στρώσιμο ενισχυτή?  ???

 

Συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά... Επίσης, από http://www.eminence.com/support/faq/ :

 

How do I break-in or age my speaker?

 

Speaker break-in will vary from model to model. It can even vary between two of the same model. The degree to which a speaker has reached break-in is a very subjective topic. Some players like them right out of the box and others want to beat them to within an inch of their lives. Most players hopefully fall somewhere in-between. There really is no "magic" inherent in speaker break-in methods. The speaker will continue to break-in naturally throughout its lifespan, but the most noticeable amount will occur early on. Some of the most widely used techniques for break-in include: Playing music through the speaker at moderate volumes for a few days (some players even have specific songs they use), Using a Variac, Hanging the speaker with the cone facing downward to promote suspension sag, and physically moving the cone up and down. We often use a noise signal generator at 20Hz with enough current to get the speaker moving smartly for a few hours, but without abusing it. Guitar speakers are generally not accustomed to very low frequencies and it is easy to harm them if you are not careful. The most highly recommended and safest way is several hours of higher volume playing.

 

A! Mε γεια το νέο απόκτημα! Κι αν έχεις χρόνο, ένα ντεμάκι θα ήταν καλοδεχούμενο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα καθαρά,οκ δεν είναι fender,αλλά για one channel ενισχυτή μπορώ να πώ πως είναι αρκετά ικανοποιητικά!!

 

Δεν εχει η Fender αποκλειστικοτητα με τα φοβερα καθαρα! Υπαρχουν και αλλοι ενισχυτες με εξισου καλα η και καλυτερα καθαρα. Ενας απο αυτους για μενα τυχαινει να ειναι ενας Cornford που ειχα παιξει σε ενα live πριν κανα χρονο...

 

Ξεχασα κατι? Α, καλοπαικτος!!  ;)

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει η Fender αποκλειστικοτητα με τα φοβερα καθαρα! Υπαρχουν και αλλοι ενισχυτες με εξισου καλα η και καλυτερα καθαρα.

 

+1000

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx για τα φώτα σας,για ακόμη μία φορά!

 

@bloody sunday : έχω σκοπό μάλλον λίγο μετά τα χριστούγεννα να τον κουβαλήσω για να τον γράψω στη σχολή μου (σχολή ηχοληψίας) με αρκετά μικρόφωνα που έχουμε στη διάθεση μας..ελπίζω αν όλα πάνε καλά να παραθέσω στο site ένα ολοκληρωμένο review του στύλ

-clean με τάδε Mic

-crunch με τάδε Mic

κτλ κτλ....

 

καλό μεσημέρι :)

 

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον ιδιο σε combo 2x12  (openback). Πολυ ωραιος ενυσχιτακος, και με δικο

του χαρακτηρα θα τολμουσα να πω... ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΣ!

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τον ιδιο σε combo 2x12  (openback). Πολυ ωραιος ενυσχιτακος, και με δικο

του χαρακτηρα θα τολμουσα να πω... ΚΑΛΟΤΑΞΙΔΟΣ!

 

Ναι το θυμάμαι που μου χες στείλει και πιο παλιά!

σκοτώνει!έχω μείνει κόκαλο με το drive του, φοβερά ευέλικτο!να ξεκινήσουμε φάνκλαμπ cornford στην ελλάδα και να πηγαίνουμε με πούλμαν τις κυριακές για πα'ι'δάκια στα καμμένα βούρλα!

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου