Προς το περιεχόμενο

Seymour Duncan vs. EMG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

...αλλα οταν παιζεις με πολλη παραμορφωση ολα μπορουν να ακουστουν ιδια με λιγο πειραγμα στα EQ...

 

Όπως λέω και στο βίντεο οι ρυθμίσεις είναι ακριβώς ίδιες και για τους 2 μαγνήτες. Η μόνη διαφορά είναι μια ιδέα παραπάνω gain (στο knob του ενισχυτή) για τον duncan για να εξισορροπήσει το μεγαλύτερο output του 81.  ;)

 

Κατα ταλλα η μιξη και το παιξιμο ειναι χαλια.  ;D

 

Προσπαθώ να βγάζω το καλύτερο δυνατό!  :P :P  ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ελάχιστα άσχετο αλλά μιας και συζητάμε για ήχο κιθάρας μέσω amps/preamps σε παραμόρφωση κλπ,

απλά να πω ότι BGKakos και Miltos23, έχετε τον ίδιο ενισχυτή (Randall rh50t) με περίπου την ίδια μόντα!...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν έχω βρει έναν τύπο στο yt που κάνει πολλά συγκριτικά, έχει πολλά βιντεάκια και μ' αρέσει ο τρόπος που το αναλύει και τα συμπεράσματα του..παραθέτω το βιντεάκι με τους emg vs seymour

 

Αυτός εδώ βέβαια συγκρίνει τους emg ACTIVE - seymour PASSIVE. Εξάλλου παρότι και οι δύο εταιρείες βγάζουν και active και passive το "hit" της μίας είναι οι active και της άλλης οι passive..

 

όπως λέει και ο φίλος μου ο paul.. check it out

 

 

εμένα γνώμη μου είναι αν θες να βγάλεις βρωμιά τράβα σε Seymour. Αν θες να βγάλεις πιο γλυκά καθαρά και gentle βρωμιά πας σε emg..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα γνώμη μου είναι αν θες να βγάλεις βρωμιά τράβα σε Seymour. Αν θες να βγάλεις πιο γλυκά καθαρά και gentle βρωμιά πας σε emg..

 

Mήπως ήθελες να γράψεις το αντίθετο; ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mήπως ήθελες να γράψεις το αντίθετο; ;D

 

δεν ξέρω γιατί αλλά ήμουν σίγουρος ότι κάποιος θα μου το λεγε αυτό..  :) :)

 

και όμως..Αυτό ήθελα να γράψω...γι αυτό πήρα την dk2 και όχι την shecter c1. Είναι ανάλογα τι θεωρεί βρωμιά κανείς..και πρέπει να έχει διαφορά κιθάρα με κιθάρα..δεν είναι μόνο οι μαγνήτες..

 

γενικά συμφωνώ με τις απόψεις σου στα περισσότερα που έχω διαβάσει. σ' αυτό πάντως νομίζω είσαι λάθος... η πλειοψηφία θεωρεί τους seymour πιο βρώμικους..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα στην Edwards Les Paul μου JB/59 και τώρα έβαλα 81/60 έτσι για αλλαγή, όχι πως με χαλούσαν σε κάτι οι SD. Πες για τη βρώμα πως πάνω κάτω είναι η ίδια (αν και το output δεν είναι το ίδιο), αλλά πιο γλυκά καθαρά οι EMG από τους SD δε νομίζω. Εκτός κι αν μιλάς για τους SD Blackouts σε σύγκριση με τους EMG. Και θεωρώ ότι το ΕΜG=βρώμα ισχύει σχεδόν για όλους. Αλλά δε γίνεται να συμφωνούμε σε όλα, καλύτερα, έχει πιο ενδιαφέρον έτσι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνεται διάλογος, πρέπει να διαφωνούμε και κάπου!

 

Ερώτηση: αν βάλουμε emg Pa2 ή afterburner booster σε σετάκι Duncan jb/59, δε θα έχουμε λίγο-πολύ κάτι καλό κι απ τις 2 εταιρίες? Output των emg και χροιά των duncan για παράδειγμα.

 

http://www.thomann.de/gr/emg_afterburner.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα στην Edwards Les Paul μου JB/59 και τώρα έβαλα 81/60 έτσι για αλλαγή, όχι πως με χαλούσαν σε κάτι οι SD. Πες για τη βρώμα πως πάνω κάτω είναι η ίδια (αν και το output δεν είναι το ίδιο), αλλά πιο γλυκά καθαρά οι EMG από τους SD δε νομίζω. Εκτός κι αν μιλάς για τους SD Blackouts σε σύγκριση με τους EMG. Και θεωρώ ότι το ΕΜG=βρώμα ισχύει σχεδόν για όλους. Αλλά δε γίνεται να συμφωνούμε σε όλα, καλύτερα, έχει πιο ενδιαφέρον έτσι :)

 

Συμφωνώ και επαυξάνω ό,τι δε γίνεται να συμφωνούμε..

 

Κοίτα εγώ αναφέρομαι σε seymour - emg της ίδιας κλάσης..Οι 59άρηδες (γενικά μαγνήτης που περιέχει το 59) είναι πιο rock και όχι metal.

 

πχ αν συγκρίνεις emg 81-85-89 αντίστοιχος seymour είναι ο ΤΒ-4. Κάτι pearly gates 59 (seymour duncan) ροκίζουν-τζαζίζουν επικίνδυνα. Δες το βιντεάκι από το youtube, αν έχεις χρόνο να δεις τι εννοώ..Ο τυπος συγκρίνει βέβαια και κιθάρες με άλλα ξύλα και λέει πως πολύ heavy (metal αποκλειστικά) είναι ο συνδυασμός Alder- seymour duncan ενώ emg πχ με mahogany παρά το output δεν είναι το ίδιο.. Από τη μικρή μου εμπειρία με τις λίγες αριστερές που έχω παίξει αυτό έχω δει.

 

το output δεν έχει πάντα σχέση γιατί πάει ανάλογα αν είναι Active ή passive. μου το είχε εξηγήσει ένας καλός μάστορας αλλά δεν κατάλαβα τεχνικά τι σημαίνει..πάντως έμεινα στο ότι το output δε φανερώνει βαρύ ήχο εξ ορισμού..

 

βρήκα άλλο ένα με emg81-85 vs seymour blackouts..είναι η ίδια κιθάρα σχεδόν..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως έμεινα στο ότι το output δε φανερώνει βαρύ ήχο εξ ορισμού..

 

Συμφωνώ, βαρύ όχι, αλλά όσο περισσότερο το output, τόσο περισσότερη και η βρώμα, για την οποία έκανες λόγο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, βαρύ όχι, αλλά όσο περισσότερο το output, τόσο περισσότερη και η βρώμα, για την οποία έκανες λόγο :)

 

δες το πρώτο από τα 3 βιντεάκια που έβαλα πιο πάνω να δεις τι εννοώ.. το όσο περισσότερο το output τόσο περισσότερο η βρώμα δε νομίζω ότι ισχύει..

 

α και από το δεύτερο πήγαινε στο 6:00..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου