Προς το περιεχόμενο

Φλερτάροντας μια ξανθιά... (Tele 50s)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά αν είχα τα λεφτά θα έπαιρνα μια καλή PRS που να τους κάνει σπλιτ... θα είχα έτσι και τους δυο ηχητικούς κόσμους...

 

off topic:το καλυτερο ..σπλιταρισμα που εχω ακουσει το κανουν οι prs και ακομα καλυτερα οι HUBER...νομιζεις οτι παιζει μονος πραγματικα!(την huber την ακουσα live και δεν το πιστευα ποσο καλα σπλιταρει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως Χαριλαε αν επιμενεις και επειδη εισαι μεγας μαστορας ,εχω "φτιαξει" 2-3 τετοιες και πραγματικα.....μαμουσαν!!

 

bendytele.jpg

 

 

(μηπως αυτο θα ειναι το...επομενο σου project??)

 

:lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως Χαριλαε αν επιμενεις και επειδη εισαι μεγας μαστορας ' date='εχω "φτιαξει" 2-3 τετοιες και πραγματικα.....μαμουσαν!!

 

[img']http://www.tdpri.com/telephoto/data/500/bendytele.jpg[/img]

 

 

(μηπως αυτο θα ειναι το...επομενο σου project??)

 

:lol: :lol:

 

Εύκολααααααααααα!!!!!!!!!........Δώσε λεπτομέρειες! Τι "ιδιαίτερα" parts θα χρειαστούμε για κάτι τέτοιο και που τα βρίσκουμε???

 

Εκ πρώτης, ένα κοινό εξάβιδο τρέμολο βλέπω ότι χρειαζόμαστε, αλλά το μεταλλικό πλάισιο γύρω από το μαγνήτη το βρίσκουμε ή πρέπει να κόψουμε ένα στη μέση? Τρύπημα κλπ μέσα στο πρόγραμμα να υποθέσω έτσι? Βάζουμε κι ένα μεσαίο μαγνήτη και είμαστε έτοιμοι να παίξουμε τα πάντα! :lol:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτα το ιδιαιτερο.... :lol:

 

πρωτα απο ολα αν δεν εχεις τα εργαλεια (εγω δεν τα εχω) καταφευγεις σε εναν μαστορα και σου ρουταρει το σωμα για strat trem (εγω τα παραγγειλα ετοιμα απο Warmoth).

 

ενα τρεμολο στρατ (2βιδο η 6βιδο οτι γουσταρεις....)

 

κοβεις και τρυπας σε 4 σημεια την παραδοσιακη γεφυρα σε ενα μηχανουργειο (εμενα μου πηραν 2 ευρω αλλα την γυαλισαν και την εκαναν τελεια) για να σου μεινει ο κλασσικος ηχος τελε που βγαινει απο την επιδραση της γεφυρας και εισαι ετοιμος....

 

ο ηχος δεν αλλαζει δραματικα ,απλα θα παρατηρησεις μια "στρατορεβερμπιλα" που πηγαζει απο τα ελατηρια του τρεμολο... :wink:

 

η κιθαρα γενικα ακουγεται πιο "αερινη" αλλα ειναι 100% tele.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ αντρες.. :lol: δεν μαλασουν τα ψευτοτρεμολα των strat' date=' παιζουν με tele & οταν θελουν .....τρεμολιες ..μαλασουν ολοκληρο το ...ΜΠΡΑΤΣΟ!(neck bending...) :lol: :lol: μια και το εργαλειο ΑΝΤΕΧΕΙ!!! :lol: :lol:

 

Η ολη διεργασια γινεται ως εξης:

 

βαρουμε τις χορδες.. :lol: και μετα τραβαμε το μπρατσο απο το headstock προς τα εξω η προς τα μεσα....instant trem!!! :lol:

 

Μπρος στα...μπρατσα τι να φτουρησουν οι...λεβιεδες!!! :lol: :lol:[/quote']

 

Το έκανα στην tele ενός φίλου (ψυχάκια) και παραλίγο να μου κάνει μύνηση!!! :lol: :lol: :lol:

(Θα μου τη χαλααααάσειιιιις !!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: )

 

Για την άλλη με το tremolo ψήνομαι....το μόνο (λίγο) δύσκολο είναι το ρουτάρισμα για το τρεμολο block και τα ελατήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ αντρες.. :lol: δεν μαλασουν τα ψευτοτρεμολα των strat' date=' παιζουν με tele & οταν θελουν .....τρεμολιες ..μαλασουν ολοκληρο το ...ΜΠΡΑΤΣΟ!(neck bending...) :lol: :lol: μια και το εργαλειο ΑΝΤΕΧΕΙ!!! :lol: :lol:

 

Η ολη διεργασια γινεται ως εξης:

 

βαρουμε τις χορδες.. :lol: και μετα τραβαμε το μπρατσο απο το headstock προς τα εξω η προς τα μεσα....instant trem!!! :lol:

 

Μπρος στα...μπρατσα τι να φτουρησουν οι...λεβιεδες!!! :lol: :lol:[/quote']

 

Δε λέω...Πολύ καλές οι tele, αλλά αν θες (και προπαντώς αν ΜΠΟΡΕΙΣ :lol:) να παίξεις έτσι:

 

 

ΜΟΝΟ μια strat θα σου κάνει τη δουλειά ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ηρεμήστε!!!

 

Tele με τρέμολο (και μάλιστα ούτε καν Bigsby) είναι σαν χωριάτικη σαλάτα με μοτσαρέλα!!! :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, τον ξέρω τον Χαρίλαο, όταν φτιάξει κάτι τέτοιο θα βάλει αυτό εδώ πάνω, και θα την σπάσει σε όλους, κάφρους και βιντατζάκηδες:

 

yhst-50206111187217_1948_299275

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ηρεμήστε!!!

 

Tele με τρέμολο (και μάλιστα ούτε καν Bigsby) είναι σαν χωριάτικη σαλάτα με μοτσαρέλα!!! :lol:

 

Υβρίδιο λέγεται.... :lol:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλοιως "tele για τον ανδρα που δεν χρειαζεται να προσπαθησει πολυ!" :lol: :lol: :lol: :lol:

 

(θυμαται κανεις τη θεϊκη διαφημηση της κολωνιας DENIM? :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου