Προς το περιεχόμενο

Χρήση phantom power adaptor


reverbfun

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω διαβάσει πως σε περίπτωση που μία κάρτα ήχου δεν διαθέτει phantοm power για πυκνωτικό μικρόφωνο, μία λύση είναι ένας αντάπτορας phantom power.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω έχει δοκιμάσει κανείς μία τέτοια πατέντα;;; Του έχει δημιουργήσει ο αντάπτορας πρόβλημα ή έστω μικροαλλοιώσεις στον ήχο π.χ λόγω του ρεύματος, της συνδεσμολογίας κλπ;;;

Τέλος τι γνώμη έχετε για αυτόν τον αντάπτορα: http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=4162

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως μπορείς να διαπιστώσεις και στη περιγραφή του προιόντος που πόσταρες, δεν είναι αντάπτορας, αλλά τροφοδοσία. Δεν υπάρχει λοιπόν αντάπτορας έτσι όπως το λέμε και με αυτο που εννοούμε με τη λέξη αυτή, αλλά ένα μηχανημα που τροφοδοτεί το πυκν. μικρόφωνο με τη τάση που χρειάζεται για να δουλέψει. Με αυτό που πόσταρες θα είσαι μια χαρα...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως μπορείς να διαπιστώσεις και στη περιγραφή του προιόντος που πόσταρες, δεν είναι αντάπτορας, αλλά τροφοδοσία. Δεν υπάρχει λοιπόν αντάπτορας έτσι όπως το λέμε και με αυτο που εννοούμε με τη λέξη αυτή, αλλά ένα μηχανημα που τροφοδοτεί το πυκν. μικρόφωνο με τη τάση που χρειάζεται για να δουλέψει. Με αυτό που πόσταρες θα είσαι μια χαρα...

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση :)

Το έχεις δοκιμάσει εσύ αυτό ή κάποιος άλλος;

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα στο τελικό σήμα από την παρεμβολή της τροφοδοσίας;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο δεν το έχω δοκιμάσει αλλά έχω 2 διαφορετικά εξωτερικά τροφοδοτικά 48V (akg, proel) και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα.

Ίσα ίσα που ένα εξωτερικό τροφοδοτικό σου δίνει πολύ πιο καθαρό ρεύμα.

Σκέψου μέσα σε μια κάρτα ήχου πόσα πράγματα έχουν να χωρέσουν  ;) ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση γιατί αυτό με φόβιζε λίγο...απλά τώρα τελευταία ψάχνομαι λίγο παραπάνω μήπως αντί για μία απλή τροφοδοσία πάρω έναν προενισχυτή πάλι της behringer τον mic100 ή mic200!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Γραφω εδω για να μην ανοιξω καινουργιο θεμα..κατι τετοιο ψαχνω και εγω μονο που το κομματι αυτο της behringer δεν μπορω να το βρω πλεον Ελλαδα..Βρηκα λοιπον σε μια ιστοσελιδα αυτο...υπαρχει περιτωση να εχω προβλημα με κατι τετοιο...αυτο που βλεπω στην φωτογραφια που λεει fuse ειναι κατι σαν ασφαλεια?

 

http://www.e-anagnostou.gr/%CF%83%CF%8D%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CF%8C%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1-%CE%B2%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BA--%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CE%BF%CF%86%CF%8E%CE%BD%CF%89%CE%BD-phantom-&-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%B5%CF%82-xlr-bd-%CE%BC%CE%B7-48v2-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-phantom-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%81%CF%8C%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1-p-14213.html

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου