Προς το περιεχόμενο

Ταυτόχρονη ξεχωριστή live ηχογράφηση οργάνων στο CUBASE


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησοέρα παιδιά

 

Προσπαθώ εδώ και μέρες να βρω μια λύση στο εξής θέμα. Θέλω να κάνω μια live ηχογράφηση της μπάντας μου στο στούντιο μου. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ηχογραφήσω το κάθε όργανο σε ξεχωριστό κανάλι στο CUBASE.

 

Μέχρι στιγμής πρέπει να ηχογραφώ το κάθε όργανο ξεχωριστά και μετά να τα μιξάρω όλα μαζί.

Θέλω όμως ταυτόχρονα να έχω ( 4 κανάλια) και να γράφονται ταυτόχρονα, σε διαφορετικό κανάλι το κάθε όργανο.

 

4 όργανα θέλω να ηχογραφήσω.Κιθάρα, πλήκτρα,Ντραμς και Φωνή. Έχω κονσόλα 12κάναλη, CUBASE 5 και κάρτα ήχου την LAMBDA της LEXICON ( http://www.lexiconpro.com/product.php?id=8 ) η οποία έχει 2 LIne-in και 2 Mic.

 

 

Tα φώτα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν 2 τροποι.

1) Βαζεις τα οργανα στην κονσολα συνδεεις την κονσολα στην καρτα ηχου και ηχογραφεις σε ενα καναλι οποτε μετα δν μπορεις να μιξαρεις το καθε οργανο ξεχωριστα

2) Τα βαζεις ολα πανω στη καρτα ηχου απευθειας (αμα μπορει η καρτα ηχου να ηχογραφησει 4 κανναλια ταυτοχρονα γιατι στο σαιτ λεει κατι περι 2 channels).

Αν γινεται τοτε θα μπορουσες π.χ

Κιθαρα - jack καρτας ηχου ,

πληκτρα - midi κ.η,

ντραμς μεσω μικροφωνων - κονσολα -κ.η,

φωνη - xlr κ.η

 

Πως ηχογραφεις ομως την κιθαρα / πληκτρα / ντραμς / φωνη?

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα. Στην κάρτα θα μπουν:

Line-in 1  -  Κιθάρα

LIne-in 2  -  Nτραμς(είναι ηλεκτρονικά)

Mic 1      -    Φωνή

Midi        -  Πλήκτρα

 

Tην πρώτη σου επιλογή την αποκλείω γιατί είναι κάτι που μπορώ να κάνω πολύ ευκολα.

Εμένα αυτό που με απασχολεί είναι κάθε ένα όργανο να ηχογραφηθεί ξεχωριστά σε ένα αντιστοιχο κανάλι του CUBASE.Δηλαδή Channel 1 - Κιθάρα, Channel 2 - Φωνή κτλ. όλα τα όργανα ταυτόχρονα την ώρα που όλη η μπάντα παίζει μαζί

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως δεν γινεται στην καρτα ηχου σου να ηχογραφησεις πανω απο 2 καναλια + midi ταυτοχρονα... Η lambda omega ξερω οτι μπορει να ηχογραφησει εως 4 καναλια + midi ενω εχει 6 inputs (χωρις midi) αρα υποθετω πως η lambda δεν θα μπορει το ιδιο με την omega...

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... κάτι έκανα!

 

Πήγα στο Cubase-Devices-Vst connections-INPUTS και έκανα το εξής.

 

Αφού έκανα SAVE στις ήδη υπάρχουσες ρυθμίσεις στο INPUTS, έσβησα τα BUS που είχα και έκανα add 1 ΜΟΝΟ καν΄αλι και 1 STEREO.

 

Με πατημένο το Ctrl και με το βελάκι, επέλεξα όλα τα κανάλια και πάτησα ηχογράφηση αφού δοκίμαζα 2 όργανα.Μπάσο και φωνή.

 

Λοιπόν.Το μπάσο που το έβαλα στο Line-in 1 γράφθηκε στο ΜΟΝΟ και γράφθηκε επίσης και σε μια απο τις δύο γραμμές στο STEREO.

Το δε μικρόφωνο έγραψε μονο στο STEREO και στην ΑΛΛΗ γραμμή του καναλιού.

Οπότε πήγα πάλι Cubase-Devices-Vst connections-INPUTS, και πηγαίνοντας στο STEREO έκανα το Right ,Not Connected, oπότε μου έγραψε μόνο την φωνή.

 

Έτσι κατάφερα να απομονώσω κάθε όργανο σε ξεχωριστό κανάλι.

 

Τελικα έχεις δίκιο. Όσα Line in  έχεις τόσα όργανα μπορείς ,αν και ψήνομαι να δοκιμάσω να δω αν γράφεται και το MIDI μαζί με τα άλλα 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μικρόφωνο για κάποιο λόγο δεν το έγγραφε με ΜΟΝΟ. Μόνο με Στέρεο. Και αυτό σε ένα απο τα 2 κανάλια του όπως γράφω παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου