Προς το περιεχόμενο

Eric Clapton signature Fender amp series


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λακη τα signature ειναι δίκοπο μαχαιρι, εσενα και το Νεστορα μπορει να σας χασουν απο πελατες αλλα θα κερδισουν αλλους οπαδους - λεμε τωρα - να σε παω στην bc rich που εχω τρελαθει με την κιθαρα του kerry king (την αμερικανα) αν και η μαρκα αυτη ηταν απο τις τελευταιες μου επιλογες αλλα η αγαπη μου για τον kerry μεγαλη - love is in the air -  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Λακη τα signature ειναι δίκοπο μαχαιρι, εσενα και το Νεστορα μπορει να σας χασουν απο πελατες αλλα θα κερδισουν αλλους οπαδους - λεμε τωρα - να σε παω στην bc rich που εχω τρελαθει με την κιθαρα του kerry king (την αμερικανα) αν και η μαρκα αυτη ηταν απο τις τελευταιες μου επιλογες αλλα η αγαπη μου για τον kerry μεγαλη - love is in the air -  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Μα αυτό λέω ρε συ, τέλος πάντων  όντως μην φύγουμε από το θέμα του OP, άλλο  η BC RICH (άλλο target group), άλλο η Fender.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγά τα ωά, μαρκετινγκ που προσπαθεί να τα πάρει από ευκατάστατους middle-upper class που δεν πρόλαβαν να μάθουν κιθάρα γιατί έπιασαν δουλειά στη wall street νωρίς ;)

 

Δεδομενου οτι με tweed μπορεις να παιξεις συγκεκριμενα πραγματα δεν διαφωνω.Βεβαια  ας μην ξεχαμε και την αξια μεταπωλησης ενος επωνυμου προιοντος εναντι ενος αλλου που παλευει να καθιερωθει στην αγορα.Οσο για τον Buddy ξερω κι εγω..μπορει οταν βαφτισει δικους του ενισχυτες να τους κανει demo o Eric! ;D

 

ναι κι ο buddy "πείστηκε" να τον χρησιμοποιήσει στο gig που είχε το πανώ της φενδερ από πίσω, κανονικά θα έπαιζε με Marshall, αλλά τον ακουσε και εντυπωσιάστηκε  ;D ;D ;D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομενου οτι με tweed μπορεις να παιξεις συγκεκριμενα πραγματα

 

Αυτο τωρα το προσεξα,οχι δεν ισχυει ,με tweed  μπορεις να παιξεις τα ΠΑΝΤΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο τωρα το προσεξα,οχι δεν ισχυει ,με tweed  μπορεις να παιξεις τα ΠΑΝΤΑ.

 

Kοιτα στην εποχη μας πια η εξιδεικευση ειναι μεγαλη.Υπαρχουν τα παντα για τους παντες.Ενας μεταλος για παραδειγμα ισως να μην ξερει καν τι ειναι ο tweed και ειναι το ιδιο αχρηστος σ αυτον οσο ενας diesel σ εναν  μπλουζιστα.Οποτε ο καθενας παιρνει  (θεωρητικα τουλαχιστον) αυτο που του κανει και κατα την γνωμη μου παλι, αν παιζεις πολλα διαφορετικα ειδη απο country,funk μεχρι  hard rock τουλαχιστον ,παιρνεις εναν καλο ενισχυτη με καλο καθαρο ηχο (ισως και καλο βρωμικο) και μερικα καλα πεταλια και κανεις την δουλεια σου,δεν παιρνεις εναν tweed που "σπαει" σχετικα ευκολα.Περι ορεξεως βεβαια κολοκυθοπιτα! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιρνεις εναν tweed που "σπαει" σχετικα ευκολα

 

ΔΕΝ σπαει ευκολα ο twin ουτε ο Bassman,trust me...εδω ουτε ο Deluxe σπαει σε...ανθρωπινες εντασεις (δηλ.εως και "θα μας διωξουν απο το κλαμπ" δυνατα) trust me again,ο champ ναι σπαει.... ;D  

 

Ο καθαρος ηχος των tweed ειναι δε απλα ΘΕΪΚΟΣ (ειδικα αν παιζεις με κιθαρες Fender),προσωπικα τον προτιμω απο οποιονδηποτε αλλο Fender amp & ειμαι ...clean freak ως γνωστον...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ σπαει ευκολα ο twin ουτε ο Bassman,trust me...εδω ουτε ο Deluxe σπαει σε...ανθρωπινες εντασεις (δηλ.εως και "θα μας διωξουν απο το κλαμπ" δυνατα) trust me again,ο champ ναι σπαει.... ;D 

 

Ο καθαρος ηχος των tweed ειναι δε απλα ΘΕΪΚΟΣ (ειδικα αν παιζεις με κιθαρες Fender),προσωπικα τον προτιμω απο οποιονδηποτε αλλο Fender amp & ειμαι ...clean freak ως γνωστον...

Αλήθεια έχουν τόσο καλό καθαρό οι tweed; Γιατί θα ήθελα κάποια στιγμή να πάρω ένα αντίγραφο deluxe (5E3) αλλά με προβληματίζουν οι φήμες για ανυπαρξία ή ελάχιστα καθαρά. Όχι βέβαια ότι θα με χαλούσε ένα πολύ ελαφρύ overdrive που θα ακούει στις δυναμικές της πένας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και εχουν,αλλωστε μη ξεχνας οτι οταν φτιαχτηκαν φτιαχτηκαν για...country & western & jazz που κυριαρχουσαν τοτενες (δεκαετια 40 & 50) το Overdrive δεν το ηθελε κανεις το 1946..... ;D

 

Ο Deluxe (στην κλασσικη του εκδοση με 6V6,12AY7 & 5Y3GT) μεχρι και το 3 ειναι υπεροχα καθαρος (και πολυ πιο "γεματος" απο εναν bf ή sf) με κλασσικους Fender μαγνητες (tele,strat,jm,jg) και αυτη η ενταση ειναι ΠΟΛΥ δυνατη,πανω απο το 4 αρχιζει να βρωμιζει και να δυναμωνει λιγακι,μετα το 6 δεν δυναμωνει σε ενταση αλλα απλα βρωμιζει και κομπρεσσαρει.

 

Αν αλλαξεις το rectifier με ενα μεγαλυτερο & τις λυχνιες με 6L6 (Neil Young mod ) κερδιζεις και αλλο headroom (αν βεβαια τα transformers αλλαχτουν ωστε να αντεξουν) κατα τη γνωμη μου ομως δεν χρειαζεται .

 

Γενικα οσο μεγαλωνω ο καθαρος ηχος των low wattage ενισχυτων μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο αυτον των μεγαλων ενισχυτων,μια και ειναι πιο παχυς,πιο δυναμικος και μπορει να επιτευχθει σε λογικες εντασεις και χωρις τη χρηση τζιμπραγκαλων (κομπρεσσορα δηλ.)  

 

αλλά με προβληματίζουν οι φήμες για ανυπαρξία ή ελάχιστα καθαρά

 

αν παιζεις με διπλους,ειδικα αν ειναι hot, οντως θα το αντιμετωπισεις αυτο το προβλημα μετα το 2 αν παιζεις με Fender οχι.

 

 

να και ενα ωραιο βιντεακι με καθαρους tweed ηχους

 

 

και αλλο ενα με τον..πατερα ολων των ενισχυτων..

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παιζεις με διπλους,ειδικα αν ειναι hot, οντως θα το αντιμετωπισεις αυτο το προβλημα μετα το 2 αν παιζεις με Fender οχι.

Με διπλούς; Ευχαριστώ δεν θα πάρω. Ευτυχώς παίζω με strat και vintage μονούς (κλασσικός μονοπηνιος τύπος).

 

Γενικα οσο μεγαλωνω ο καθαρος ηχος των low wattage ενισχυτων μου αρεσει πολυ περισσοτερο απο αυτον των μεγαλων ενισχυτων,μια και ειναι πιο παχυς,πιο δυναμικος και μπορει να επιτευχθει σε λογικες εντασεις και χωρις τη χρηση τζιμπραγκαλων (κομπρεσσορα δηλ.) 

 

Πάντως κι εγώ είμαι της ίδιας φιλοσοφίας και κάποια στιγμή θα ήθελα να πάρω κάποιο αντίγραφο (για γνήσια ούτε λόγος, είναι πολλά τα λεφτά Άρη..) fender 5Ε3 ή σαν το δικό σου το τερατάκι 1974x, αν και πρέπει να είναι εντελώς διαφορετικοί ενισχυτές στην μεταξύ τους σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου