Προς το περιεχόμενο

Θεματακι με την m audio 610


Syban

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδες χαιρετω.Εχω ενα θεμα με μια M audio που αγορασα πριν 2-3 χρονια οταν ειχα αποφασισει να ασχοληθω με το αθλημα της ηχογραφησης.Αφου την ειχα αφησει να σκονιζεται αρκετο καιρο αποφασισα να την εγκαταστησω και να κανω καποιες ηχογραφησεις με 3 μικροφωνα που εχω 2 sm57 και 1 sm52.H ετσι οπως την ειδα λεει οτι εχει 6 εισοδους ,βλεπω 2 μπροστα με XLR(1-2) , 2 πισω(3-4) με χοντρο καρφι και αλλες 2 s/pdif.Αφου εβαλα τα 2 μικροφωνα μπροστα και δουλεψαν σωστα,επαιξα και με τις εντασεις κτλ και μεσω cubase,οταν εβαζα το 3ο μικροφωνο στην εισοδους 3 και 4 πισω, η ενταση που εβγαζε ηταν απειροελαχιστη.Αλλαξα μικροφωνα,αλλαξα και καλωδια μονοφωνικο-στερεοφωνικο μπηκα και μεσα στο προγραμματακι της M audio σηκωσα οτι μπαρα εβρησκα :) και μονο 2-3 παυλες ανεβαινε η ενταση.Μηπως δεν εχω κανει κατι καλα και βγαζει τοσο λιγο ηχο  ??? Ευχαριστω ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απ'οτι βλεπω απο φωτογραφια που βρηκα (δεν διαβασα manual) μονο οι μπροστα ειναι για μικροφωνα! Οι πισω πρεπει να ειναι για instuments!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.Τωρα διαβασα καπου στο Google αυτη την απαντηση που εδωσαν σε καποιον   "If you plug into the rear inputs the unit is expecting Line Level, Mic level would be really, really quiet if you plug into inputs 3 or 4" οποτε αυτες οι εισοδοι δεν εχουν καποιου ειδους ενισχυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αυτό είναι μόνο για phantom power, η στάθμη της εξόδου είναι μικροφώνου και όχι line. Προενίσχυση μικροφώνου πρέπει να πάρεις.

WWW.FREAKOUT.GR Dangerous Web Radio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οτι βλεπω απο φωτογραφια που βρηκα (δεν διαβασα manual) μονο οι μπροστα ειναι για μικροφωνα! Οι πισω πρεπει να ειναι για instuments!

Οι πίσω είναι line, δεν είναι instrument. Instrument είναι μόνο οι μπροστά.

WWW.FREAKOUT.GR Dangerous Web Radio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε digger ευχαριστω εχεις καποιο λινκ να στειλεις να καταλαβω τι ακριβως θα μου εκανε απο ενισχυτες μικροφωνων?

επισης μια τετοια κονσολα θα μου εκανε?

http://www.musica.gr/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%95%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%82%CE%89%CF%87%CE%BF%CF%82/%CE%9A%CE%9F%CE%9D%CE%A3%CE%9F%CE%9B%CE%95%CE%A3%CE%91%CE%9D%CE%91%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%9A%CE%95%CE%A3/PHONIC/AM-240%CE%9A%CE%9F%CE%9D%CE%A3%CE%9F%CE%9B%CE%9110%CE%95%CE%99%CE%A3%CE%9F%CE%94%CE%A9%CE%9D73018006.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου κάνει η κονσόλα. Μια προενίσχυση πχ είναι η παρακάτω http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=9412.

 

WWW.FREAKOUT.GR Dangerous Web Radio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως πρέπει να πας σε είσοδο μικροφώνου - αν πας σε line θα αναγκαστείς να προενισχύσεις το σήμα σου πάρα πολύ και θα έτσι θα ενισχυθει και ο θόρυβος, θα χάσεις δηλαδή χωρίς λόγο σε signal to noise ratio (ο θόρυβος θα αυξηθεί συγκριτικά περισσότερο απ όσο θα ενισχυθεί ωφέλιμα το σήμα σου)

 

Αλλά καλύτερα να απαντήσει κανεις πιο ειδικός. Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα γενικά, το ερώτημα ειναι που θα έχεις πιο καθαρό σήμα.

 

edit  : και φυσικά παίζει ρόλο και το impedance στη συνδεσμολογία που θα κανεις για να μην χανεις σήμα / αλλοιώνεις τη φάση / γεμίζεις θόρυβο

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ παιδες ευχαριστω και με βαση αυτο που ειπε και ο AuditoryDriving λεω να παω σε μια κονσολιτσα μεχρι 100 ευρω απλα για να ενισχυσω τα 2 ακομα μικροφωνα που θελω.Για να μην σας πολυ κουραζω αν μπορειτε στειλτε μου 2-3 λινκ (εβαλα εγω ενα πριν) με καμια ικανοποιητικη κονσολα σε αυτα τα χρηματα να κανουμε καμια αγορα απο Δευτερα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου