Προς το περιεχόμενο

Locking Roller Bridge


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποια ειναι η γνωμη σας για αυτη την γεφυρα?εχω ενα ταυρακι με vibrola και κλασικα ξεκουρδιζεται....

διαβασα καπου αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα οτι βαζοντας αυτη την γεφυρα μειωνεται αρκετα το ξεκουρδισμα.την εχει κανενας?

 

http://www.stewmac.com/shop/Bridges,_tailpieces/Electric_guitar,_Tune-o-matic_bridges/Locking_Roller_Bridge.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι χρόνια με την ίδια ακριβώς στην Epiphone (χωρίς Vibrola ή Bigsby όμως), κανένα πρόβλημα.

 

Δεν ξέρω σε ποιό βαθμό μπορεί να φταίει η γέφυρα για το κούρδισμα, αλλά είμαι της γνώμης ότι θα πάρει ζωή η κιθάρα μόλις τη φορέσει. Είναι μεγαλύτερη και φαρδύτερη από την όποια tuneomatic, και στη δική μου περίπτωση έκανε μόνο καλό.

 

Και στο μάτι τη συνηθίζεις γρήγορα. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω σε ποιό βαθμό μπορεί να φταίει η γέφυρα για το κούρδισμα, αλλά είμαι της γνώμης ότι θα πάρει ζωή η κιθάρα μόλις τη φορέσει. Είναι μεγαλύτερη και φαρδύτερη από την όποια tuneomatic, και στη δική μου περίπτωση έκανε μόνο καλό.

 

Και στο μάτι τη συνηθίζεις γρήγορα. ;)

Κατα τυχη επεσα πανω στο θεμα και ως κατοχος ενος ταυρακιου με ενδιαφερει

 

Οταν λες (τα bold) εννοεις οτι θελει και αλλες τρυπες ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα ταυρακι με vibrola και κλασικα ξεκουρδιζεται....

διαβασα καπου αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα οτι βαζοντας αυτη την γεφυρα μειωνεται αρκετα το ξεκουρδισμα.την εχει κανενας?

 

με vibrola οτι και να κανεις θα ξεκουρδιζεται η κιθαρα,ειναι δυστυχως το αθλιοτερο τρεμολο που υπαρχει,καλυτερα να κοψεις λιγο καλυτερα το nut & να περνας τις χορδες κανοντας lock.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τυχη επεσα πανω στο θεμα και ως κατοχος ενος ταυρακιου με ενδιαφερει

 

Οταν λες (τα bold) εννοεις οτι θελει και αλλες τρυπες ?

 

Όχι, σε μένα τουλάχιστον έπεσε ακριβώς (Epiphone G-400).

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με vibrola οτι και να κανεις θα ξεκουρδιζεται η κιθαρα,ειναι δυστυχως το αθλιοτερο τρεμολο που υπαρχει,καλυτερα να κοψεις λιγο καλυτερα το nut & να περνας τις χορδες κανοντας lock.

 

+2112

 

η γεφυρα ειναι το τελευταιο πραγμα που φταιει για το ξεκουρδισμα σου!

ενα καλα κομμενο nut (και ισως απο γραφιτη) να βοηθουσε την κατασταση

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Βασικα για τοποθετηση σε  epiphone  ta post holeς  της tunomatic  μεγαλυτερα. Opote  χρειαζεται  γεμισμα  εγω εκανα το εξης.    Σε gibson  ( καινουργιες)  δεν  χρειαζεται  drilling -μπαινει  σωστα.

 

  η  το ποθετηση  εχει ωσ  εξης

 

  1)  αφαιρεση  παλιας  tunomatic

  2)  γεμισμα    των  παλιων  post holes ( οπων) με  ακρυλικο στοκο . Εδω θελει προσοχη  θελει 2 μερες  να το  αφησεις  να στεγνωσει  μεκρι να  γινει  στεραιο.

    3  Τρυπα με  τρυπανι  μικροτερης  διατομης  νομιζο  6 νουμερο.

    4)  τοποθετηση της  roller bridge

 

  εαν κανετε  αυτα τα  βηματα η γεφυρα    θα  πατισει  σταθερα.  εγω  την  χρισιμοποιο  απροβληματιστα  και θα  συμφωνησω  με  τον παραπανω  συμφοροθμιτη  οτι θα  δωσει νεα πνοη    στην κιθαρα  .  ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. stay in  tune! 

This goes to eleven

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με vibrola οτι και να κανεις θα ξεκουρδιζεται η κιθαρα,ειναι δυστυχως το αθλιοτερο τρεμολο που υπαρχει,καλυτερα να κοψεις λιγο καλυτερα το nut & να περνας τις χορδες κανοντας lock.

ναι για το νατ θελει ειδικο οπως εχουμε πει...

το lock στις χορδες πως γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου