Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτες για ακουστική. Ταιριάζουν όλοι στο soundhole;


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν χρόνια πολλά σε όλους και καλή χρονιά να έχουμε!

 

Πρόσφατα αγόρασα μια ακουστική κιθάρα (τη Walden Supranatura G2070) και τώρα είμαι στη φάση που πρέπει να επιλέξω τι μαγνήτη θα της βάλω.

 

height=350http://www.waldenguitars.com/img/guitars/G2070.jpg[/img]

 

Διάβασα αρκετά καλά σχόλια για τον L.R. Baggs M1 active, αλλά έχω την απορία εάν θα ταιριάξει στο soundhole της κιθάρας μου.

 

M1Activeside.png

Θα φανεί λίγο χαζή η ερώτηση, αλλά οι ακουστικές κιθάρες έχουν όλες την ίδια διάμετρο soundhole;

Όποιον μαγνήτη κι αν επιλέξω τελικά θα ταιριάζει;

 

ΥΓ: αν έχετε κι άλλες προτάσεις μαγνητών (με οικονομικό "ταβάνι" τα 200€) είμαι όλος αυτιά ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φανεί λίγο χαζή η ερώτηση, αλλά οι ακουστικές κιθάρες έχουν όλες την ίδια διάμετρο soundhole;

Όποιον μαγνήτη κι αν επιλέξω τελικά θα ταιριάζει;

 

ΥΓ: αν έχετε κι άλλες προτάσεις μαγνητών (με οικονομικό "ταβάνι" τα 200€) είμαι όλος αυτιά ;)

 

Kαλή χρονιά Ηλία :)

 

Δεν είναι χαζή η ερώτηση : δεν είναι όλα τα soundholes ίδια, γι αυτό δεν τοποθετούνται όλοι οι μαγνήτες στο ίδιο σημείο (χορδή του κύκλου) σε όλες τις κιθάρες. Αρκεί η διάμετρος του soundhole να είναι μεγαλύτερη από το μήκος του μαγνήτη για να περάσει και μετά τον περνάς "συρταρωτά" στο σημείο που εφαρμόζει.

 

Δεν τυχαίνει να ξέρω κάποιο παράδειγμα όπου κάποιος μαγνήτης δεν ταιριάζει σε ακουστική κιθάρα με στρογγυλο soundhole.

 

Στα 200€ είδα πρόσφατα στις αγγελίες έναν Rare Earth Blend.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά Πέτρο!

 

Δεν τυχαίνει να ξέρω κάποιο παράδειγμα όπου κάποιος μαγνήτης δεν ταιριάζει σε ακουστική κιθάρα με στρογγυλο soundhole.

Το ίδιο φαντάστηκα κι εγώ, απλά κάπου στο NOIZ διάβασα από κάποιο μέλος ότι ο συγκεκριμένος μαγνήτης δεν ταίριαζε στην ακουστική του και με έβαλε σε σκέψεις...

 

Στα 200€ είδα πρόσφατα στις αγγελίες έναν Rare Earth Blend.

 

Πιστεύεις ότι είναι καλύτερος μαγνήτης; Κι αν ναι, γιατί;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις ότι είναι καλύτερος μαγνήτης; Κι αν ναι, γιατί;

 

Οχι, γιατί δεν έχω δοκιμάσει τον άλλο. Απλά είχα τον rare earth και αναγκάστηκα να τον δώσω γιατί η κύρια ακουστική μου είναι μια D-hole που δεν μπορεί να τον χωρέσει. Ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από τον Fishmann και αν γυρίσω σε κιθάρα με κανονική τρύπα θα τον ξαναβάλω.

 

Το ίδιο φαντάστηκα κι εγώ, απλά κάπου στο NOIZ διάβασα από κάποιο μέλος ότι ο συγκεκριμένος μαγνήτης δεν ταίριαζε στην ακουστική του και με έβαλε σε σκέψεις...

 

για δώσε λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εντάξει, η parlor είναι άλλο πράμα. Για να σου λυθεί η απορία βρες τα specs από το μαγνήτη (φαντάζομαι θα έχει ακριβείς διαστάσεις στο manual) και την κιθάρα σου και κατά 99,9% θα εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Πέτρο και πάλι ;)

 

Παρεμπιπτόντως (και για να μην ανοίγω νέο θέμα) έχω ακούσει καλά λόγια και για τον SA-6 Mag Mic της Seymour Duncan.

 

SA-6.jpg

 

Μάλιστα εδώ http://www.otwayross.net/phpBB3/viewtopic.php?f=7&t=91

κάποιος κάνει συγκριτικό τεστ "LR Baggs M1 Active vs Seymour Duncan SA-6 Mag Mic" και "αποδεικνύει" οτι ο SD είναι καλύτερος μαγνήτης.

 

Έχει ακούσει κανείς τον SA-6 Mag Mic;

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Πέτρο και πάλι ;)

Ο Rare Earth πάντως που σου λέει ο Πέτρος, έχει διπλή δράση που (κατ εμέ είναι πολύ χρήσιμη) σε σχέση με τους μαγνήτες που δείχνεις. Έχει και μαγνήτη αλλά και μικρόφωνο και μπορείς να κάνεις blend μεταξύ τους οπότε ο ακουστικός σου ορίζοντας διευρύνεται...

Εδώ έπεισε και εμένα και τον αγόρασα...και τον ευχαριστώ γι αυτό.

456_medium.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο SD έχει μικρόφωνο ;)

εάν τότε ο LR Baggs M1 Active ΔΕΝ έχει μικρόφωνο, μην το πολυσκεφτείς...λέω...

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου