Προς το περιεχόμενο

Νέος στα τύμπανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε τυμπανοβασανιστες φιλοι, τις τελευταιες μερες εχω λιωσει τα θεμα και εχω μερικες αποριες...

 

Καταρχας ειμαι 25(ουφφ!) και μετα απο 4 χρονια κιθαριστας ειπα να κανω στροφη στην καριερα μου(λεμε τωρα) και να μαθω ντραμς....

 

Λογο οικονομικων τα χρηματα για δετ ηταν πραγματικα λιγοστα και με τον φοβο οτι δεν θα μου αρεσουν(ισως), πηρα ενα μεταχειρισμενο σετ απο τις αγγελιες του νοιζ. Το σετακι ειναι της maxtone και περιλαμβανε 12"/14" τομς, 14" ταμπουρο, 16" βαθυ, μποτα δεν ειμαι συγουρος αλλα θα την μετρησω καπως(:-/), hi-hat,18" ride,14" crash με τις βασεια τους και τα σχετικα περελκομενα....

 

Σαφως θα ξεκινησω μαθηματα σε ωδειο(σημερα θα παω να ρωτησω τιμη γιατι στην Λουτσα που μενω ενα εχουμε) και αμα πανε ολα οκ και γουσταρω θα μαζεψω φραγκα να τα χωσω σε κατι καλο....

 

Στις αποριες τωρα...

 

Ξερεται ποσο πανε τα ωδεια στις μερες μας;;(να ξερω τη να περιμενω)

Φυσικα τα τυμπανα δεν ξερω εαν ειναι κουρντισμενα και δεν κλειδι, μηπως μπορειτε να με βοηθεισεται στην επιλογη του σωστου κλειδιου(ιντσες/μεγεθος);;

Τα δερματα ειμαι μουφα(κατι λευκα αρκετα χοντρα και ψευτηκα) και σεκευτωμαι να αρχισω να τα αλλαζω σιγα δθγα ξεκινωντας απο το ταμπουρο, μετα την μποτα και παει λεγοντας...τη προτηνεται σε δερματα;;

 

Αυτα για την ωρα...και καλως σας βρηκα!!!

 

 

once I had a dream....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλώς ήλθες Γλασχόπελ....  ;D

 

O τίτλος όμως δεν θα σε βοηθήσει να προσελκύσεις όλους τους πιθανούς γνώστες των ζητημάτων σου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήλθες και συγχαρητήρια που έκανες την υπέρβαση να αφήσεις την κιθάρα και να ασχοληθείς με ένα αντρικό όργανο! ;D

 

Το σετακι ειναι της maxtone και περιλαμβανε 12"/14" τομς, 14" ταμπουρο, 16" βαθυ, μποτα δεν ειμαι συγουρος αλλα θα την μετρησω καπως(:-/)

 

Είσαι σίγουρος ότι το δεύτερο τομ είναι 14άρι; Ρωτάω, γιατί συνήθως αυτά τα όλα-σε-ένα σετ είναι 12/13/16/22 ή 10/12/14(βαθύ)/20. Χρησιμοποίησε μια μετροταινία με ίντσες - αν δεν έχεις, μέτρησε εκατοστά και διαίρεσε δια του 2,54 - και μέτρησε τη διάμετρο εσωτερικά (δηλαδή μην υπολογίσεις τα στεφάνια).  

 

Ξερεται ποσο πανε τα ωδεια στις μερες μας;;(να ξερω τη να περιμενω)

 

Έχω καιρό να ασχοληθώ, αλλά υπολόγιζε από 70 το μήνα και πάνω. Σκέψου και το ενδεχόμενο να βρεις ένα καλό δάσκαλο για ιδιαίτερα γιατί, για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω πόσο καλό "τμήμα" ντραμς θα έχει το μοναδικό ωδείο της Λούτσας... (δεν λέω ότι δεν έχει, απλά δεν ξέρω).  

 

Φυσικα τα τυμπανα δεν ξερω εαν ειναι κουρντισμενα και δεν κλειδι, μηπως μπορειτε να με βοηθεισεται στην επιλογη του σωστου κλειδιου(ιντσες/μεγεθος);;

 

Όλα τα κλειδιά για ντραμς είναι ίδια. Για το κούρδισμα, καλό είναι κάποιος να σου δείξει.

 

τη προτηνεται σε δερματα;;

 

Αν παίζεις ροκ, θα σου πρότεινα διαφανή Remo Emperor (ή Evans G2 ή Aquarian Response 2 - δεν έχουν σημαντικές διαφορές).

Οτιδήποτε άλλο θελήσεις, εδώ είμαστε.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η κιθαρα αντρικο οργανο ειναι, μην το αδικεις :-Ρ

 

Για να ειμαι ηλικρεινης δεν ειμαι συγουρος για τια διαστασης των τομ και ηθελα να ρωτησω για την κορδελα γιατι το σκευτικα και εγω, αλλα δεν ηξερα για τα στεφανια, οποτε λυθηκε αυτο, οταν παω σπιτι θα τα μετρησω....

 

Και στην λουτσα ειναι μακρυα να ερθει καποιος απο αθηνα :-/ αν και ξερω οτι ο δασκαλος σε αυτο το ωδειο ειναι ο ντραμερ του Παπακωσταντινου....και αμα ειναι 70-80 νομιζω καλα ειναι...

 

Ευχαριστω για τα υπολοιπα, θα παω να παρω κλειδακι και σερματα στο ρεπο μμ :-)

once I had a dream....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η κιθαρα αντρικο οργανο ειναι, μην το αδικεις :-Ρ

 

Ναι, με την διαφορά ότι και ένας φλώρος, μπορεί να γίνει χορδοσφίχτης, Drummer ... ΠΟΤΕ!!! ;D ;D ;D

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι με δουλεια και ορεξη ο καθενας μπορει να μαθει οτι μουσικο οργανο θελει και κανενα δεν εινει ανωτερο καποιου αλλου, θα ηταν εγωιστηκο και εγωστρεφικο εαν ισχυε κατι τετοιο και στην τελικη ολα ακουγοντε μισα και αδεια αν παιζουν μονα τους, οποτε μαλλον ολα εχουν τον τροπο τους και τις απαιτησεις τους....

 

Τελικα τα μετρησα(κλεβοντας την κορδελα της αρραβωνιαστηκιας μ που ειχε για τα ραπτικα της χιχι) και ειναι 13"-14"-16"-22" και το ταμπουρο 14"...

 

Πηγα και στο ωδειο( δευτερα ξεκιναω!!) και καλα μου τα ειπαν, 75€ τον μηνα...

 

Βρηκα και δερματα remo emperor αλλα θα τα παρω τον αλλων μηνα γιατι το ταμειο ειναι μειον.....

once I had a dream....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... κανενα δεν εινει ανωτερο καποιου αλλου ....

Όλα τα όργανα κάτω από τη σκιά του μπάσου είναι ίσα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μην αρπάζεσαι, πλάκα κάνουμε.

 

Για τα μεγέθη: Δεν κάνω τον έξυπνο αλλά κάνε ένα κόπο και ξαναμέτρησέ τα, ειδικά των δύο τομ. Όχι τίποτα άλλο για να μην αγοράσεις δέρματα που δεν κάνουν. Ακόμα καλύτερα, όταν θα πας για δέρματα, πάρε μαζί σου τα παλιά για να είσαι σίγουρος ότι είναι ίδια.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου