Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή κιθάρας (από τρέμολο σε κανονική γέφυρα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστώ για τις απαντήσεις,κατάλαβα η κιθάρα θα παραμείνει όπως είναι.Για καβάτζα την έχω ουτως η άλλως γιατί είναι η πρώτη μου (γιαυτο δεν τη πουλάω) απλά έλεγα μήπως μπορούσα να την φέρω λίγο στα μέτρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Καλησπέρα,να ρωτήσω κάτι. Εγώ δεν το έκανα όπως στα 2 βιντεάκια. Απλά χαλάρωσα τις χορδές, ξεβίδωσα το καπάκι από πίσω και έσφιξα τις 2 βίδες που κρατάνε το μαραφέτι με τα ελατήρια. Είναι ΟΚ αυτό η θα πάθει καμιά ζημιά η κιθάρα μακροπρόθεσμα?Πάντως τώρα φαίνεται μια χαρά. Ίσως είναι λίγο χαζη η ερώτηση αλλά με τα τεχνικά δεν τα πηγαίνω κ ιδιαίτερα καλά. :-) . H κιθάρα είναι American Fender deluxe strat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλησπέρα,να ρωτήσω κάτι. Εγώ δεν το έκανα όπως στα 2 βιντεάκια. Απλά χαλάρωσα τις χορδές, ξεβίδωσα το καπάκι από πίσω και έσφιξα τις 2 βίδες που κρατάνε το μαραφέτι με τα ελατήρια. Είναι ΟΚ αυτό η θα πάθει καμιά ζημιά η κιθάρα μακροπρόθεσμα?Πάντως τώρα φαίνεται μια χαρά. Ίσως είναι λίγο χαζη η ερώτηση αλλά με τα τεχνικά δεν τα πηγαίνω κ ιδιαίτερα καλά. :-) . H κιθάρα είναι American Fender deluxe strat.

Δηλαδή τώρα η το τρέμολο σου πατάει εντελώς στο σώμα της κιθάρας σωστά?

Η κιθάρα δεν παθαίνει τίποτα επίσης μπορείς να βάλεις και 1-2 ελατήρια ακόμα και να είναι η γέφυρα ακόμα πιο τσίτα. Το θέμα είναι ότι αυτές η γέφύρες είναι σχεδιασμένες να έχουν μία μικρή γωνία και μία μικρή απόσταση από το σώμα. Αν κάνεις αυτό που προτείνετε με το κομμάτι ξύλου και η γέφυρα σου λειτουργεί σαν σταθερή και είναι και στη φυσική της θέση.

 

Στο θέμα του φίλου τώρα και γω σκεφτόμουν να κάνω ακριβώς το ίδιο και για τον ίδιο λόγο επειδή επρόκειτο για την πρώτη μου κιθάρα και δεν ήθελα να τη δώσω. Αλλά κατέληξα στην λύση με το ξύλο που προτάθηκε και είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου