Προς το περιεχόμενο

Criss Oliva :Τι γνώμη έχετε για τον κύριο;


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Respect στον παικταρά! Πολλές φορές είχα ανατριχιάσει από το παίξιμό του. Οι savatage γενικά ήταν από τις αγαπημένες μου μπάντες και πάντα τους τιμάμε στα live με Fire Vanadium. Τον Criss δυστυχώς δεν τον συνάντησα ποτέ, αλλά είχα την τύχη να είμαι monitor engineer στον Jon όταν ήρθε πριν λίγα χρόνια για live με την προσωπική του μπάντα και θυμάμαι τη συγκίνησή μου (When the crowds are gone) που έλειπε ο Criss. Γενικώς ζούσα ένα όνειρο και είχα παρατήσει την κονσόλα και χτυπιόμουν.

Μετά το live μπόρεσα και έδωσα respects στον ίδιο και για τον αδελφό του. Κύριος με όλη τη σημασία της λέξης. Τεράστιοι μουσικοί και τα δύο αδέλφια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επληκτικος κιθαριστας.

 

Θα συμφωνησω με τον stratt within οτι αυτο που τον κανει ξεχωριστο δεν ειναι τα riff του αλλα το μαγικο του παιξιμο στα σολο. Δεν εχω ακουσει ποτε κατι τοσο πρωτοτυπο. Ο ανθρωπος εχει ενα εντελως δικο του στυλ. Απιστευτα μελωδικος και επιθετικος ταυτοχρονα μπορει να σολαρει σε οποιοδηποτε σημειο ενος κομματιου και να το απογειωσει.

 

Να και μερικα απο τα αγαπημενα μου :

 

Savatage- Legions

Απο το δισκο ωδη στην τσιριδα (τι θειικες τσιριδες βγαζει ο Jon εδω!!!)

 

 

ειδικα στο σημειο απο το 5:08 γινεται της κολασεως

 

Savatage- Power Of The Night

ενα απο τα καλυτερα riff

 

 

Ανατριχιαστικο κομματι

 

 

PS η συναυλια τους στο σπορτινγκ το 2002 ηταν απιστευτη. Φοβερη ενεργεια και πολυ συναισθημα. ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε κυριοι!

Λοιπον δεν βρηκα το κειμενο που λεει οτι του εδειξε κιθαρα ο Jon παρα μονο αυτο το αποσμασμα

"After Jon showing him a few chords, Criss was off and running and couldn't be held back "

απο αυτο το σαητ-> http://www.savintage.com/criss/bio.htm

 

περα απο αυτο πραγματι ο criss ηταν πολυ καλος, μαλιστα οπως ανακαλυψα ειχε κερδισει και βραβειο ->

At 17, he won with crushing lead a competition in Tampa by playing the Van Halen song "Eruption" live in a furiose manner "that Eddie Van Halen himself's jaw-bones would have fallen down".

πηγη: http://www.savatage.com/bandinfo/criss/crissmemorial.html

 

για να μην παρεξηγηθω να διευκρινησω:

1. τα κομματια γραφονταν απο τα 2 αδερφια και τον paul oneill, οπου πολλα ριφφ ηταν πρωτα πιανιστικα και μεταφερθηκαν στην κιθαρα. (εξου και αυτο που υποστηριξα παραπανω)

2. κανεις δεν αμφισβητει την τεχνικη του και φυσικα τα υπεροχα σολο του, τα οποια θα τα χαρακτηριζα neo-classical με πολλες αμερικανικες επηροες (προσωπικη αποψη)

3. δεν θα υποστηριξω οτι ηταν ομως τοσο κορυφαιος στην ρυθμικη, δεν εκανε κατι εξωπραγματικο, πολλοι μπορουν να παιξουν τα ρυθμικα του (δηλαδη ολοι οι δευτεροι κιθαριστες που ηταν στην μπαντα  :P ) προσωπικα δεν μπορω να βρω κανενα τραγουδι των savatage που να φανερωνει τελεια ρυθμικη αγωγη, ειναι ολα πολυ καλα παιγμενα, αλλα δεν υπαρχει καποιο πολυ τεχνικο (ρυθμικα) σημειο.

 

Κατ'αλλα στο σπορτινγκ ημουν οπως και στο rockwave πουχαν ερθει + 2 φορες jon olivas pain. Οπου την δευτερη ο jon εκανε το θεικο: ξεκιναει στο πιανο το mentally yours παιζει ολη την εισαγωγη και μετα παιζει το tonight he grins again..

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guitar Idol...Δεν θα πω τιποτα παραπανω απο το να σας παρακαλεσω να ακουσετε τα εξης:

 

1. Follow me (Album - Edge of Thorns)

2. Ghost in the Ruins (Album - Streets)

3. Summer's Rain (Album - Gutter Ballet)

4. She is in love (Album - Gutter Ballet)

5. Tonight he grins again (Album Streets)

 

ΝΟΤΑ ΚΑΙ ΔΑΚΡΥ...ΝΟΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ...ΝΟΤΑ ΚΑΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ!!!

(το ηχοχρωμα του σφραγιδα - υπογραφη...απλα δεν υπαρχει)

 

Ελαχιστοι κιθαριστες γραφουν σολο...εμπνευση...

και οχι σολο-ασκηση-αναγκη-υποχρεωση!

Ειμαι fan των Randy και Criss για το μεγαλειο των αρτια καταρτισμενων και

ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΕΜΠΝΕΥΣΗ ΣΟΛΟ...κατι που σπανιζει στις ημερες μας!!!

EBMM John Petrucci 7

Jackson DK2

Yamaha Pacifica

ENGL Powerball-Invad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου