Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με format...


noe13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον δε ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα αλλα συνεχιζω...

 

Εχω προβλημα με ενα pc το οποιο το μεταχειριζονται γονεις οποτε καταλαβαινετε...Λοιπον η περιγραφη της μανας μου ειναι η εξης:'Το ειχε ανοιχτο το pc και εκανε δουλειες κ οταν πηγε να τον ξαναχρησιμοποιησει,το pc ειχε μπει στα bios και ζηταγε boot from cd'

 

Ωραια λεω κατσε να μπω σε safe mode να κανω φορματ...ομως δεν μου εμφανιζει καμια τετοια επιλογη,σαν να εχουν σβηστει τελειως τα windows ενα πραμα

Οποτε προσπαθω να κανω εγκατασταση των windows.Βαζω το cd της εταιρειας (το pc ειναι Τurbo x και τα windows ειναι vista)το οποιο ειναι για ανακτηση προγραμματων απο το pc.Βαζω λοιπον το cd και προχωραει λιγο και αφου δωσω το product key του pc μου βγαζει εντολη απο ποια πηγη να γινει η εγκατασταση.Επιλεγω το cd που ειναι το προγραμμα ανακτησης και λεει οτι δεν ειναι δυνατη η εγκατασταση.Αφου προσπαθω λιγο και δεν ειναι δυνατο να γινει κατι απο κει.προσπαθω να κανω φορματ μηπως γινει κατι και οταν επιλεγω 'επαναφορα του υπολογιστη απο ενα αντιγραφο ασφαλειας' μου βγαζει οτι 'δεν ηταν δυνατη η ευρεση εγκυρης θεσης αντιγραφων ασφαλειας'.

 

Ετσι τωρα δε μπορω να κανω τπτ με τον υπολογιστη...να συμπληρωσω οτι επειδη η μανα μου ειναι κ ανησυχο πνευμα,σκαλιζε τα bios μεχρι να αναλαβω εγω το λαπτοπ

Εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να γινει???

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή, κάνε ενα Load Default Settings στο BIOS και βάλε για boot πρώτα cd και μετά το δίσκό το οποίο θα αλλάξεις πάλι μόλις τελειώσεις με το format βάζοντας πρώτο το δίσκο.

 

Κατόπιν, βεβαιώσου πως δεν έχει κάποιο πρόβλημα ο δίσκος, και μετά βρές ενα κανονικό cd windows όποιας έκδοσης έχεις και δοκίμασε απο εκεί να κάνεις format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γραψω αναλυτικα τα βηματα τωρα που βρηκα χρονο να ασχοληθω για να σας βοηθησω να με βοηθησετε ;D

 

-Αν γινει κανονικη εκκινηση του pc,ξεκιναν τα bios και αφου προχωρησει λιγο μου βγαζει το μηνυμα 'reboot and select proper Boot device'

 

-Επομενο βημα ειναι να βαλω το cd ανακτησης των windows και να περιμενω...ξεκιναει λοιπον η εγκατασταση των windows...αφου ρυθμιζω γλωσσα,μορφη ωρας κλπ παταμε 'επομενο'...'εγκατασταση τωρα'...πληκτρολογω το κλειδι προιοντος που ειναι πανω στο κουτι....επιλεγω 'προσαρμοσμενη εγκατασταση' και συνεχιζω...οταν φτανει εκει που ρωταει 'που θελετε να εγκαταστησετε τα Windows δεν μου βγαζει καμια επιλογη,δηλαδη στο που να τα εγκαταστησω δεν μου βγαζει επιλογη τον C

 

Να υποθεσω λοιπον οτι με ολα αυτα τα δεδομενα μαλλον εχει αποσυνδεθει ο σκληρος???και για το φιλο σε διπλανο φορουμ που με ρωτησε αν εχει βγει το καλωδιο Sata απο το σκληρο βαζω κ τη φωτο να μου πειτε που μπαινει το ρημαδι!

 

Εντιτ:Ειδατε τι τραβαμε εμεις οι PCaδες???? ;D ;D ;D ;D

635782225_0026.thumb.jpg.45b1ad3ed0af80a941d655faf443d74d.jpg

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνει ακριβώς δίπλα κι αριστερά από το κόκκινο καλώδιο πάνω στον σκληρό δίσκο.  Υπάρχει μόνο ένας τρόπος να μπει οπότε αν δε μπαίνει σχετικά εύκολα, γύρνα το καλώδιο που κρατάς στην εικόνα 180 μοίρες και θα μπει.

 

/edit: Τα γράμματα πάνω στο φις που γράφει SATA θα πρέπει να τα βλέπεις όπως το κοιτάς το φις στην εικόνα.

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το καλωδιο ξεκιναει απο το σκληρο,δεν γινεται να ξαναμπαινει εκει...επισης απο την ιδια υποδοχη ξεκιναει αλλη μια δεσμη που μαλλον καταληγει στο τροφοδοτικο...φαινεται κατω στη φωτο

1137041009_0027.thumb.jpg.0dddb7f68977ea42f589b0020f427ed3.jpg

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω τωρα μπροστα μου pc για να δω ακριβως,αλλα μου θυμιζει παρομοιο προβλημα που εβγαλε το pc που εχω παρκαρισμενο στους γονεις,και τελικα ηταν απλα οτι παρεδωσε πνευμα η μπαταρια του motherboard και εχασε τις ρυθμισεις του bios.

 

Στην αρχη το ανοιξα και εγω και εψαχνα να δω οτι ειναι ολα συνδεδεμενα σωστα,αλλαξα sata καλωδια στους σκληρους,μετρησα με πολυμετρο οτι παιρνουν ρευμα κλπ,ολα καλα εδω.

 

Μετα ξαναμπηκα στο bios που δεν εβλεπε πουθενα ουτε "C" ουτε καν σαν συσκευες τους σκληρους (πχ wd ταδε) και εφτασα σε μια ρυθμιση (εκει ειναι που δεν θυμαμαι ακριβως που για να σε καθοδηγησω) που ουσιαστικα ηταν σε PATA mode και την αλλαξα σε SATA.

 

Αυτο ηταν,ειδε τους δισκους,ανοιξε κανονικα,αλλαξα και μια μπαταρια στη μητρικη και απο τοτε ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να συμπληρωσω οτι επειδη η μανα μου ειναι κ ανησυχο πνευμα,σκαλιζε τα bios μεχρι να αναλαβω εγω το λαπτοπ

 

Πρόκειται για λαπτοπ, ή όχι;

Αν ναι, τι ακριβώς είναι οι φωτογραφίες που βλέπουμε;

 

Όπως και αν έχει... αποκλείεται να είναι αποσυνδεδεμένος ο δίσκος, διότι τα Windows δεν ξεκινούν καν εγκατάσταση αν δεν δουν συνδεδεμένο δίσκο. Αν, απ' την άλλη μιλάς για εγκατάσταση από το CD ανάκτησης που σου δόθηκε μαζί με τον φορητό σου, τότε όντως μιλάμε για φορητό και επανέρχεται το ερώτημα "τι είναι οι φωτογραφίες που βλέπουμε;".

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται για λαπτοπ, ή όχι;

Αν ναι, τι ακριβώς είναι οι φωτογραφίες που βλέπουμε;

 

Όπως και αν έχει... αποκλείεται να είναι αποσυνδεδεμένος ο δίσκος, διότι τα Windows δεν ξεκινούν καν εγκατάσταση αν δεν δουν συνδεδεμένο δίσκο. Αν, απ' την άλλη μιλάς για εγκατάσταση από το CD ανάκτησης που σου δόθηκε μαζί με τον φορητό σου, τότε όντως μιλάμε για φορητό και επανέρχεται το ερώτημα "τι είναι οι φωτογραφίες που βλέπουμε;".

 

 

κ ομως ειναι συνδυασμος αυτου που λες...ειναι desktop και η εγκατασταση των windows γινεται με το cd ανακτησης...αν δε βαλω το cd δε βλεπει windows καθολου!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σου εγραψα για το bios το κοιταξες?

Ουτε cd ουτε format,ξεκινα απο κει αν εισαι σιγουρος οτι οι δισκοι ειναι συνδεδεμενοι μεσα στο κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου