Προς το περιεχόμενο

Ο καλυτερος "μεταλλιαρης" Marshall


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

θα σου λέγαμε αλλά δεν είσαι κατάλληλα ντυμένος...  8)

Όχι είμαι! Φοράω στολή Ninja αυτή τη στιγμή. Την πήρα με τις εκπτώσεις το πρωί και τη δοκιμάζω. :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου λέγαμε αλλά δεν είσαι κατάλληλα ντυμένος...  8)

;D ;D ;D

Ο Λακης ειναι παντα ετοιμος.Δερνει με κουστουμι.Σεβεται τον δαρμενο... ;D

 

Όχι ρε . Εσύ είσαι καλό παιδί! Τον freerock θα δείρουμε!  :P :P ;D ;D

Δειρτε με,αντεχω,ειμαι παντρεμενος εγω! ;D

 

@Μetalmike σ ευχαριστω για την υποδειξη περι εγκυκλοπαιδικοτητας!

Νομιζω ομως οτι θα βοηθουσες περισσοτερο τον Frost αν του εδινες μια απαντηση σ αυτο που ρωτησε. ;)

Φιλικα παντα! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οτι εγραψε ο Frost ποσταρα συμφωνα με αυτο που εγραψες γιατι ανθρωποι ειμαστε, μπορει κατι που εχει γραψει ο αλλος να μας ξεφυγει...γιατι το πηρατε τοσο στραβα δε μπορω να καταλαβω...ο Frost ειναι φιλαρακι μου, τον ξερω κι απο κοντα...μην το παιρνετε τοσο σοβαρα, δεν ειναι θεμα βοηθειας δηλαδη...τελοσπαντων, αν και δεν ειμαι και πολυ φαν των marshall θα ελεγα οτι οντως ο jvm ειναι ο marshall που πλησιαζει περισσοτερο τα γουστα μου σα μεταλα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι το πηρατε τοσο στραβα δε μπορω να καταλαβω...

Eγω οχι.

Ας το δουμε κι αλλιως ομως αφου γιναμε εγκυκλοπαιδεια..

Εγω ας πουμε τωρα ψαχνομαι για μια στρατ που κοστιζει 2000ευρω αλλα τα λεφτα μου τα φαγανε οι γυναικες γιατι ειμαι παντρεμενος και δεν εχω μια...   ??? 8) ;D

Δεν βολιδοσκοπω κι ας μην εχω λεφτα?

Ολοι αυτο δεν κανουμε κι ας ειμαστε αφραγκοι με την ελπιδα καποια στιγμη να τα χουμε? ;)

Ο Frost γιατι ρωταει?Για να χαμε να λεγαμε?Οχι,κατα βαθος ελπιζει να παρει κατι.. ;)

Βεβαια εγω δεν ειδα το ''εγκυκλοπαιδικα'' αλλα η υπενθυμιση σου δεν ειχε και ιδιαιτερο λογο,οπως και να το δουμε.. ;)

 

Παμε γι αλλες γνωμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω οχι.

Ας το δουμε κι αλλιως ομως αφου γιναμε εγκυκλοπαιδεια..

Εγω ας πουμε τωρα ψαχνομαι για μια στρατ που κοστιζει 2000ευρω αλλα τα λεφτα μου τα φαγανε οι γυναικες γιατι ειμαι παντρεμενος και δεν εχω μια...  ???8) ;D

Δεν βολιδοσκοπω κι ας μην εχω λεφτα?

Ολοι αυτο δεν κανουμε κι ας ειμαστε αφραγκοι με την ελπιδα καποια στιγμη να τα χουμε? ;)

Ο Frost γιατι ρωταει?Για να χαμε να λεγαμε?Οχι,κατα βαθος ελπιζει να παρει κατι.. ;)

Βεβαια εγω δεν ειδα το ''εγκυκλοπαιδικα'' αλλα η υπενθυμιση σου δεν ειχε και ιδιαιτερο λογο,οπως και να το δουμε.. ;)

 

Παμε γι αλλες γνωμες!

 

Eιχε λογο...ωστε να δεις το "εγκυκλοπαιδικα" που δεν ειδες αρχικα :P Kαι ναι, ο Frost ρωταει για να 'χαμε να λεγαμε, δεν ελπιζει να παρει κατι...εχει high gain ενισχυτη οπως ειπε και πολυ βαρβατο μαλιστα (B-52 AT-100) τον οποιο μαλιστα του τον πουλησα εγω και ο οποιος κοστιζει 1000 ευρωπουλα. Δηλαδη πρεπει να τα πω ολα αυτα για να γινω αντιληπτος ρε συ; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ναι, ο Frost ρωταει για να 'χαμε να λεγαμε, δεν ελπιζει να παρει κατι...εχει high gain ενισχυτη οπως ειπε και πολυ βαρβατο μαλιστα (B-52 AT-100) τον οποιο μαλιστα του τον πουλησα εγω και ο οποιος κοστιζει 1000 ευρωπουλα.

ΟΚ! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε Φασαρία! Που; Ποιόν δέρνουμε ρε παιδιά;  ;D ;D ;D

Λάκη ωραία φωτό έχεις στο Avatar. Δε μου λες, τότε που είχες πάει στο Μαλανδρίνο ήταν? ;D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haha, ωραια πραματα, αναψαν ηδη τα αιματα και ειμαστε μολις στην δευτερη σελιδα  ;D ;D.

Κοιτα τι μπορει να προκληθει απο ενα εκγυκλοπαιδικο ερωτημα. χαχα  :P

 

Ακομα και ο Μαρσαλ του Κερυ Κινγκ ειναι ουσιαστικα ενας JCM800 με ΚΤ88 λαμπες,ενα 10 band eq στο effects loop και ενα noise gate...

Αρα μυθος ο βαρβατος μαρσαλ...

 

Μα προφανως και ειναι κατι το τοσο απλο. Το θεμα ειναι οτι ναι μεν ειναι κατι τοσο απλο, αλλα λειτουργει υπερ-κομπλε.

 

Ο jvm ειναι πιο κοντα απ ολους σ αυτο που θες.

Εχει το περισσοτερο γκαζι απ οσους Marshall εχω παιξει.Με ενα mid scoop στο eq του,το resonance χαμηλα και active μαγνητες εισαι μια χαρα αν δε θες πεταλια απο μπροστα κι αν δεν εχεις το συνδρομο ''θελω κι αλλη βοθριλα-τιποτα δεν ειναι αρκετο''που χαρακτηριζει πολλους κιθαριστες του ειδους.. ;)

 

Δεν ειναι θεμα γκαζιου φιλε freerock, το ποσο πολυ gain προσφερει (τουλαχιστον για μενα) ειναι το τελευταιο πραγμα που κοιτας σε εναν τετοιο ενισχυτη, καθως δεδομενου οτι θεωρειται high-gain ενισχυτης, εισαι σιγουρος οτι το gain θα υπαρχει και με το παραπανω. Το ολο θεμα ειναι στη χροια, και στην "καθαροτητα" (clarity?) του ηχου την ωρα που παιζεις. Ποσο μαλλον σε μουσικες οπως αυτες που ανεφερα, οπου γινετε βαρια χρηση χαμηλων κουρδισματων (C Standard, Drop B, Drop A#/Bb), που θες να εχεις εναν ηχο με ογκο και @@  ;D ;D, αλλα το extra gain να μην αλλοιωνει αυτο τον ηχο.

 

 

Επισης αλλου παπα ευαγγελιο ο diezel, γιατι μιλαμε για ενα μηχανημα προσανατολισμενο ΚΑΘΑΡΑ προς heavy rock/metal ηχους, ενω ενα μαρσαλι παει και σε πιο λαϊτ καταστασεις.  ;D

 

Ολοι αυτο δεν κανουμε κι ας ειμαστε αφραγκοι με την ελπιδα καποια στιγμη να τα χουμε? ;)

Ο Frost γιατι ρωταει?Για να χαμε να λεγαμε?Οχι,κατα βαθος ελπιζει να παρει κατι.. ;)

Βεβαια εγω δεν ειδα το ''εγκυκλοπαιδικα'' αλλα η υπενθυμιση σου δεν ειχε και ιδιαιτερο λογο,οπως και να το δουμε.. ;)

 

Φιλε, εγω ειμαι τελειοφοιτο μαθητουδι ακομα, 18 ιουλιων ανθρωπος, και η λογικη μου με εμποδιζει απο το να ελπιζω πως θα αποκτησω κατι τετοιο συντομα με την οικονομικη κατασταση που πεζει τον τελευταιο χρονο  :P ;D ;D

Ενιγουει, Για να ξεκαθαρισει κατι, ναι, το ερωτημα μου ηταν ΚΑΘΑΡΑ εγκυκλοπαιδικο, καθως μπορει να χρησιμοποιησω το δικο σας input για να βρω εναν αντιστοιχο ενισχυτη/ηχο σε vst η και κανονικο στουντιο και γενικα να επεκτεινω τις γνωσεις μου στο θεμα metal ηχος.

 

Eιχε λογο...ωστε να δεις το "εγκυκλοπαιδικα" που δεν ειδες αρχικα :P Kαι ναι, ο Frost ρωταει για να 'χαμε να λεγαμε, δεν ελπιζει να παρει κατι...εχει high gain ενισχυτη οπως ειπε και πολυ βαρβατο μαλιστα (B-52 AT-100) τον οποιο μαλιστα του τον πουλησα εγω και ο οποιος κοστιζει 1000 ευρωπουλα. Δηλαδη πρεπει να τα πω ολα αυτα για να γινω αντιληπτος ρε συ; :P

 

Νταξ ρε mike, αραξε, τωρα μπορω να "υπερασπιστω" την παρτη μου, απλα ημουν για μπυρες  ;D ;D.

 

Παντως κατι που θελω να πω ρε παιδες, cool down λιγο, αραχτε και πατε καμια διακοπουλα, εστω για ενα μπανακι καπου να χαλαρωσετε γιατι νομιζω οτι ειστε πολυ στρεσσαρισμενοι και αναβουν τα αιματα πολυ ευκολα και χωρις ουσιαστικη αφορμη  ;)

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εστω για ενα μπανακι καπου να χαλαρωσετε

 

Εχω κανει 3 μπανια μεχρι τωρα..ειναι αρκετα ή θελω κι αλλα ιατρε; ;D

 

Νταξ ρε mike, αραξε, τωρα μπορω να "υπερασπιστω" την παρτη μου, απλα ημουν για μπυρες  ;D ;D.

 

E μα γι'αυτο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου