Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω για rack EQ, προτασεις?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα μικρο προβλημα με τον ηχο στο studio μου και αποφασισα να αγορασω ενα equaliser, ωστε να διορθωσω καποιους χρωματισμους στα μπασα, μεσαια και πριμα. Εψαξα στο internet και ειδα καποια ενδιαφεροντα κομματια, παντα σε μορφη rack, γιατι ετσι με βολευει στον χωρο. Τα eq της Behringer ειναι καλα?? Αν εχετε καποιες προτασεις, ευχαριστως να δεχτω την αποψη σας επι του θεματος. Αααα, και να μην ειναι ακριβο, μεχρι 200 euros διαθετω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ολοι με ξερουν πως ειμαι φανατιλας της Behringer, θα σου πω πως τα EQ της ( ιδιαιτερα τα γραφικα ) ειναι μετρια. Ο,τι πρεπει για live, για low budget home studios, αλλα για κατι πιο επαγγελματικο θα διαπιστωσεις πως δεν εχουν τον ελεγχο που θα ηθελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ολοι με ξερουν πως ειμαι φανατιλας της Behringer' date=' θα σου πω πως τα EQ της ( ιδιαιτερα τα γραφικα ) ειναι μετρια. Ο,τι πρεπει για live, για low budget home studios, αλλα για κατι πιο επαγγελματικο θα διαπιστωσεις πως δεν εχουν τον ελεγχο που θα ηθελες.[/quote']

 

Συμφωνάω, αν μιλάς για τα αναλογικά μηχανήματα της. Γιατί αυτό εδώ το ψηφιακό για τα λεφτά του είναι πάρα πολύ καλό:

 

http://www.behringer.com/DEQ2496/index.cfm?lang=eng

 

Αν δεν σκοπεύεις να δώσεις τόσα λεφτά (είναι πάνω από το budget σου), τότε μην πάρεις τίποτα γιατί όντως θα σου κάνει πιο πολύ κακό παρά καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα αν και διαφωνώ με τον ισχυρισμό, ότι πρόκειται για mastering προϊόν (σύμφωνα με την ίδια εταιρία), αν κοιτάξω την τιμή, δεν το αποκλείω (400¤).

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αναφερομαι σε "γραφικο" EQ, προφανως εννοω αναλογικο :D

Συγνωμη, φανατικος φανατικος, αλλα οτιδηποτε ψηφιακο απο την Behringer θα το επαιρνα μονο για την αναγκη και με την προϋποθεση πως θα με βοηθησει να αποταμιευσω χρηματα με τη χρηση του για κατι καλυτερο.

 

Παντως, επειδη την επιασα απο τα μουτρα, μην αποκλειεις αυτο:

http://www.behringer.com/T1951/index.cfm?lang=eng

Το εχω δει σε rack κιθαριστα, μαζι με αρκετα μεγαθηρια ( οχι EQ εννοειται ) και πιστευω πως προσθετει μια ιδιαιτερη χροια στον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε ενα πακετο rack ο συγκεκριμενος κιθαριστας. Δεν μπορω να σε διαφωτισω περισσοτερο μιας και δεν ξερω απο κιθαριστικα κολπα. Απλα τα παντα τα ελεγχε με ενα midi foot controler.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χεχεχεχε, το ηξερα ρε γμτ... δεν πειραζει, αντε ας δωσω κατι παραπανω!!!

ηλεκτρονικη μουσικη γραφω, καθολου κιθαριστικη, ειναι αναγκη να παρω κατι αναλογικο, π.χ. tl audio?? μετα ξεφευγει πολυ η τιμη η ατιμη... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου