Προς το περιεχόμενο

action & relief για μπάσο ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπαρχουν "πρεπει",αλλα αυτο που σε βολευει και ταιριαζει στο παιξιμο σου.Και αυτο το ξερεις μονο εσυ.

 

Ο "κανονας" για τους περισσοτερους (αλλα οχι για ολους)  ειναι "οσο  χαμηλοτερο action & οσο λιγοτερο relief" we can get away with χωρις να τριζει το οργανο οταν παιζουμε δυνατα (& να τριζει δεν χαθηκε και ο κοσμος φτανει βεβαια να μην "περναει" στον ενισχυτη.

 

Το υπερβολικα υψηλο action & relief εκτος του οτι κουραζουν τον παικτη,δεν ειναι και οτι καλυτερο για τον ηχο (επηρεαζεται το intonation αλλα και ο ιδιος ο ηχος ο οποιος χανει σε αττακα,sustain & compression)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο πρέπει να είναι το action και πόσο το relief σε τετράχορδο μπάσο 34" με χορδές 50-105 ?  ???

Ισα με δυο καντάρια....

 

Συμφωνώ με τον SF.

Βέβαια το χαμηλό action δεν βοηθάει πολύ στο slap/πενάτο/άγριο παίξιμο αλλά προσωπικά είμαι οπαδός του "όσο χαμηλότερα τόσο καλύτερα".

 

Anyway.

 

http://www.tunemybass.com/bass_setup/adjusting_neck_relief.html

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση ήταν επίτηδες απλή για να έχω μια απλή απάντηση. Οι φιλοσοφικές απαντήσεις δεν με καλύπτουν! (Τι είμαστε ? Που πηγαίνουμε? υπάρχει θεός ?  ;D)

ΟΚ σοβαρεύομαι!  :-[Ολα αυτά που λέτε (και ευχαριστώ για τις απαντήσεις  ;)) τα ξέρω

πολύ καλά και επίσης ξέρω  πώς ρυθμίζεται το κάθε τι, άλλα στην κιθάρα. Απο μπάσο

δεν έχω εμπειρίες και μου φαίνεται κάπως. Οταν παίζω χωρίς δύναμη είναι ένταξη και λέω ότι θέλει κατέβασμα το action αλλά όταν χτυπάω δυνατά με πένα μου φαίνεται ότι θέλει ανέβασμα. Το μπάσο ήρθε εχθές (LTD B50) και δεν έχει οδηγίες . Επίσης δεν έχει και ο οδηγός του Superfunk ( ;)) οδηγίες για το action του μπάσου. Ετσι βρήκα ένα χαρτί από ibanez,από κιθάρα παρακαλώ, που έχει και για μπάσο οδηγίες (ένα + στην ibanez και ένα - στην Ltd για τα manual)! Λέει οτι το action "πρέπει" να είναι 3.00mm στην μπάσα ΜΙ ενώ για το relief λέει 0,3-ο,5mm άλλα δεν αναφέρεται συγκεκριμένα στο μπάσο.  :-\

 

Θέλω αν γίνετε μια καθαρή απάντηση! Με νούμερα! Εσείς δηλ πόση την έχετε ( :P) την

απόσταση? Απλά πράγματα για να βάλω σαν οδηγό για αρχή και μετά βλέπουμε ανάλογα το προσωπικό γούστο!

 

οκ τώρα? Σας καλύπτει η ερώτηση μου?

 

ευχαριστώ  

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν έχει και ο οδηγός του Superfunk ( Wink) οδηγίες για το action του μπάσου.

 

το ΙΔΙΟ ειναι και στο μπασο.

 

γενικα ΙΣΩΣ χρειαστεις λιγο περισσοτερο relief αν..... βαρεις δυνατα και με πενα (οπως εγω),στο δικο μου μπασο με 50αρες flat χορδες η μι απεχει στο 12ο ταστο περιπου 40 χιλιοστα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω αν γίνετε μια καθαρή απάντηση! Με νούμερα! Εσείς δηλ πόση την έχετε ( :P) την

απόσταση? Απλά πράγματα για να βάλω σαν οδηγό για αρχή και μετά βλέπουμε ανάλογα το προσωπικό γούστο!

 

Δεν υπήρχε τίποτα φιλοσοφικά σε αυτά που είπε ο SF.

Ανάλογα πως σε βολεύει βάζεις και το action. Και στην κιθάρα αλλιώς την ρυθμίζεις για Townsend και αλλιώς για Knopfler.

Δεν αλλάζει κάτι στη φιλοσοφία  ;D

 

Όσο για τη δικιά μου δε σου κάνει καθότι είναι μικρή για τα γούστα σου με flat τρίχες χορδές οπότε και είναι πιο εύκολο το χαμηλό action (δεν τρίζουν όσο οι round).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ΙΔΙΟ ειναι και στο μπασο.

 

γενικα ΙΣΩΣ χρειαστεις λιγο περισσοτερο relief αν..... βαρεις δυνατα και με πενα (οπως εγω),στο δικο μου μπασο με 50αρες flat χορδες η μι απεχει στο 12ο ταστο περιπου 40 χιλιοστα.

 

Πάνκ;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε παιδιά αλλα δώστε και κάνα νούμερο, δεν ζήτησα την ψυχή σας  ;D

 

ο Superfunk θέλει να πει 4 χιλιοστά μάλλον. (και πάλι πολύ δεν είναι ?)

I am chasomeritus and Goal Keeper

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε παιδιά αλλα δώστε και κάνα νούμερο, δεν ζήτησα την ψυχή σας  ;D

 

ο Superfunk θέλει να πει 4 χιλιοστά μάλλον. (και πάλι πολύ δεν είναι ?)

 

 

ναι 4 χιλιοστα...ηθελα να πω ;D,τωρα που το μετρησα με ...χαρακακι ειναι κοντα στα τρισημησι :)

 

οχι δεν ειναι πολυ,τις εχεις δει τις χορδες του ...μπασου? ;D

 

φυσικα ειναι ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ βεβαιο οτι οτι νουμερο & να σου δωσουμε ΔΕΝ θα σε βολευει...... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου