Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για jackson dk


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω την DK-2 με jb και για κλασικο heavy metal ειναι μια χαρα,μεχρι εκει ομως.

Για αυτο που θες να προσεγγισεις,χρειαζεσαι emg πιστευω.

Χωρις να εχω παιξει με καποια js ,δεν εχω ακουσει τα καλυτερα

 

έβγαλες tb-4 και έβαλες jb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κιθαρα με emg και για τετοιο μεταλ που παραθετω στα βιδεα εχω ,απλα τους ψιλοβαρεθηκα,

μου περρισευη και το σετακι με τους seymour και ελεγα να τους φορεσω στην jackson,

επίσης η κιθάρα είναι η φθηνή σειρά της jackson και λένε (δεν το έχω κάνει για να το ξέρω) ότι δεν αξίζει σε low-end μοντέλα κίθάρας να βάλεις τόσο καλούς μαγνήτες..νομίζω οι jb είναι high end..δε θα σου αποδώσει ποτέ αυτό που αξίζει ο μαγνήτης
λες ε?κοιτα σε φθηνη les paul εβαλα custom5/`59neck και η κιθαρα πηρε τα πανω της.

καλα ο mustaine με jb δεν επαιζε?διορθωσε με αν κανω λαθος.(δεν διαφωνω ομως στο οτι ειναι καπως "λιγοι" οι jb για τετοιο μεταλ οπως times of grace )

έβγαλες tb-4 και έβαλες jb?
το ιδιο δεν ειναι?jb/tb-4 και jb/sh-4 ,οι διαστασεις αλλαζουν ο tb-4 για κιθαρες με floyd rose ,εχει μεγαλυτερο μηκος
τώρα αυτοί οι arcturus δεν ξέρω εγώ δεν τους θεωρώ μέταλ δ
.γιατι nick το λες αυτο δεν παιζουν doom-avant garde-black metal (ξερω ξερω πολυ ταμπελα :P)αλλα....

 

 

ευχαριστω παιδια για την ανταποκριση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κιθαρα με emg και για τετοιο μεταλ που παραθετω στα βιδεα εχω ,απλα τους ψιλοβαρεθηκα,

μου περρισευη και το σετακι με τους seymour και ελεγα να τους φορεσω στην jackson,λες ε?κοιτα σε φθηνη les paul εβαλα custom5/`59neck και η κιθαρα πηρε τα πανω της.

καλα ο mustaine με jb δεν επαιζε?διορθωσε με αν κανω λαθος.(δεν διαφωνω ομως στο οτι ειναι καπως "λιγοι" οι jb για τετοιο μεταλ οπως times of grace )το ιδιο δεν ειναι?jb/tb-4 και jb/sh-4 ,οι διαστασεις αλλαζουν ο tb-4 για κιθαρες με floyd rose ,εχει μεγαλυτερο μηκος.γιατι nick το λες αυτο δεν παιζουν doom-avant garde-black metal (ξερω ξερω πολυ ταμπελα :P)αλλα....

 

 

ευχαριστω παιδια για την ανταποκριση!!

 

Είχε βάλει ένας φίλος σε dinky το κλασσικό σετάκι της duncan και ήταν μια χαρά για heavy stuff, είδη metal κλπ. Την είχα δοκιμάσει μόνο μια φορά σε marshall MA50 αλλά μου φάνηκε μια χαρά heavy και είχε αρκετό clarity στις νότες (να μη χάνονται τα καντίνια ας πούμε) ακόμη και σε τέρμα gain.

Από neck και ποιότητα ήταν μια χαρά πάντως η οικονομική dinky. Mη σου πω ότι προτιμούσα το neck profile της από ακριβότερες jackson που είχαν πιο παχύ μπρατσάκι. Μόνο θεματάκι, να μην το παρακάνουμε με το tremolo.

 

Ο Mustaine έπαιζε με JB αλλά και με χαλαρούς active (δηλ. ~ ίδιο output με το JB), τους πρώτους duncan Livewires.  Γενικά, ο Mustaine είχε βρει τον ήχο και με ένα custom stack απ την Line6 όπου και μονούς να έβαζες στο insane του, έπαιζες metal χωρίς θέμα...

 

Αν έχει ήδη επάνω τους emg αλλά έχεις ψιλοβαρεθεί τον ήχο τους, μπορείς να δοκιμάσεις και κανένα απ΄τα έξτρα εφφέ της emg όπως το mid boost, το expander και άλλα τέτοια.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιοκτητης Jackson DK2 Left Hand (by Tsitiridis) 3 ΜΗΝΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗ ΕΤΟΣ 2001

Μετα λοιπον απο 10 χρονια γαμου...εχω να πω τα εξης:

1. Τιμια αγορα (πολυ καλα ξυλα για Made in Japan μοντελο...οι παλιοι ξερουν)

2. Τον καλυτερο λαιμο για shredding μακραν (Fender, Esp, Gibson πηγαιντε σπιτι σας)

3. Με EMG 81 Bridge παιζεις τα παντα (αν σου αρεσει ο "σκοτεινος" ηχος) απο heavy-thrash

4. Με JB χανεις πολυ σε "χροια" την αδικεις την κιθαρα (τον ειχα και τον πεταξα..γνωμη)

5. Με Pearly Gates Bridge + Little 59n + Engl Powerball = ΧΡΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΦΡΙΛΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ VOLUME ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ...

6. Floyd Rose (Licensed by) ικανοποιητικο αν το "κουρδίσεις" σωστα. (καφε φορα)

7. ΠΡΟΣΟΧΗ ΧΟΡΔΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ERNIE BALL 9αρες για σολο 10αρες για rhythm και σκληρες καταστασης

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

1. Ψαχνεις να βρεις αρνητικα με 500-600 ευρω???

2. Τα ηλεκτρικα της θελουν πεταμα...(οι μαμα μαγνητες SEYMOUR DUNCAN DESIGN)

που ειχε εμενα επανω ειναι απλα "ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟΙ" ΑΟΣΜΟΙ ΑΧΡΩΜΟΙ.

 

Αν θες κατι περαιτερω ευχαριστως να απαντησω!!!

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

1. Ψαχνεις να βρεις αρνητικα με 500-600 ευρω???

2. Τα ηλεκτρικα της θελουν πεταμα...(οι μαμα μαγνητες SEYMOUR DUNCAN DESIGN)

που ειχε εμενα επανω ειναι απλα "ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟΙ" ΑΟΣΜΟΙ ΑΧΡΩΜΟΙ.

 

 

 

1. Εντάξει, δεν είναι και λίγα 500-600ευρώ για superstrat πλέον. Υπάρχουν ωραίες used jackson japan από 250Ε κατά καιρούς στις αγγελίες.

 

2. Για τα αρχικά duncan design της dinky Θα συμφωνήσω. Δεν έλεγαν και τίποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιοκτητης Jackson DK2 Left Hand (by Tsitiridis) 3 ΜΗΝΕΣ ΑΝΑΜΟΝΗ ΕΤΟΣ 2001

Μετα λοιπον απο 10 χρονια γαμου...εχω να πω τα εξης:

1. Τιμια αγορα (πολυ καλα ξυλα για Made in Japan μοντελο...οι παλιοι ξερουν)

2. Τον καλυτερο λαιμο για shredding μακραν (Fender, Esp, Gibson πηγαιντε σπιτι σας)

3. Με EMG 81 Bridge παιζεις τα παντα (αν σου αρεσει ο "σκοτεινος" ηχος) απο heavy-thrash

4. Με JB χανεις πολυ σε "χροια" την αδικεις την κιθαρα (τον ειχα και τον πεταξα..γνωμη)

5. Με Pearly Gates Bridge + Little 59n + Engl Powerball = ΧΡΟΙΑ ΚΑΙ ΚΑΦΡΙΛΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ VOLUME ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ...

6. Floyd Rose (Licensed by) ικανοποιητικο αν το "κουρδίσεις" σωστα. (καφε φορα)

7. ΠΡΟΣΟΧΗ ΧΟΡΔΕΣ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ERNIE BALL 9αρες για σολο 10αρες για rhythm και σκληρες καταστασης

 

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

1. Ψαχνεις να βρεις αρνητικα με 500-600 ευρω???

2. Τα ηλεκτρικα της θελουν πεταμα...(οι μαμα μαγνητες SEYMOUR DUNCAN DESIGN)

που ειχε εμενα επανω ειναι απλα "ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΟΙ" ΑΟΣΜΟΙ ΑΧΡΩΜΟΙ.

 

Αν θες κατι περαιτερω ευχαριστως να απαντησω!!!

 

ΓΕΙΑ σου ρε michael!!! περήφανος ιδιοκτήτης DK-2 και εγώ και μάλιστα LEFT!! αλλά έχω αυτήν με το Black Hardware (μοντέλο 2008) και τους original seymour duncan Tb-4 + Stk1 Κοίτα για heavy metal είμαι πολύ ικανοποιημένος..φτάνει άνετα μέχρι death/thrash..σε καθαρά υστερεί λίγο.. το έχω ξαναπεί emg 81-85 είναι οι αντίστοιχοι μαγνήτες, εμένα προσωπικά δε μ άρεσαν τόσο που τους έχω ακούσει και πάνω σε jackson.

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/high-output/sh4_jb_model/

 

ναι φίλε droneblack σωστά! αν ο Jb4 είναι ίδιος με τον tb4 που απότι βλέπω είναι, βάλτον ανεπιφύλακτα! νόμιζα ότι έλεγες άλλον μαγνήτη..

 

michael όταν λες pearly gates 59 αυτόν εννοείς?

 

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/humbucker/vintage-output/59_model_sh1_an/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβγαλες tb-4 και έβαλες jb?

οπως σωστα παρατηρησες, ο μαγνητης ειναι jb-tb4,η κιθαρα που ανεφερα ειναι αυτη

 

http://www.dv247.com/guitars/jackson-dk2-dinky-electric-guitar-transparent-black--54462

 

οπως ειπα πριν ο jb  ταιριαζει καλυτερα  για 80's classic heavy metal,χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορεις να παιξεις πιο ακραια ειδη.Με τον καταλληλο ενισχυτη/πεταλι μια χαρα αποτελεσματα βγαζεις.Απλα οι emg βγαζουν παραπανω βρωμια,μιας κ για τετοια ειδη προοριζονται.

 

Υ.Γ: εγω παντως με το σετακι Jb+stk1 (ιδιως με stk1) μια χαρα καθαρα ειχα,καμια σχεση με emg.

 

Fight for Freedom, Fight for RAMBO!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

michael όταν λες pearly gates 59 αυτόν εννοείς?

φιλε μου nick ο michael λεει για pearly gates στην γεφυρα και `59 sh-1 για το λαιμο ,αυτον που εχεις στο λινκ!δεν ειναι ενας αλλα δυο μαγνητες! :)επισης αν δεν εχεις ασχοληθη με arcturus ακου λιγο (τον δισκο που εχω στο βιντεο,εκτος αν ακουσες και δεν σου αρεσουν παω πασο)

6. Floyd Rose (Licensed by) ικανοποιητικο αν το "κουρδίσεις" σωστα. (καφε φορα)
η συγκεκριμενη που θελω δεν εχει floyd επομενως ολα καλα.

παλικαρια ευχαριστω για τις απαντησεις σας,μαλλον θα την τσιμπισω....καταραμενο GAS.θα δοκιμασω με διαφορους μαγνητες και θα δω με ποιους τα "λεει" καλυτερα στα αυτια μου..ααα θα δω και αυτο

Αν έχει ήδη επάνω τους emg αλλά έχεις ψιλοβαρεθεί τον ήχο τους, μπορείς να δοκιμάσεις και κανένα απ΄τα έξτρα εφφέ της emg όπως το mid boost, το expander και άλλα τέτοια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου nick ο michael λεει για pearly gates στην γεφυρα και `59 sh-1 για το λαιμο ,αυτον που εχεις στο λινκ!

 

να πάρεις δκ2 και να κοτσάρεις sh1-59 ?? είναι μεταλοκιθάρα..εντάξει γούστα είναι αυτά..

 

-για τους arcturus τους ξέρω.. έχω το la masquerade που ήταν ιδιαίτερο αλλά από κει και πέρα τους έχασα .. θα τους τσεκάρω πάλι πάντως κάποια στιγμή, πάντα είναι ευπροσδεκτα καινούργια κομμάτια εφόσον είναι καλή μουσική..

 

- καλή αγορά εύχομαι.. εσύ λες την js32 που δεν έχει floyd.. είναι μια χαρά κιθάρα και νομίζω κάποιες είναι και japan!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σιγουρα ειναι Metal Machine Guitar...αλλα ρε παιδια τα καθαρα του Little 59 ειναι αμαρτια!!! Μου αρεσουν πως να το κανουμε?

 

Θελω βρωμικη γεφυρα αλλα να ακουω τι παιζω!

 

Και αμα γουσταρω και θα καθαρα να ειμαι στο παιχνιδι!

 

Versatile!

 

Προχωρα και μην φοβασαι τιποτα...εφοσον θα ειναι και χωρις floyd ξεπερνας και την

δυσκολια του σεταρισματος!

 

Υ.Γ: Οταν εχεις ENGL POWERBALL ΜΑΖΙ ΜΕ LITTLE 59

ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΤΟΥ ΦΛΕΡΤΑΡΟΥΝ VOX υφος (απο μακρια...αλλα φλερταρουν)

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου