Προς το περιεχόμενο

Φλερτάροντας μια ξανθιά... (Tele 50s)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές τις μέρες έχω φάει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΚΟΛΛΗΜΑ με τη Fender 50s white blonde Telecaster:

 

135389.jpg

 

Παρόλο τα vintage specs του μπράτσου της, έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια στο internet και λέω να την πάρω...

 

Το θέμα είναι όμως, εφόσον την πάρω μέσω internet, ΠΩΣ θα διαλέξω ένα καλό κομμάτι, να είναι ελαφριά, resonant και καλοφτιαγμένη????

 

Δυστυχώς μου είναι δύσκολο να κατέβω στον Στόλλα για να δοκιμάσω (άσε που δεν ξέρω αν την έχουν τη συγκεκριμένη διαθέσιμη...)

 

Τι μου προτείνετε;

 

Και by the way, πώς σας φαίνεται η κιθάρα;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομιζω οτι απο το Θωμα θα σου στειλουν μια ελαφρια και καλοφτιαγμενη αν τους το ζητησεις (το ιδιο και στη Rockinger η οποια υποτιθεται οτι επιλεγει σχολαστικα τις κιθαρες που πουλαει)

 

Γενικα ειναι ωραια κιθαρουλα εκτος απο 2 σημεια:

 

1.τα vintage ταστα (τα οποια ομως αρεσουν σε μερικους και τα οποια κατα τη γνωμη μου με 9αρες και καλο σετ απ δεν ειναι και τοοοοσο μεγαλο προβλημα)

 

2.τον κατω μαγνητη ,ο οποιος ειναι για τα μπαζα (ο πανω ειναι μια χαρα) αλλα και παλι με 40-50 ευρω ευκολα αλλαζεται με κατι καλυτερο

 

το μεγαλο της + ειναι το υπεροχο και παχυ μπρατσο της..

 

παντως μια baja blonde ειναι σαφως καλυτερο deal και χρωματικα ειναι πολυ κοντα (εχει το χρωμα της στρατ deluxe που ειχες παλια...) :wink: βαζεις και ενα λευκο single ply pickguard & εισαι οκ... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον κατω μαγνητη ' date='ο οποιος ειναι για τα μπαζα (ο πανω ειναι μια χαρα) αλλα και παλι με 40-50 ευρω ευκολα αλλαζεται με κατι καλυτερο[/quote']

 

Πιθανότατα να τους αλλάξω και τους 2. Να βάλω mini humbucker για neck και κάποιον άλλον για bridge και να κάνω το wiring του Donahue για να έχω ευελιξία στον ήχο ;)

 

 

παντως μια baja blonde ειναι σαφως καλυτερο deal και χρωματικα ειναι πολυ κοντα (εχει το χρωμα της στρατ deluxe που ειχες παλια...) :wink: βαζεις και ενα λευκο single ply pickguard & εισαι οκ... :wink:

 

Μα ένας από τους λόγους που την πούλησα την deluxe ήταν το χρώμα της...

 

Αν η Baja έβγαινε σε άλλα χρώματα, δε θα το συζητούσα καθόλου. Είναι απίστευτα καλή και φτηνή, αλλά δυστυχώς, γνωρίζω ΠΟΛΥ καλά πόσο κακό είναι να έχεις μια κιθάρα που δεν σε φτιάχνει οπτικά... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από τις ξανθιές χερ έλαβντ, θα σε πληγώσουν και θα καταντήσεις να ακούς σκυλάδικα της εθνικής.

 

Πέρα από την πλάκα αν σε βολέυουν τα βιντάζ χαρακτηριστικά της (7,5" + λεπτά τάστα εννοείς; ) να το πάρεις το κορίτσι.

 

Όσο για το αν θα πετύχεις ελαφρύ κομμάτι, αν την πάρεις π.χ. από τον θωμά και δεν σου κάνει μπορείς πάντα να την στείλεις πίσω και να ζητήσεις μια άλλη. Λέω γω τώρα...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε προχωρα κανονικα στην παραγγελια.. :lol:

ετσι κι αλλοιως νομιζω οτι παιζεις ανετα και με 9αρες ετσι δεν ειναι?

οποτε με ενα καλο σετ απ θα ερθει η κιθαρα :wink:

 

με mini hum θα γινει super (ας ειναι καλα η GFS) :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μένα βασικά αυτήν μου θύμισε.

Το κακό της χάρλευ είναι ότι έχει απαίσιο και άσχετο jackplate.

μικρο το κακο αν σκεφτεις πως κοστιζει μονο 99 ευρω :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά το σκέφτηκα να τη πάρω και να κρατήσω μόνο το σώμα.

 

Το κακό με αυτή είναι ότι το σώμα δεν είναι string through...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου