Προς το περιεχόμενο

Δυο πολύ ενδιαφέροντα όργανα Hawk


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα πήγα στο σπίτι ενός φίλου κιθαρίστα και ανακάλυψα δύο πολύ ενδιαφέροντα όργανα....

Σας δείχνω μερικές φωτογραφίες και περιμένω σχόλια και απόψεις....

 

13052009003.jpg

13052009001ldl.jpg

13052009007.jpg

13052009004e.jpg

13052009008.jpg

13052009012g.jpg

13052009014.jpg

13052009009.jpg

 

Και μερικές πληροφορίες:

 

Η κιθάρα είναι το μοντέλο Excalibur του 86' μάρκας HAWK και φτιαγμένης από κάποιον Ορέστη που έφτιαχνε αυτά τα όργανα.

Είναι neck-through βραζιλιάνικος παλίσανδρος, έχει το πιο περίεργο lock tremolo που έχω δεί το οποίο όπως θα παρατηρήσετε δεν είναι σκαμμένη από πίσω η κιθάρα  ???. Τα  κλειδιά είναι schaller made in germany. Μάλιστα το serial number είναι 0001  :o

 

Και η δεύτερη:

 

13052009015.jpg

13052009016.jpg

13052009017.jpg

13052009018.jpg

13052009019.jpg

13052009020.jpg

 

Είναι μάρκας HAWK telecaster από τον Ορέστη και αυτή. Είναι μοντέλο του 88'. Το σώμα είναι καλεμπέκι και θεόβαρο!!!

Φοράει μαγνήτες original fender του 59'. Η καλλιτεχνία πίσω δεν είναι αυτοκόλλητο αλλά ολόκληρο με αερογράφο.

 

Αν κάποιος ξέρει κάτι για τον άνθρωπο που τις έφτιαχνε, έχει παίξει με κάποια αυτής της μάρκας, γνωρίζει κάτι για αυτό το τρέμολο ας μας πεί.

 

Δυστυχώς δεν είχα την τύχη να ακούσω την tele μιας και η άλλη δεν φοράει μαγνήτες και ηλεκτρικά αλλά που θα μου πάνε...  ;)

 

Ακούω σχόλια και απόψεις.......

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τί και πώς, αλλά την πρώτη την ΘΕΛΩ! Τρώει σκάψιμο για EMG και floyd και είναι έτοιμη για χρυσές high gain δουλειές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοράει μαγνήτες original fender του 59'.

 

Αν αυτος ειναι μαγνητης του 59,τοτε εγω ειμαι ο Ωνασης..... ;D ;D

 

Τις θυμαμαι τις Hawk παντως απο τα 80s.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ορεστης ειναι παλιος γνωστος. Ειχε το εργαστηριο του στη Ν. Σμυρνη, καπου πισω απο το γηπεδο του Πανιωνιου. Φοβερος ανθρωπος. Για τα κολπα με τον αερογραφο και τα βαψιματα οντως ΔΕΝ ηταν αυτοκολητα αλλα ΔΟΥΛΕΙΑ, απλα ΔΕΝ θυμαμαι αν τα εκανε αυτος η καποιος αλλος (ο Κακανιαρης ας πουμε).

Οι κιθαρες που εφτιαχνε για μενα ηταν too much, δεν ξερω παντα κατι μου την εσπαγε (εκτος βεβαια απο το kitch σχημα-γερακι) και αν θυμαμαι καλα ηταν ΟΛΕΣ πανβαριες.

Το τρεμολο ειναι ΣΤΑΝΤΑΡ Kahler το ειχα και εγω σε μια BC Rich Bitch που ειχα τοτε κι αν θυμαμαι καλα, μου το ειχε βαλει ο Ορεστης. Το Kahler (Flyer μοντελο αν θυμαμαι καλα) ηταν ΠΟΛΥ βουτυρο, ειχε ωραιο balance για βιμπρατο αλλα με τιποτα δεν εκανε τα κολπα του Floyd. Βεβαια ημουν πολυ μικρος τοτε (γυρω στα 17) και μπορει να μην ηξερα απο ρυθμισεις τρεμολου και τετοια αλλα θυμαμαι καλα οτι το παλευαμε και δεν γινοταν. Επισης οι χορδες περναγαν με την μπιλια.

 

Ρε τι με βαλατε και θυμαμαι πρωι πρωι.

 

Και οποιος ηξερε τον Ορεστη, ΣΙΓΟΥΡΑ θα τον ειχε ακουσει στο trademark "Ρε αρχηγε........"

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε τι μικρο που κανει τον κοσμο το ιντερνετ!!!!!!!!!!!! ;)

Συμπτωματικα αυτες τις κιθαρες τις ξερω απο τοτε που φτιαχτηκαν μιας και ο ιδιοκτητης τους τυγχανει φιλαρακι απο το 1986....(φυσικα χαμενοι και οι δυο οπως ολος ο κοσμος.... ::))

Ομολογω οτι ο καρχαριας μου καθοτανε στο στομαχι απο τοτε λογω σχηματος και οτι δεν εχει παιξει σχεδον ποτε εκτος απο μερικες προβες.

Μιλαμε για  0 χιλομετρα...Τον εχω ακουσει αν θυμαμαι καλα στο βαθος των αναμνησεων με κατι dimargio αλλα δεν θυμαμαι τιποτα απο ηχο πλεον.Εντυπωσιακη μεταλοκιθαρα αν δεν εχεις περισσευουμενες κοιλουμπες.... ;D

Οσο για την τελε  την ζαχαρωνα απο τοτε που δεν ειχα γινει τοσο ...κυρια και οι θεοβαρες κιθαρες ηταν για ΑΝΤΡΕΣ...Πολυ ομορφη κατα τα αλλα,φοραει απ οτι θυμαμαι τους  κλασσικους vintage 52 μαγνητες και ειναι με αρκετα λεπτο μπρατσο για τα γουστα μου πλεον ;) αβαφο απο πισω.

Ειναι κι αυτη σχεδον αστρωτη μιας και ο ιδιοκτητης της ασχοληθηκε με διαφορες strat μετεπειτα

ΡΕ ΜΟΥΣΙΑ ΑΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΠΑΡΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ! ;)

(Αν δεν με καταλαβες ο Πανος ειμαι! :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πολύ σωστά λέει ο playloud αφού όντως πρόκειται για τις κιθάρες του "Αρχηγού" Ορέστη Ψυχοπαιδόπουλου, Hawk.

Την εποχή εκείνη ήθελε να βγάλει μια σειρά από σκαλιστές κιθάρες με βυζαντινά σχέδια και σχήματα μεταλοϊδή που ήταν τότε της μόδας. Ο Ορέστης ήταν σχεδιαστής και ανέθετε στον σπεσιαλίστα Κακανιάρη τους αερογράφους. Οι κιθάρες αυτές είναι και θα παραμείνουν μοναδικές καθώς δεν υπήρξε συνέχεια, όταν το επιχείρημα ανάπτυξης εταιρείας με προοπτικές εξαγωγής, (μάλιστα είχαν πουληθεί κάποια κομμάτια στην Αμερική σε πολυ υψηλές τιμές) σταμάτησε όταν ο συνέταιρός του κέρδισε το... Προ-Πο! Αρκετό ξύλο, που είχε προμηθευτεί, κυρίως σέρβικο δεσποτάκι (ash), βρίσκεται στην κατοχή του Πήτερ Πλατή που μου θύμησε την ιστορία. Εμαθα ότι ο Ορέστης δεν ήταν πολύ καλά στην υγεία του.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία η Tele…και γενικά φαίνονται ωραία όργανα.

Έπαιζε κάποιο συγκρότημα με Hawk κιθάρες (Ελλάδα ή εξωτερικό); Νομίζω πως κάπου τις έχω ακούσει σε 80’s era μπάντα…

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου