Προς το περιεχόμενο

Samplitude σε Cubase


amorphosynth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποθετικά,έστω ότι θες να το περάσεις σε ένα studio ηχογραφήσεων που χρησιμοποιεί Samplitude 8 να ηχογραφήσεις τα audio που σε ενδιαφέρουν και εν συνεχεία το project του Samplitude να το περάσεις στο Cubase για να προσθέσεις κάποιες άλλα audio ηχογραφήσεις που ενδεχομένως θες να κάνεις.

Δεδομένου ότι το Samplitude δεν υποστηρίζει omf αρχεία εξαγωγής,ο μόνος τρόπος που βρήκα(πλην του παραδοσιακού και χρονοβόρου)για κάτι τέτοιο είναι το edl convert 4

http://www.cuibono-soft.com/Products/EDL_Convert_v4/edl_convert_v41.html

δηλαδή κοντολογίς εξαγωγή αρχείου από το Samplitude σε edl μορφή

                                                        μετατροπή του edl σε omfi και εν συνεχεία εισαγωγή στο Cubase.

Επειδή όμως η διεργασία είναι ασκήσεις επί χάρτου θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που το έχει κάνει ήδη και δούλεψε ή να ψάξω άλλο studio που να δουλεύει με cubase,logic,pro tools,nuendo,sonar και τα λοιπά που υποστηρίζουν omf.               

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε χρησιμοποιώ κανένα απο τα δύο προγράμματα που ανέφερες αλλά μου ήρθε μια ιδέα:

 

αν κάνεις freeze όλα τα tracks στο samplitude και μετά πας και τα πάρεις απο τον ειδικό φάκελο τους και τα βάλεις στο cubase όλα μια χαρά δε θα είναι? και μιξαρισμένα  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση johnky

Δεν ξέρω γιατι θα μπορούσε να με βοηθήσει σ'αυτήν την περίπτωση το freeze,τι ακριβώς εννοείς;

Αλλά ακόμα κι αν ήξερα,δεν νομίζω ότι θα αντιμετώπιζα προβληματα αν μπορούσα να έχω και το Samplitude στη φαρέτρα των software μου,το οποίο κοστίζει αρκετά, και φυσικά και δεν σκοπέυω να το κατεβάσω clopyright γιατί λόγω και αυτού του ...

τιμημένου site μπήκε ένα αγγελάκι μέσα μου που μου δημιουργεί τρελές τύψεις όταν πάω να κάνω κάτι τέτοιο κι έχω μπει σε βαθμό ιδεοψυχαναγκαστκής διαταραχής να αγοράζω οτιδήποτε χρησιμοποιώ σε σταθερή βάση για να φτιάξω μουσικη(μακάρι το αγγελάκι να πλήρωνε και την πιστωτική μου) μεχρι και μερικά samples του fruity loops ένα πράγμα....

 

Αλήθεια ξέρει κανένας αν το μικρό αδερφάκι του Samplitude(το SE) ανοίγει projects του μεγάλου του αδερφού; Γιατί π.χ το Cubase SE φυσιολογικά δεν ανοίγει projects του SX εκτος αν κατεβάσεις ένα freeware προγραμματάκι που στο μετατρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση johnky

Δεν ξέρω γιατι θα μπορούσε να με βοηθήσει σ'αυτήν την περίπτωση το freeze,τι ακριβώς εννοείς;

 

εγώ χρησιμοποιώ το logic.οταν κάνω freeze κάποια tracks,δημιουργέιται ένας φάκελος που λέγεται freeze (μεσα στο project folder). o φάκελος freeze έχει μέσα σε μορφή .aiff τα tracks και μάλιστα με πληροφορίες ώστε να ξέρεις ποιο .aiff αντιστοιχεί σε ποιο track. επίσης,πάντα τα .aiff ξεκινούν απο το bar1 (αρχή project) και τελειώνουν εκει που έχεις ορίσει ως τέλος του project.

 

οπότε, αν θέλεις να τα μεταφέρεις σε άλλο sequencer,κοιτάς απλά να βάλεις ιδιο tempo,τα φορτώνεις εκει και είσαι οκ.

 

μειονέκτημα είναι το μεγεθος των αρχείων,όλα τα freeze .aiff είναι ίδια ,πχ σε ένα τριλεπτο project σε 44.1khz κάθε .aiff είναι ~30mb. πλεονέκτημα οτι αντιθετα με το omf,είναι επεξεργασμένα με τα plug ins που έχεις βάλει.

 

ελπίζω να γίνεται και στο samplitude κάπως έτσι

ειναι λίγο μπακαλίστικος ο τρόπος αλλά δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση johnky

Δεν ξέρω γιατι θα μπορούσε να με βοηθήσει σ'αυτήν την περίπτωση το freeze,τι ακριβώς εννοείς;

Αλλά ακόμα κι αν ήξερα,δεν νομίζω ότι θα αντιμετώπιζα προβληματα αν μπορούσα να έχω και το Samplitude στη φαρέτρα των software μου,το οποίο κοστίζει αρκετά, και φυσικά και δεν σκοπέυω να το κατεβάσω clopyright γιατί λόγω και αυτού του ...

τιμημένου site μπήκε ένα αγγελάκι μέσα μου που μου δημιουργεί τρελές τύψεις όταν πάω να κάνω κάτι τέτοιο κι έχω μπει σε βαθμό ιδεοψυχαναγκαστκής διαταραχής να αγοράζω οτιδήποτε χρησιμοποιώ σε σταθερή βάση για να φτιάξω μουσικη(μακάρι το αγγελάκι να πλήρωνε και την πιστωτική μου) μεχρι και μερικά samples του fruity loops ένα πράγμα....

 

Αλήθεια ξέρει κανένας αν το μικρό αδερφάκι του Samplitude(το SE) ανοίγει projects του μεγάλου του αδερφού; Γιατί π.χ το Cubase SE φυσιολογικά δεν ανοίγει projects του SX εκτος αν κατεβάσεις ένα freeware προγραμματάκι που στο μετατρέπει.

 

 

Μπορει να τα ανοιξει .

ο μονος περιορισμος ειναι οτι το se εχει μεχρι 4 γκρουπ,4 aux και νομίζω μέχρι 4 insert σε κάθε κανάλι...

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου